Svetovna banka bi preusmerjala kmetijske subvencije
Po mnenju Svetovne banke, finančne institucije s sedežem v Washingtonu, bi morale države članice EU in druge države z visokimi dohodki preusmeriti subvencije. S ‘potratne’ hrane, ki ustvarja velike izpuste, kot je rdeče meso, na bolj zeleno sadje in zelenjavo.
Svetovna banka navaja, da preusmeritev subvencij od rej z visokimi izpusti (živinoreja), na tiste z manjšimi, lahko pomaga razvitemu svetu. Ob tem navaja tudi Evropo, da doseže neto ničelne izpuste toplogrednih plinov (podnebna nevtralnost do leta 2050).
“Države z visokimi dohodki bi morale zmanjšati povpraševanje potrošnikov po hrani živalskega izvora iz rej z veliko izpusti. To bi lahko naredile z določitvijo cen okoljskih in zdravstvenih zunanjih učinkov, spremembo namena subvencij in spodbudo možnosti trajnostne prehrane,” piše v poročilu.
Pretirano financirana živinoreja?
Skupna kmetijska politika EU (SKP) je pogosto kritizirana zaradi pretiranega financiranja živinoreje. Nedavno objavljena študija znanstvene revije Nature je pokazala, da je bilo več kot 80 % sredstev SKP v zadnjem desetletju porabljenih za živinorejo. 38 % za kmetijstvo in 44 % za živalsko krmo.
Svetovna banka ocenjuje, da bi lahko sprememba javne podpore kmetijstvu povečala nacionalni dohodek za 1,6 %. Zmanjšala stroške zdrave prehrane za 18 % in skupne kmetijske izpuste za 40 % v primerjavi z vztrajanjem pri dosedanjem stanju.
Poročilo ugotavlja, da sprememba načina dodeljevanja subvencij lahko le delno vzdrži stroške zmanjšanja izpustov in poudarja potrebo po znatnih dodatnih virih. Prav tako navaja označevanje živil ter izobraževalne in komunikacijske kampanje kot močna orodja, ki so potrebna za povečanje uporabe možnosti živil z nizkimi izpusti.
Več naložb v predelovalno dejavnost
»Prehod potrošnikov na zdravo prehrano z živili iz rej z manj izpusti, bi zmanjšal izpuste za do 80 %. Zmanjšal bi tudi zmanjšal uporabo zemlje in vode za 50 %,« pravi poročilo.
Vidiki, povezani s povpraševanjem potrošnikov, so bili osrednji del vodilne strategije Ursule von der Leyen »Od vil do vilic«. Ta je bila predstavljena na začetku njenega mandata, vendar je v veliki meri ostala nedokončana.
Svetovna banka nadalje navaja, da se premalo denarja vlaga v zmanjševanje izpustov v kmetijski in predelovalni dejavnosti. Letne naložbe se morajo povečati za 18-krat, da bi se sedanji izpusti do leta 2030 zmanjšajo za polovico.«