Cena mleka in svetovni trendi: Kaj pričakovati v letu 2025?

6 marca, 2025
0
0

Poročila RaboReasarch napovedujejo zmerno rast na trgu z mlekom in mlečnimi izdelki v letu 2025.

Globalni trg z mlekom bo v letu 2025 zabeležil zmerno rast, ki jo bodo spodbujali stabilna širitev ponudbe in izvozno povpraševanje, navaja prvo četrtletno poročilo RaboResearch za leto 2025.

Na poti k zmerni rasti v letu 2025

Kot poudarja prvo četrtletno poročilo RaboResearch za letošnje leto, naj bi globalni trg z mlekom v prihodnjem letu zabeležil zmerno rast. Poročilo napoveduje 0,8-odstotno medletno rast prireje mleka v sedmih največjih izvoznih regijah, ki se bo nadaljevala tudi v prvi polovici leta 2026.

Ta rast sledi zahtevnemu letu 2024, zaznamovanemu s šibkejšo prirejo mleka in visokimi odkupnimi cenami mleka. V EU in ZDA se pričakuje stabilizacija nedavnih nihanj v prireji, čeprav bo rast ostala skromna, pod 1 %. Tudi Oceanija in Južna Amerika naj bi beležili povečanje prireje, saj se regije postopoma pobirajo po prejšnjih upadih.

Z večjim pretokom mleka bi lahko rejci krav molznic po vsem svetu ustvarili dodatne prihodke. Posebej optimistično je vzdušje na Novi Zelandiji. Tam izstopa trdna napoved podjetja Fonterra o povprečni višji odkupni ceni mleka za to sezono, ob hkratnem padcu obrestnih mer.

Kitajska z manj mleka, a večjim povpraševanjem – priložnost za izvoznike?

Medtem Kitajska odstopa od globalnih trendov. Njena prireja mleka naj bi v letu 2025 padla za 2,6 % v primerjavi s preteklim letom. S tem nadaljuje trend upada iz leta 2024. Kljub zmanjšani prireji pričakujejo povečanje povpraševanja in izboljšanje uvoza, čeprav gospodarske težave v državi ostajajo izziv.

Drugod je ameriški izvoz sira v letu 2024 dosegel rekordno raven, kar ustvarja pozitivne obete za leto 2025. Nova Zelandija še naprej uspešno išče trge za presežke mleka in ohranja rekordno visoko ceno mleka. Analitiki opozarjajo na razvijajoče se trgovinske ovire povezane s spremembami v ameriški politiki, ki bi lahko povzročile nekatere težave. Za ohranjanje uravnotežene trgovine in stabilnih cen na trgu z mlekom bo potrebno natančno spremljanje povpraševanja potrošnikov, povezanih z inflacijskimi pritiski.

Napovedi so optimistične tudi za Slovenijo. Cena mleka za zdaj ostaja stabilna, kar je v tem obdobju vzpodbudna novica. Še vedno znaša več kot 50 centov za kilogram, v povprečju je bila januarska zabeležena cena 50,39 EUR/100 kg