Mokarji v naši hrani: EU dovoljuje uporabo moke črvov mokarjev

Z 10. februarjem 2025 stopa v veljavo nova uredba EU, ki dovoljuje uporabo moke črvov mokarjev v različnih prehranskih izdelkih. Ta ukrep je del širšega prizadevanja Evropske unije za uvedbo alternativnih virov beljakovin in zmanjšanje odvisnosti od tradicionalne živinoreje.
Po mnenju Evropske komisije je treba omejiti porabo mesa, da bi do leta 2040 zmanjšali izpuste toplogrednih plinov za 90 %. Pri vsem tem pa gre za njihovo nesmiselno agendo postopne opustitve tradicionalnega kmetijstva v korist laboratorijsko pridelanega mesa, sintetičnih beljakovin in alternativ na osnovi žuželk.

Photo by Julia Filirovska
Moka iz črvov mokarjev v vsakdanjih izdelkih
Nova uredba dovoljuje uporabo prahu črvov mokarjev v kruhu, testeninah, siru in celo marmeladi. Potrošniki lahko od sredine februarja pričakujejo porast izdelkov, ki vsebujejo sestavine na osnovi žuželk. Gre za ličinke rumenega mokarja (Tenebrio molitor), ki so bile nekoč obravnavane kot škodljivci, zdaj pa so priznane kot beljakovinsko bogata sestavina.

Zakaj žuželke v hrani?
Zagovorniki spremembe poudarjajo, da so žuželke hranljive in trajnostne. Njihova pridelava namreč proizvaja bistveno manj izpustov CO₂ in zahteva manj virov v primerjavi s tradicionalno živinorejo. Poleg tega predstavljajo stroškovno učinkovito alternativo za prehransko industrijo. Po mnenju številnih strokovnjakov, ki imajo od teh trditev nedvomno koristi, so živila iz žuželk ključni korak k bolj trajnostni prehrani.
Označevanje in varstvo potrošnikov
Brez skritih presenečenj – izdelki, ki vsebujejo sestavine žuželk, morajo biti jasno označeni. V skladu z Uredbo EU 2025/89 morajo biti te informacije navedene poleg seznama sestavin ali imena izdelka. Zato, da bi potrošniki lahko sprejemali ozaveščene odločitve. Označevanje pa morda ne bo vedno dovolj vidno. Najverjetneje bo obstajala nevarnost, da bodo potrošniki nevede uživali izdelke z žuželkami.
Prehrana prihodnosti ali kontroverzen eksperiment?
Odobritev moke iz črvov mokarjev predstavlja še en korak v smer trajnostne prehrane. Medtem, ko so nekateri neverjetno odprti za nove vire beljakovin, drugi logično ostajajo skeptični. Črvi mokarji in druge užitne žuželke v prehrani, so že leta dovoljeni v Združenem kraljestvu, Kanadi in ZDA. Švica pa jih je legalizirala že leta 2017. Ta trend nakazuje, da bi lahko žuželke v prehrani kmalu postale pravilo in ne izjema.
Po novem zakonu je dovoljeno do 4 grame mokastih črvov na 100 gramov kruha ter 3,5 grama na 100 gramov peciva.

Kako se izogniti žuželkam na krožniku?
Če podpirate ta prehranski trend – dober tek! Če pa imate pomisleke, skrbno preverjajte sezname sestavin. Bodite pozorni na izraze, kot so »prah moke – Tenebrio molitor« ali nejasna sklicevanja na alternativne vire beljakovin. Najbolj zanesljiva izbira? Kupujte hrano neposredno pri kmetih in podpirajte tradicionalno prirejo mesa.
Foto: Freepik
Vaš komentar
Vsi komentarji
Izdelki ki imajo v sebi mlete črve naj bodo označeni s sliko črva na vidnem mestu. Vsak mora imeti pravico do odlocanja o tem kaj bo zaužil. Jas nikoli in nikdar nebi takšne izelke kupoval, raje crknem. 🤮
Packarija. Če bo izdelek vseboval mokarje mora biti z sliko in besedo na vidnem mestu označeno. Ne znam si razlagati tega sporočila za manj izpustnih CO2. Kaj imajo žita z CO2 jem kamor bodo vgnezdili mokarje. Sem absolutno proti da se v živila dodaja ta packarija. Naj jih pakirajo samostojno za tiste ki jih želijo konzumirati. To ni nič drugega kot biznis. Iz česa bodo delali mleko če nebo govedi. … o groza sem čisto zgrožena kaj si bodo še izmislili.
Nekaterim (večini?) niso znane osnove ekologije. Kako delujejo prehranske verige pa jim je še veliko manj znano kot španska vas. A pri tem neznanju bi radi odločali o življenju Slovenk in Slovencev.
Predlagam bojkot trgovin ki ponujajo izdelke z mletimi črvi.
Novost, ki je pisana na kožo finim gospem, damam, ki so sedaj, ko so slišale za jestljive črve v globokem transu. Kot vedno, se ljudje vedenjsko sprenevedamo, ko slišimo kaj kar lahko komu dvigne želodec. Sčasoma bo še malokdo nergal nad novo hrano. Evropejci smo fini ljudje, drugod po svetu pa packi, ki požro vse kar se da. Jedo pse, mačke, podgane, črve, travo in vse kar jih ohranja pri življenju. Ko nastopi lakota, ko si ti megli pred očmi, poješ vse kar se da, samo, da preživiš. Ni daleč, ko bo naš planet prenatrpan z ljudmi in takrat bo prišel prav vsak črviček, samo, da ga bomo našli in dopolnili prazen želodec. Fine dame bodo pozabile na licemernost in nažirale se bodo s kruhom uporabnih črvov mokarjev in povrh ruknile pir, rignile ter pozabile, da so fine gospe!