Naj hlev imata kmetiji Černivec in Napotnik

21 novembra, 2024
0
2

V restavraciji Šobec v Kampu Šobec pri Lescah, se je danes odvil sklepni dogodek izbora za Naj hlev 2024. Potekal je na srečanju dobaviteljev mleka Ljubljanskih mlekarn. Strokovna žirija je presodila, da si po strogih kriterijih dobrobiti, naslov zaslužita dva med seboj različna in praktično neprimerljiva sistema. A hkrati oba odlična in najboljša v zagotavljanju najvišjih standardov za dobro počutje krav.

Gre za tehnološko dovršena in najsodobnejša hleva na kmetiji Černivec iz Zgornjih Jarš ter hlev na kmetiji Napotnik iz Topolšice. Žirija je za trajnostnega prvaka izbrala ekološko kmetijo Žnideršič iz Brežič. Njihov hlev in način reje je navdušil s svojo preprostostjo, a hkrati veliko učinkovitostjo. O nazivu Šampion ljudstva so odločili glasovi, oddani na spletni strani najhlev.si. Naziv je z največ glasovi ljudi pripadel kmetiji Rabič iz Slovenske Bistrice.

Tehnološko dovršen hlev

Z novim hlevom za krave molznice so na kmetiji Černivec kravam želeli zagotoviti kar največ udobja in bivanjske pogoje po najvišjih standardih dobrega počutja. Prezračevanje v hlevu poteka samodejno prek stranskih zaves. Upravlja jih vremenska postaja, medtem ko poleti hlajenje dodatno zagotavljajo helikopterski ventilatorji. V hlevu imajo prostor za nego in korekcijo parkljev, ležalni boksi pa so opremljeni z udobno gumijasto podlago s peno. Rešetkasta tla na blatnih hodnikih čisti namenski robot, za potiskanje krme k jaslim pa prav tako skrbi poseben robot, kar prispeva k čistoči in higieni v hlevu.

Na kmetiji Černivec so kravam zagotovili udobje in bivanjske pogoje po najvišjih standardih dobrega počutja.

V hlevu so nameščene kamere, ki ves čas omogočajo spremljanje dogajanja v čredi krav molznic. Sodobna tehnologija, vključno s senzorji, ki spremljajo temperaturo, vlažnost, svetlobo in vedenje krav pa zagotavlja vpogled v čredo v realnem času. To omogoča hitro prilagajanje pogojev za izboljšanje počutja živali. Dobro upravljanje hleva prispeva k učinkovitejši rabi naravnih virov, medtem ko separacija gnojevke pozitivno vpliva na okolje.

Kompostni hlev sinonim za udobje

Na kmetiji Napotnik je polovica hleva za krave molznice zasnovana na kompostni ležalni površini brez ležalnih boksov, ki nudi mehko in udobno ležalno površino ter kravam zagotavlja več prostora za počitek in izražanje normalnih vzorcev obnašanja. Drugi del hleva je zasnovan za presušene krave in plemenske telice, z rešetkami na blatnem hodniku in visokimi ležalnimi boksi z gumo ter globokimi ležalnimi boksi za presušene krave.

V kompostnem hlevu Napotnikovih se je zdravje krav močno izboljšalo.

Posebej imajo urejeno porodnišnico kjer tele v porodnišnici ostane s kravo še nekaj dni po rojstvu. Kasneje so teleta nameščena v lepo urejenih posamičnih in skupinskih boksih na globokem nastilju. Večje telice imajo svoj hlev z možnostjo izpusta in dostopa do paše.

Krmljenje izvaja robot, ki krave desetkrat dnevno oskrbi s sveže pripravljeno krmo. Živali so krmljene s senom, saj se ukvarjajo s prirejo senenega mleka. Krave so dolgožive, število izločitev je minimalno. Hlev je zgrajen s poudarkom na potrebah krav, kar prispeva predvsem k njihovemu dobremu počutju ter zdravju.

Trajnostni prvak je ekološka kmetija Žnideršič

Hlev na ekološki kmetiji Žnideršič je zasnovan preprosto, z minimalno opremo, kar se v praksi odlično obnese. Njegova odprta zasnova omogoča primerno zračenje, zato v njem ni neprijetnega vonja, nizko sleme pa ga lepo poveže z okolico.

Trajnostni prvak je kmetija Žnideršič.

Kmetija se ponaša z ekološko prirejo mleka in se posveča ohranitveni obdelavi tal, s katero skrbi za živost prsti. Krave so zdrave, mirne in dolgožive. V krmnem obroku so se odpovedali dokupljeni močnim krmilom, vitaminom in dodatkom ter prešli na kmetiji pridelano krmo. Prav vse beljakovinske komponente pridelajo na kmetiji. Hlevski gnoj in gnojevko vračajo na njive, travnikov ne gnojijo.

Z ekološko pridelavo krme se na kmetiji trudijo prilagajati na podnebne spremembe. Ta prilagoditev temelji na načinu pridelave, iz katere so izločili uporabo mineralnih gnojil. Izboljšali so živost tal in korenito prispevali k zmanjšanju onesnaževanja okolja.

Kmetija Rabič – Šampion ljudstva

Čeprav kmetija še nima dolgoletne tradicije, imajo na kmetiji Rabič jasno vizijo za uspešno rejo krav molznic. Zakonca Rabič sta prva generacija kmetov na kmetiji in vlagata veliko truda in srčnosti v razvoj dejavnosti, še posebej v prodajo mleka prek mlekomatov. Svojim številnim strankam želita ponuditi kakovostno prirejeno mleko in z neposredno prodajo spodbujata lokalno samooskrbo.

Ljudstvo je izbralo hlev Rabič.

Ljubljanske mlekarne so nagradile tudi rejce z najbolj kakovostnim mlekom in tiste, ki so priredili največjo količino oddanega mleka. Največ mleka so priredili Bogovič Vinko(Leskovec pri Krškem) 2.710.045 litrov, Strašek Jernej (Straža pri Novem mestu) 1.706.571 litrov in Koren Romana in Anton (Brestanica)1.484.636 litrov. Nagrade za najbolj kakovostno pridelano mleko v kvotnem letu 2023/2024 pa so prejeli Andrej Petrun (Ribnica na Pohorju), Andrej Jeraj (Vodice) in Boštjan Verbič (Veliki Gaber).

Slavnostna prireditev je odlično zaokrožila celoten projekt Naj hlev, ki so ga letos drugič organizirale Ljubljanske mlekarne, v sodelovanju z medijskim partnerjem Kmečki glas. Bil je odmeven in izjemno spremljan in kar je najpomembnejše, še po zaključku sproža debate in s tem dviguje zavedanje o pomenu dobrobiti rejnih živali in kakovostnih življenjskih pogojih živali na slovenskih kmetijah.

VEČ V PRIHODNJI ŠTEVILKI KMEČKEGA GLASA.

Fotografije: Anže Petkovšek