Preprečevanje zdrsov in padcev na kmetiji
Številne poškodbe in smrtne primere pri delu na kmetiji povzročijo zdrsi in padci, zimsko vreme pa je lahko velik dejavnik pri ustvarjanju situacij, ki predstavljajo nevarnost. Kmetje pogosto delajo na prostem v neugodnih razmerah, kar poveča tveganje za tovrstne poškodbe.
Delovna opravila na kmetiji se zaradi mraza ne ustavijo. Zato je pomembno, da imamo izdelan načrt, kako varno delati, ko temperature padejo, in kaj storiti, če razmere postanejo nevarne. Načrt mora vključevati skrb za zadeve v zvezi s kmetijo in ljudi, ki delajo in živijo na kmetiji.
Najučinkovitejši način za preprečevanje zdrsov in padcev na kmetiji je, da se zavedate svoje okolice. Dober kraj za začetek je izvedba raziskave o varnosti, da bi prepoznali in odpravili nevarnosti, ki lahko povzročijo poškodbe. Preglejte opremo, pospravite navlako in preverite, kje so spolzke ali neravne površine ter nevarnosti spotikanja – ti dejavniki namreč lahko povzročijo poškodbe.
Morebitne nevarnosti na kmetiji, ki se jih morate vedno zavedati, vključujejo mokre in/ali spolzke površine, ki lahko postanejo poledenele. Strma ali nevarna stopnišča, območja s slabo razsvetljavo in neredne poti ter stopnice lahko prav tako predstavljajo tveganje za poškodbe, zlasti pozimi.
Nekateri osnovni previdnostni ukrepi, ki vam lahko pomagajo preprečiti z zimskim časom povezane zdrse in padce, vključujejo čas in pozornost. Ne hitite in bodite previdni tudi pri temperaturah nad lediščem. Ne pozabite, da je blato lahko enako spolzko kot led in brozga!
Nekaj preprostih korakov, s katerimi se lahko izognete poškodbam na kmetiji:
Bodite še posebej previdni pri prenašanju velikih ali težkih predmetov, ki ovirajo vid.
Pesek in sol imejte pri roki in ju redno uporabljajte, da na prehodih ne bo ledu.
Pazite na spolzke površine ter hodite počasi in previdno.
Nosite obutev z dobro nedrsečo pohodno plastjo.
Bodite previdni pri delu z živalmi.
Očistite led s stopnic in ploščadi ter jih hranite čiste in suhe.
Bodite zelo previdni pri vzpenjanju na traktorje in stroje ter pri sestopanju z njih.
Naj na hodnikih in stopnicah ne bo nereda.
Zagotovite ustrezno osvetlitev zunanjih površin.
Uporabite ograje na stopnicah in prehodih.
Pustite si več časa za opravila in ne hitite ali tecite.
Varno okolje za delo
Zavedanje okolice za delo na prostem sta najboljša načina za preprečevanje poškodb povezanih z zdrsi, spotikanji in padci.
Končni cilj varnosti v kmetijstvu je vzpostavitev varnega delovnega okolja. Kmetje se vsak dan soočajo z različnimi tveganji, od uporabe težkih strojev do ravnanja z živalmi in drugimi tveganji.
Zima je idealen čas za vzdrževanje. Tudi če ne nameravate izvajati nobenega vzdrževanja, redno preverjajte svojo opremo skozi sezono, da zagotovite, da je varna pred vlago in mrazom.