Slovenski mlečni izdelki na preizkušnji: Konkurenca iz tujine in potrošniške navade

25 novembra, 2024
0
0

Tomaž Žnidarič, direktor Ljubljanskih mlekarn se je v svojem govoru, na srečanju dobaviteljev mleka, dotaknil tudi aktualnih razmer v mlekarski dejavnosti. Poudaril je, da se nahajamo v zelo nemirnem obdobju. Dodal je, da to pravzaprav niti ni novica, saj je mlekarska dejavnost že sama po sebi ena izmed najbolj turbulentnih med prehranskimi verigami. Izpostavil je zaskrbljenost nad precejšnjim zmanjševanjem konkurenčnosti slovenskih mlečnih izdelkov.

»Ko govorimo o slovenski mlekarski verigi, vedno začnemo pri kmetu, nato večinoma nadaljujemo z zadrugo, mlekarnami in nato trgovci. Velikokrat pa na koncu pozabimo na zadnji in ključni del, ki je potrošnik. In potrošnik je kralj, če lahko uporabim to obrabljeno besedno zvezo. On je tisti, ki se bo na koncu odločil, ali bo posamezen izdelek kupil ali ne.«

Trgovske znamke prevzemajo trg

Zadnji trendi glede navad slovenskih potrošnikov pravijo, da povprečen slovenski kupec od 100 evrov, 34 evrov potroši v diskontnih trgovinah. Ali drugače povedano 36 od 100 evrov potroši za cenejše trgovske blagovne znamke. »Če se usmerimo samo na mlečne izdelke pa jih potrošnik od 100 evrov, kar 52 potroši za mlečne izdelke s trgovskimi blagovnimi znamkami.

Trend je jasen – tržni delež diskontnih prodajaln in trgovskih blagovnih znamk se še povečuje. Delež mlečnih izdelkov trgovskih blagovnih znamk, ki so narejeni v Sloveniji iz slovenskega mleka, pa je iz leta v leto manjši. In to iz preprostega razloga. Ker so mlečni izdelki narejeni na Poljskem, Slovaškem, Madžarskem, Hrvaškem, Srbiji itd. pač cenejši. In slovenski potrošnik vse bolj gleda izključno na ceno, poreklo ga ne zanima.«

In zakaj slovenski jogurt ne more konkurirati jogurtu iz Slovaške ali Srbije?

»Ker so stroški dela, energije, davčne obremenitve, kontrole kakovosti, okolijskih dajatev in drugi, v Sloveniji mnogo višji, kot v prej omenjenih državah. Istočasno pa država opušča ozaveščanje slovenskega kupca, kako zelo pomembno je, za slovensko okolje, naravo in ekonomijo, da kupuje slovenske živilske izdelke.«

Kako ohraniti konkurenčnost slovenskih mlečnih izdelkov?

Žnidarič svari, da mlekarsko dejavnost čaka velik izziv, kako slovenske mlečne izdelke na policah trgovcev ohraniti konkurenčne in vabljive za slovenskega potrošnika.

»Vsak od nas bo moral narediti svoj del, da bomo lahko o slovenski mlekarski dejavnosti tudi čez deset let in več govorili kot o najmočnejši prehrambni verigi. Kmetje z nadaljnjo prirejo visokokakovostnega mleka z visoko učinkovitostjo in produktivnostjo. Zadruge z razumevanjem pomembnosti stabilnosti in urejenosti trga, ki omogočata rast na dolgi rok. Mlekarne s strateškim partnerstvom med kmeti in zadrugami,  plačevanju konkurenčne cene ter proizvajanjem kakovostnih in inovativnih mlečnih izdelkov. Trgovci z namenjanjem dovolj prostora slovenskim izdelkom na policah in uveljavljanjem novim, kakovostnih, inovativnih slovenskih mlečnih izdelkov.

In nenazadnje tudi in predvsem država, z vzpostavljanjem konkurenčnega ekonomskega okolja in ozaveščanjem Slovenk in Slovencev. Že od vrtca in šol dalje, da so lokalne prehranske verige ključnega pomena za obstoj naroda, države in njene suverenosti. In ravno tu, pri komunikaciji z vlado in ostalimi predstavniki oblasti, bomo združeni skupaj z vami, lahko dosegli največ,« je sklenil direktor Ljubljanskih mlekarn.