Kako zmanjšati stres ob vključitvi telic v čredo?

Navajanje telic na molžo v ločeni skupini in jih imeti v hlevu nameščene v skupini z vrstnicami, lahko pomaga zmanjšati stres, v času pridružitve čredi. Vendar pa kljub vsemu ne obstaja enoten “zlati standard”, ki bi telici olajšal vključitev v čredo.
Kako zmanjšati stres pri telicah ob vključitvi v čredo molznic
Rejci bi morali razmisliti, kako lahko zmanjšajo stresne dejavnike pri telicah na svoji kmetiji, ko se približuje telitev, pravi dr. Kathryn Proudfoot, izredna profesorica na Atlantic Veterinary College, Univerzi Prince Edward Island v Kanadi. Zadnjih 15 let se ukvarja s preučevanjem in poučevanjem vedenja in dobrega počutja živali. Je tudi soavtorica raziskave o vedenju prehodnih molznic, pri čemer je primerjala prvesnice in starejše, izkušene krave.
Razumevanje vedenjskih razlik med telicami in kravami lahko pomaga pri vpogledu v to, kako se spopadajo z izzivi in spremembami v obdobju prehoda ter skozi prvo laktacijo.

Kako obvladovati prvesnice za zmanjšanje stresa v prehodnem obdobju
Vsem kravam je treba zagotoviti možnost, da si poiščejo mirno mesto za telitev, še posebej pa je to pomembno za telice – na primer s premestitvijo v individualne bokse za telitev ali z zagotavljanjem prostora in vizualne ločitve, če ostanejo v skupini.
Ne preobremenjujte boksov, saj povečana koncentracija živali še dodatno povečuje stres pri telicah.
Idealno je, da telice ostanejo v skupini s svojimi vrstnicami skozi celotno prehodno obdobje. Če to ni mogoče, jih po telitvi ne vključujte takoj v skupino s starejšimi kravami.
Omejite premeščanje živali v obdobju prehoda in, če je mogoče, krave ohranjajte v stabilnih skupinah po sistemu “vse noter, vse ven”.
Kadar je treba telice premestiti v novo skupino, naj se premikajo vsaj z eno znano vrstnico.
Ob premeščanju v novo skupino naj bodo telice nameščene v manj zasedene bokse, da se zmanjša tekmovanje.
Navajanje telic za uporabo molzišča pred telitvijo zmanjša brcanje med pripravo vimena.
Pozorno opazovanje vedenja živali lahko poda dragocene namige o najboljših praksah upravljanja. “To lahko na koncu pripomore k ustvarjanju boljšega okolja tako za živali kot za rejce,” pravi dr. Kathryn Proudfoot. Pomembno je, da skupini zagotovimo dovolj prostora za krmljenje in ležanje in, da se telicam ni treba boriti za dostop do teh virov. Ločevanje telic in oblikovanje njihove lastne skupine, je prav tako način za omejitev teh socialnih pritiskov.

Prehodna izkušnja
Kathryn Proudfoot svetuje, da rejci ne mešajo telic s kravami takoj po telitvi. “Ob prehodu v laktacijo je že toliko drugih stresnih dejavnikov, da bi s tem situacijo še poslabšali.” Namesto tega je združevanje telic in krav priporočljivo izvesti precej pred telitvijo ali dovolj pozno po njej – na primer vsaj tri tedne pred ali po telitvi.
Pregled študij o vedenju telic ob telitvi kaže naslednje:
Povečana splošna aktivnost
Več sprememb drže med porodom
Neznano okolje (kot molzišča) povečuje stres po telitvi
Občutljive na rokovanje s strani ljudi
Nižji vnos krme
Pogostejše izmenično vstajanje in ležanje
Imajo močnejšo potrebo po ločitvi od skupine ob telitvi – verjetno pod vplivom svojega socialnega statusa
Med porodom dvignejo rep dve uri prej kot krave, kažejo nemirno vedenje z več menjavami ležečega položaja in včasih potrebujejo več časa za telitev
Telice so pogosteje izrinjene od krmnega prostora
Teden dni pred telitvijo kažejo več znakov tekmovalnosti
Še vedno se učijo, kako prepoznati in se odzvati na agresivne socialne interakcije starejših živali
Pred in po telitvi jedo manj in počasneje ter pogosteje obiskujejo krmilna mesta – starejše krave imajo večji apetit zaradi večje telesne mase in višje mlečnosti
Štiri dni pred telitvijo telice manj časa ležijo, pogosteje spreminjajo držo in naredijo več korakov kot krave.
Izkušnja prehoda pri prvesnicah
Telica se v prehodnem obdobju še vedno razvija tako čustveno, fizično kot socialno. Dr. Kathryn Proudfoot pravi, da lahko to povzroči močnejše odzive v primerjavi z odraslimi kravami. “Prav tako nimajo predhodnih izkušenj s telitvijo, zato ne vedo, kaj lahko pričakujejo. Ko telijo drugič, imajo lahko že boljšo predstavo.”
Telice so lahko bolj odzivne tudi zato, ker so pred telitvijo imele manj stika z ljudmi ter so imele več svobode in nadzora nad tem, kako preživljajo svoj čas, pravi.

Skupinska vzreja
Telice ob prvi laktaciji lahko razvijejo večjo odpornost, če so bile vzrejene skupaj z drugimi telički. Več raziskav je pokazalo, da zgodnje socialno bivanje (v parih ali skupinah) vpliva na prehranjevalno in socialno vedenje teličkov in telic.
To jim lahko zagotovi boljšo socialno zaščito pred stresom, čeprav Kathryn dodaja, da raziskave še niso spremljale teh teličkov do prve laktacije.
“Vzreja v skupinah izboljša sposobnost teličkov za soočanje z odstavitvijo in zmanjša njihov strah pred novimi stvarmi.”
Vsi ti pozitivni učinki lahko privedejo do vedenjsko odpornejše živali, ki se bolje spopada s stresnimi dejavniki prehoda v laktacijo – fizičnimi, upravljavskimi, socialnimi in prehranskimi spremembami. Ohranjanje izdelanih skupin mladih živali pa tudi v prehodnem obdobju lahko pomaga ublažiti neizogibne stresne dejavnike.
Najstarejša raziskava na to temo sega v leto 1979. Pokazala je, da so telice, ki so bile ločene od krav, preživele 10–15 % več časa pri krmljenju v primerjavi s tistimi, ki so bile vključene v čredo molznic. Poleg tega so zaužile 20 % več suhe snovi in posledično proizvedle 5 do 10 % več mleka.
Spremembe v upravljanju črede
Kljub temu vodenje ločene skupine prvesnic na kmetijah še vedno ni običajna praksa. Kathryn meni, da je potrebno boljše razumevanje dejavnikov, da bi rejci spremenili svoje upravljanje. K temu bi verjetno pripomoglo več dokazov o koristih, kot je učenje od drugih kmetov, ali primerjalna analiza.
“Ker niso vsi kmetje enaki, bo verjetno potrebnih več različnih pristopov, da bi spodbudili spremembe v njihovih praksah,” dodaja.
Prav tako poudarja, da so potrebne nadaljnje raziskave, da bi ugotovili, kako telicam omogočiti več nadzora nad njihovimi izkušnjami v prehodnem obdobju.
“Raziskovalci morajo bolje razumeti socialno prepoznavanje pri govedu ter njihov pogled na telitev in molžo, da bi našli načine za lažjo prilagoditev na izzive, s katerimi se soočajo.”