Zakaj je zaščita telet pred mrazom ključnega pomena?

28 novembra, 2024
0
1

Nizke zimske temperature predstavljajo resno tveganje za preživetje novorojenih telet. Sami namreč še ne uravnavajo telesne temperature tako kot odraslo govedo. Njihova dlaka ne nudi zadostne zaščite pred neugodnimi vremenskimi razmerami kot so mraz, veter in dež. Zato so bolj dovzetna za bolezni in celo pogine. Ključnega pomena sta zaščita pred vetrom in suho ter udobno ležišče. Le tako lahko rejec učinkovito poskrbi za varnost in zdravje telet ter jim zagotovi boljšo možnost preživetja.

Raziskave potrjujejo, da je govedo zelo odporno proti mrazu in, da je prezimovanje na prostem oblika naprednega kmetovanja. Ob tem je treba upoštevati, da rejec živalim postavi primerno zavetje v katerega se zatečejo ob slabem vremenu. Vedno pa morajo imeti na voljo dovolj krme in vode.

Bale, nadstreški in suha stelja

V hladnih razmerah se živali nagonsko obrnejo proti vetru, da zmanjšajo izgubo telesne toplote. Naravna zavetja kot so grmovje in gozdovi, ter pravilno postavljeni vetrolomi ali nadstreški, učinkovito ščitijo živali pred neugodnimi vremenskimi razmerami. Strokovnjaki priporočajo uporabo slamnatih bal za vetrolome, pri čemer je pomembno, da so pravilno postavljene in ograjene z električno ograjo.

Če gradite nadstrešek, naj bo zaprt z dveh ali še bolje, s treh strani (zadnja in obe stranski stranici). V njem zagotovite najmanj 4 do 5 m² prostora na posamezno odraslo žival ter poskrbite za suho, dobro nastlano ležišče. Količina stelje potrebnega nastilja je odvisna od vlažnosti tal, običajno pa znaša od 6 do 15 kg slame na žival na dan. Tako poskrbite za dobrobit živali tudi v najzahtevnejših vremenskih razmerah.

Zaščita telet pred mrazom

Pravilno nastlano in suho ležišče, zaščiteno pred vetrom, je ključnega pomena pri nizkih zimskih temperaturah. S tem lahko preprečimo ozebline na ušesih, repu in nogah novorojenih telet. Teleta morajo biti teleta označena čim prej po rojstvu (najkasneje do 20. dneva starosti) oziroma pred premikom na drugo lokacijo najpozneje v 7 dneh. Nekateri strokovnjaki svetujejo, da v hudem mrazu z označevanjem počakate do skrajnega roka.

Kot razlog navajajo, da lahko že majhna poškodba ob namestitvi ušesne znamke ovira pretok krvi v ušesih, zaradi česar postanejo dovzetnejše za ozebline.

Volnene odeje in trislojna pokrivala

Teleta potrebujejo dobro nastlane in čiste bokse, ki so njihovo zavetje prve dni po rojstvu, ko so najbolj izpostavljena podhladitvi.

Če kljub ustrezni zaščiti pride do podhladitve je treba hitro ukrepati. Praksa je pokazala, da se teleta lahko učinkovito ogrejejo z volnenimi odejami, v katere jih zavijete. Veliko rejcev danes prakticira tudi trislojna in vodoodporna pokrivala, ki teleta učinkovito zaščitijo pred mrazom.

V skrajnih primerih pa je priporočljivo tele skupaj z mamo s pašnika, premakniti v hlev in ga v njem ogreti. Takšna skrb zagotavlja večje možnosti preživetja in boljše počutje mlade živali.

Mlezivo po rojstvu

Tele mora seveda čim prej po rojstvu zaužiti kolostrum. Mlezivo, ki vsebuje imunoglobuline – protitelesa, teleta zaščiti pred infekcijami in je nujno za njegovo preživetje. Tele se namreč rodi brez teh protiteles. Zato je pomembno, da ga zaužije čim prej (vsaj v šestih urah) po rojstvu.

Raziskave potrjujejo, da neustrezna oskrba telet z mlezivom podvoji možnosti za obolenja dihal in prebavil ter poveča smrtnost telet.

Opazovanje črede

Za preprečevanje izgub in upočasnjenega razvoja telet je treba čredo redno opazovati.

Pozimi to pomeni večkrat na dan, predvsem tudi zaradi zmrzovanja vode Oskrba z vodo mora biti namreč neprekinjena. Pri temperaturah -10º do -15° rejci običajno krave preverjajo na vsaki dve uri, v ekstremnejših temperaturah pa še pogosteje. Stres zaradi mraza lahko povzroči, da krave telijo prej od pričakovanega datuma, pravijo izkušeni rejci.

Pri nas so še vedno najpogostejše sezonske telitve. Takrat lahko živali čim bolje izkoristijo spomladansko rast travne ruše, ki je hkrati najcenejša krma.

So pa tudi telitve pozimi, pri katerih je treba poskrbeti za suha in pred vetrom zaščitena ležišča. Naši rejci večinoma govedo pasejo v času vegetacije. Vendar pa je precej tudi tistih, ki svoje črede prezimuje na prostem. Svoje živali pred neugodnimi vremenskimi vplivi pa uspešno zaščitijo z različnimi gradbeno-tehničnimi rešitvami.