Izboljšanje produktivnosti ekoloških kmetij

S pomočjo intervencije IRP04 Naložbe v razvoj in dvig konkurenčnosti ter tržne naravnosti ekoloških kmetij, v okviru Skupne kmetijske politike 2023-2027, lahko kmetje investirajo v različne naložbe, ki povečajo konkurenčnost in tržno naravnost ekoloških kmetij. To vključuje izboljšanje produktivnosti, trajnostnega kmetovanja, trženja ekoloških izdelkov, in povečanje dodane vrednosti pridelkov. Vse te naložbe omogočajo kmetom, da se uspešno prilagodijo tržnim zahtevam in se bolje vključijo v ekološke verige preskrbe.
Naložbe v opremo za ekološko pridelavo
Kmet, ki se ukvarja z ekološkim kmetijstvom, se lahko odloči za naložbo v sodobno tehnologijo, kot so mehanizirani sistemi za obdelavo tal, ki zmanjšujejo potrebo po uporabi pesticidov in sintetičnih gnojil. S tem poveča učinkovitost in trajnost kmetovanja ter zmanjša negativen vpliv na okolje.
Kmetija, ki na ekološki način prideluje žitarice, lahko investira v kombiniran sistem za obdelavo tal, ki omogoča večjo natančnost pri sajenju in obdelavi tal, hkrati pa zmanjša uporabo kemičnih sredstev. Ta tehnologija pripomore k večji rodnosti tal, boljši pridelavi in manjši porabi vode, kar povečuje konkurenčnost na trgu ekoloških pridelkov.

Naložba v predelavo in trženje ekoloških izdelkov
Sredstva iz tega ukrepa lahko uporabi za gradnjo predelovalnih obratov (npr. mlekarne ali mesnice) ali za izboljšanje že obstoječih kapacitet za predelavo. To povečuje dodano vrednost ekoloških izdelkov in omogoča kmetu širšo prodajo. Tako lahko trži svoje izdelke v lokalnih trgovinah, na tržnicah ali pa vzpostavi spletno trgovino za širšo distribucijo.

Sistem za trajnostno rabo virov
Ukrep je smiseln tudi za naložbe v sisteme za varčevanje z vodo, obnovljive vire energije ali za izboljšanje ravnanja z odpadki in kompostiranjem. S tem povečajo trajnost kmetij in zmanjšajo stroške. Tako lahko ekološka kmetija, ki prideluje zelenjavo namesti sončne panele za ogrevanje rastlinjakov in za proizvodnjo lastne energije. To zmanjša odvisnost od fosilnih goriv, hkrati pa naj bi (vsaj v teoriji) zmanjšala tudi stroške za energijo.

Izobraževanje in usposabljanje
Kmet, ki se ukvarja z ekološkim kmetijstvom, lahko s temi sredstvi financira tudi izobraževalne programe, ki mu omogočijo boljše razumevanje trajnostnih praks in novih tehnologij, ki jih lahko uporabi na svoji kmetiji. Kot primer strokovnjaki navajajo kmetijo v prehodu iz konvencionalnega v ekološko kmetijstvo. Kmet se izobražuje o novih metodah kmetovanja, ki zajemajo kolobarjenje, naravno zaščito pred škodljivci, in bolj trajnostno rabo virov. S tem znanjem in posledično prakso, izboljša kakovost pridelkov in poveča konkurenčnost na trgu ekoloških pridelkov.
Izboljšanje trženja in prodaje ekoloških izdelkov
Sredstva so primerna tudi za izboljšanje trženjskih in prodajnih strategij. To vključuje certifikate za ekološke izdelke, boljšo embalažo, promocijo izdelkov na trgu ali razvoj spletne trgovine.
Naložbe v ohranjanje biodiverzitete
Kmetje, ki se ukvarjajo z ekološkim kmetijstvom, lahko vlagajo v ukrepe za zaščito biodiverzitete. To so ohranjanje naravnih habitatov, ustvarjanje ograj za zaščito živali ali ustvarjanje zelenih pasov za izboljšanje okolja. Primer je kmetija, ki se odloči za sajenje drevesnih pasov okoli svojih njiv. S tem namerava izboljšati kakovost tal in zaščitila živali pred neugodnimi vremenskimi vplivi. Ta ukrep zmanjša erozijo tal in povečuje trajnost kmetije, kar izboljša njeno konkurenčnost na trgu ekoloških pridelkov.
IRP04 tako omogoča naložbe v sodobno opremo, tehnologije in sisteme, ki povečujejo produktivnost, trajnost in konkurenčnost ekoloških kmetij.
