Skupinska vhlevitev telet
Rejci teleta večinoma redijo v individualnih boksih v hlevih, ponekod tudi v iglujih na prostem. Individualna vhlevitev je enostavnejša za vzdrževanje zdravja posameznega teleta, se pa zaradi razvoja sistemov samodejnega napajanja telet in drugih razlogov povečuje zanimanje za skupinsko bivanje. K temu trendu pripomorejo tudi pričakovanja potrošnikov, ki si želijo, da bi rejci teleta pogosteje redili v skupinah. In kako najenostavneje lahko preidemo iz individualne vhlevitve na v skupinsko?
Razvrščanje v skupine je za teleta zelo pomembno, saj so družabna bitja. V parih ali skupinah se teleta naučijo igre z drugimi in se dokazano več igrajo, če imajo na voljo dovolj prostora. Teleta, vzgojena v skupini so samozavestnejša in se lažje privadijo na spremembe tekom vzreje. Raje raziskujejo in preizkušajo krmo, ki jo pokladajo rejci – mešanico za teleta, seno in pelete. To je še posebej pomembno ob odstavitvi, ko je pomembno, da teleta pojedo dovolj suhe krme.
Kateri je torej najboljši način za združevanje v hlevu za tele? Prve dni strokovnjaki priporočajo bivanje v individualnem boksu, ker jih je v njem lažje naučiti sesati. Ko so stari pet do sedem dni, pa jih že lahko začnete združevati v pare in majhne skupine. To je treba storiti preden dopolnijo tri tedne, saj je to najboljša starost za medsebojno spoznavanje. Izkušnje namreč kažejo, da je združevanje telet v skupine pri starosti enega meseca, zanje že bolj stresno.
Velikost združevanja
Če želimo zmanjšati tveganje za razne okužbe in bolezni ter konkurenco pri krmljenju, je treba združevati teleta približno enake starosti in oblikovati majhne skupine. Pri skupinah s šestimi do osmimi teleti se manj pogosteje pojavljajo bolezni dihal ali driske kot pri skupinah s petnajstimi teleti ali več. Razlika med najmlajšimi in najstarejšimi teleti v skupini ne sme biti večja od 14 dni, če je mogoče, pa naj starost znotraj skupine ne odstopa za več kot sedem dni več ali manj. Ker se v manjših čredah vsak teden ne rodi veliko telet, tovrstno združevanje ni mogoče, zato bo starostna razlika v paru ali skupini večja. Tudi zato je še toliko bolj pomembno, da oblikujete le majhne skupine.
Rejčev cilj mora biti delovno učinkovit hlev za teleta z največjim možnim udobjem.
Pri skupinski vhlevitvi je sistem vsi noter/vsi ven zelo pomemben. Skupine morate ohraniti majhne in jih ne smete mešati. Veliko pozornosti morate posvetiti sprva napajanju in kasneje krmljenju. Teleta v prvih tednih življenja nikoli ne bi smela tekmovati za hrano. Vsako tele potrebuje svoj cucelj, ne glede na to ali se redi posamično, v paru ali pa v skupini. Različne študije so pokazale, da lahko premalo cucljev v skupini telet povzroči povečano tekmovalno vedenje, skrajša čas hranjenja in zmanjša vnos mleka v skupini telet.
Boljša rast telet v zgodnjem življenju pa pomeni tudi zgodnejši razvoj in v kasneje večjo prirejo mleka. Pri skupinskih vhlevitvah je treba zato teletom zagotoviti tak sistem hranjenja in pogoje, ki izpolnjujejo to zahtevo. Vendar to ne pomeni, da je treba imeti v skupinski nastanitvi nujno krmljenje z avtomatskim napajalnikov.
Glede na izbiro potrebujete različne vrste veščin upravljanja. Pri samodejnih napajalnikih je potrebno računalniško znanje, na primer za določitev programov hranjenja in odstavitve za vsako skupino ter umerjanje aparata za pravilno doziranje mleka ali mlečnega nadomestka. Tudi teleta morate opazovati na drugačen način ter ves čas spremljati podatke, ki jih sporoča računalnik. Če uporabljate sistem napajanja, ki ne potrebuje vaše prisotnosti, morate teleta redno preverjati večkrat na dan.
Kako zagotoviti uspeh pri skupinski vhlevitvi
Zagotavljanje svežega zraka je morda najbolj ključno. V hlevih v katerih bivajo teleta je potrebno namestiti dodatne cevi za dotok svežega zraka, izjemno pomembna je tudi skrb za suh nastilj.
Kmet, ki razmišlja o gradnji novega hleva za teleta ali prenovi starega, mora upoštevati veliko stvari. Pred načtovanjem je najbolje, da se s svetovalno ekipo usede in premisli o vseh odločitvah pri reji telet. Hlev za teleta se lahko sliši kot majhen projekt, vsaj v primerjavi s hlevom za krave. Kot naložba ni tako draga, vendar ustvarja precej velik del vsakodnevnega dela na kmetijah kjer se ukvarjajo s prirejo mleka.