Kakšni so bili stroški prireje mleka v 2023?
Podatki EU iz leta 2017 razkrivajo velik primanjkljaj v pokritju stroškov prireje mleka in s tem grenko vsakodnevno realnost kmetov. Povprečni primanjkljaj pri evropskih rejcih molznic se je v zadnjih letih gibal med -22 odstotki (2018) in -6 odstotki (2023). Edina izjema je bilo leto 2022, ko so rejci mleko prirejali brez izgube (+1%).
*Vsi podatki za leti 2022 in 2023: izračuni trendov po BAL na podlagi FADN 2021, 2022 (LU in EU) ter Eurostata.
V najnovejših izračunih stroškov, ki jih je objavil Nemški urad za sociologijo podeželja in kmetijstvo (BAL), je navedeno, da veliko povečanje vhodnih stroškov, zlasti za gnojila, krmo in energijo od leta 2020 načenja dobiček na kmetijah. Po letu 2022, ki je bilo edino leto, ko so rejci pokrivali stroške, se je primanjkljaj pokritja stroškov spet povečal. Visoke cene mleka na kmetijah so se ponovno znižale, vhodni stroški pa so ostali visoki.
»Te pomembne informacije o finančnih izgubah rejcev, je treba uporabiti za uvedbo ukrepov, ki bodo spodbudili rast odkupne cene mleka za polno pokritje stroškov,« je povedal Kjartan Poulsen, predsednik Evropskega odbora za mleko (EMB). EMB je hkrati tudi naročnik izračunov stroškov prireje mleka v EU, da bi kmete in širšo javnost obvestil o teh ključnih številkah. »Metodologija izračuna je zelo pomembna, ker je reprezentativna in vključuje ustrezen dohodek za rejce,« pravi Poulsen. Po besedah podpredsednika EMB Elmarja Hannena podatki in potencialne metodologije teh izračunov že obstajajo. EMB pa bi to metodologijo izračuna rad delil in s tem končno pripomogel pri vprašanju kritja stroškov. Na splošno bi morala tudi Evropska komisija izboljšati podatke, ki jih uporablja v omrežju kmetijskih računovodskih podatkov (FADN) in s tem posodobiti podatke v EU.
- Leta 2023 so stroški prireje mleka v EU znašali 49,73 centa/kg.
- V zadnjih petih letih – od leta 2019, so se stroški povečali za 6,98 centov/kg ali 16 %.
- Leta 2023 je bilo pokritih le 94 % stroškov.
- Odkupna cena mleka in plačila SKP niso zadostovala za ustvarjanje ustreznega dohodka, kar je povečalo stroške za 2,75 centa/kg.
- Prireja mleka je ustvarila dohodek v višini 17,34 EUR na uro (bruto). To pomeni, da je rejcem do pokritja stroškov dela na uro (22,18 EUR bruto) manjkalo kar 21,83 %.
Odkupne cene mleka ne krijejo stroškov
»V nobenem primeru ne smemo pozabiti, da je končni cilje Evropskega observatorija za mleko izboljšati položaj rejcev v vrednostni verigi. Razlogi za to so znani – kmetje množično zapuščajo dejavnost prireje mleka, zanimanje prihodnjih generacij pa je majhno, zaradi pomanjkanja donosnosti. To pa pomeni, da pridelava hrane v EU visi na nitki. Če je cilj Evropskega observatorija za mleko resnično pomoč rejcem, potem ga ne smejo ovirati drugi interesi.«
»EMB pričakuje, da bomo končno lahko dosegli cene za polno kritje stroškov na kmetijah,« poudarja Hannen.
Podatki o stroških in cenah v EU iz podatkov BAL prikazujejo realnost v dejavnosti prireje mleka. Ignoriranje teh podatkov za EU ni več možnost. »Kmetje tega ne bomo več trpeli. Osredotočili smo se na Observatorij za mleko in prihodnje reformne predloge Evropske komisije. Če ne bodo prinesli rezultatov, potem se obetajo novi protesti po vsej EU ter nevaren zlom kmetijske dejavnosti in pridelave hrane v EU,« pravi Kjartan Poulsen.
- Odkupne cene mleka in plačila SKP še vedno ne zadoščajo za kritje stroškov prireje mleka.
- Veliko povečanje vhodnih stroškov, zlasti za gnojila, krmo in energijo od leta 2020 dalje, je izničilo dodatne prihodke iz naslova višje mlečnosti.
- Le leta 2022 so odkupne cene mleka na kmetijah pokrile vsaj stroške prireje. Stroški so ponovno narasli leta 2023. Cene mleka na kmetijah so spet padle, medtem ko so vhodni stroški ostali zelo visoki.
- Izboljšanje položaja rejcev v vrednostni verigi s primernimi odkupnimi cenami je eden izmed najpomembnejših korakov. Le tako bodo rejci sposobni izvesti potrebne prilagoditve in naložbe za varstvo okolja in dobrobit živali.