EU potrošniki želijo boljše zakone za zaščito rejnih živali . Skoraj 9 od 10 potrošnikov je odgovorilo, da podpirajo boljše zakone za zaščito rejnih živali. Menijo, da bi morala EU za njihovo boljšo zaščito posodobiti zakonodajo.V novi raziskavi BEUC – Evropske potrošniške organizacije, so analizirali odnos potrošnikov do dobrega počutja živali. 6 od 10 potrošnikov meni, da zelo malo vedo o praksah dobrega počutja živali. 3/4 vprašanih si želi boljši sistem označevanja izdelkov živalskega izvora. Potrošniki so izrazili nizko zaupanje v trditve podjetij o dobrem počutju živali. 7 od 10 vprašanih je izrazilo potrebo po pravični porazdelitvi stroškov za uvajanje praks, ki izboljšajo počutje živali v reji.»Pravijo, da mora EU kmetom zagotoviti sredstva za izboljšanje počutja živali z izvajanjem višjih standardov reje.«78 % vprašanih, se je strinjalo, da morajo za uvoz živalskih proizvodov iz tretjih držav veljati enaka pravila dobrega počutja kot za tiste iz EU.To je podprlo tudi poročilo Univerze Vrije v Bruslju, ki navaja, da trgovinska politika EU ni dovolj skladna z zelenim dogovorom. Poleg tega so v njem zapisali, da je treba potrošnike obravnavati pravično z uvoznimi zahtevami in boljšim označevanjem To bi jim omogočilo bolj ozaveščeno izbiro.Glede na to, da 9 od 10 potrošnikov podpira nove zakone za boljše počutje živali, raziskava potrjuje, da je ljudem pomemben način ravnanja z živalmi, ki jih redijo za hrano. Evropska komisija mora zato začeti intenzivneje izpolnjevati svoje obljube o reviziji zakonov EU o dobrem počutju domačih živaliKorak v to smer je nova sodba s katero Evropsko sodišče za človekove pravice podpira prepoved zakola brez omamljanj. Sodba navaja, da je prepoved zakola brez omamljanja v dveh belgijskih regijah sorazmerna in sledi legitimnemu cilju. To je zagotavljanju dobrega počutja živali, v skladu s sodbo Sodišča Evropske unije in belgijskega ustavnega sodišča.Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je potrdilo valonsko in flamsko prepoved zakola brez omamljanja. Presodilo je, da ne predstavlja nelegitimne ovire za svobodo veroizpovedi ali kršitve prepovedi diskriminacije.Zakol brez omamljanja izpostavi živali hudemu in dolgotrajnemu trpljenju, ki v nekaterih primerih traja tudi do 12 minut. Zakonodaja EU določa, da se živali lahko usmrtijo le po omamljanju, vendar določa odstopanja za obredni zakol.Prepoved zakola brez omamljanja v Flandriji je začela veljati januarja 2019. Valonija pa ji je sledila kmalu zatem kot odgovor na leta aktivizma proti tej praksi. Samo v bruseljski regiji je še naprej dovoljen obredni zakol, pri čemer se vsak dan zavestno zakolje na stotine živali.V državah članicah EU, kot so Švedska, Slovenija in Danska velja prepoved zakola brez omamljanja.
EU potrošniki želijo boljše zakone za zaščito rejnih živali
Skoraj 9 od 10 potrošnikov je odgovorilo, da podpirajo boljše zakone za zaščito rejnih živali. Menijo, da bi morala EU za njihovo boljšo zaščito posodobiti zakonodajo.
V novi raziskavi BEUC – Evropske potrošniške organizacije, so analizirali odnos potrošnikov do dobrega počutja živali. 6 od 10 potrošnikov meni, da zelo malo vedo o praksah dobrega počutja živali. 3/4 vprašanih si želi boljši sistem označevanja izdelkov živalskega izvora. Potrošniki so izrazili nizko zaupanje v trditve podjetij o dobrem počutju živali.
7 od 10 vprašanih je izrazilo potrebo po pravični porazdelitvi stroškov za uvajanje praks, ki izboljšajo počutje živali v reji.
»Pravijo, da mora EU kmetom zagotoviti sredstva za izboljšanje počutja živali z izvajanjem višjih standardov reje.«
78 % vprašanih, se je strinjalo, da morajo za uvoz živalskih proizvodov iz tretjih držav veljati enaka pravila dobrega počutja kot za tiste iz EU.
To je podprlo tudi poročilo Univerze Vrije v Bruslju, ki navaja, da trgovinska politika EU ni dovolj skladna z zelenim dogovorom. Poleg tega so v njem zapisali, da je treba potrošnike obravnavati pravično z uvoznimi zahtevami in boljšim označevanjem To bi jim omogočilo bolj ozaveščeno izbiro.
Glede na to, da 9 od 10 potrošnikov podpira nove zakone za boljše počutje živali, raziskava potrjuje, da je ljudem pomemben način ravnanja z živalmi, ki jih redijo za hrano. Evropska komisija mora zato začeti intenzivneje izpolnjevati svoje obljube o reviziji zakonov EU o dobrem počutju domačih živali
Evropsko sodišče podpira prepoved zakola brez omamljanja
Korak v to smer je nova sodba s katero Evropsko sodišče za človekove pravice podpira prepoved zakola brez omamljanj. Sodba navaja, da je prepoved zakola brez omamljanja v dveh belgijskih regijah sorazmerna in sledi legitimnemu cilju. To je zagotavljanju dobrega počutja živali, v skladu s sodbo Sodišča Evropske unije in belgijskega ustavnega sodišča.
Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je potrdilo valonsko in flamsko prepoved zakola brez omamljanja. Presodilo je, da ne predstavlja nelegitimne ovire za svobodo veroizpovedi ali kršitve prepovedi diskriminacije.
Zakol brez omamljanja izpostavi živali hudemu in dolgotrajnemu trpljenju, ki v nekaterih primerih traja tudi do 12 minut. Zakonodaja EU določa, da se živali lahko usmrtijo le po omamljanju, vendar določa odstopanja za obredni zakol.
Prepoved zakola brez omamljanja v Flandriji je začela veljati januarja 2019. Valonija pa ji je sledila kmalu zatem kot odgovor na leta aktivizma proti tej praksi. Samo v bruseljski regiji je še naprej dovoljen obredni zakol, pri čemer se vsak dan zavestno zakolje na stotine živali.
V državah članicah EU, kot so Švedska, Slovenija in Danska velja prepoved zakola brez omamljanja.
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Za naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta SKP 2023–2027 je bil objavljen razpis za leto 2025.
VEČ 👉 https://t.co/adm03cnUVU
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/UdK3n1KYYS
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Preusmeritev na ekološko hmeljarstvo predstavlja celosten pristop, ki zahteva premišljeno načrtovanje.
VEČ 🍺 https://t.co/8fSBNiBzWB
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/SjAnzfT8tT
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Pridelava in predelava zelišč ima pri nas velik potencial, kar podpira tudi SN 2023-2027, predvsem v okviru intervencije IRP19 ekološko kmetijstvo.
VEČ 👉 https://t.co/ceujKFlO5B
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/cJUQPCKXKy
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Mejice in manjši-grmovno drevesni sestoji so pomembni za ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti, kar je del SKP 2023-2027 in KOPOP intervencij.
VEČ 👉 https://t.co/I5lp3qdO4l
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/UT731NCXj4
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] @MKGP_RS je objavilo Javni razpis za podintervencijo IRP02 naložbe pravnih oseb in samostojnih podjetnikov posameznikov.
VEČ 👉 https://t.co/ZvFNMYCTzJ
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/ViEy1R4sx2
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Tudi letos kmetje lahko vložijo vlogo za izvedbo intervencije dobrobit živali – govedo.
VEČ 🐮 https://t.co/OUiRFZ5fLE
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/phesBm1Ea2
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Tudi letos kmetje lahko vložijo vlogo za izvedbo intervencije dobrobit živali – govedo.
VEČ 🐮 https://t.co/OUiRFZ5fLE
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/8R42HIN7Qt
16.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Vzpon v vas Kalše iz Šmartnega na Pohorju nam je dal jasno vedeti, da se tu težko pridela krma za domače živali.
VEČ 👉 https://t.co/dEhCX1I4dv
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/30HWq9gI8L
15.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Skupna kmetijska politika 2023–2027 ponuja posebno intervencijo imenovano INP06 – vezana dohodkovna podpora za mleko v gorskih območjih.
VEČ 👉 https://t.co/nayZXNEsZV
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/MUgos94be5
15.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] V osrčju omiške Zagore že stoletja gojijo višnje maraska in jih prodajajo po vsej Evropi. VEČ 👇 @EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/1A3JCVLi45 🍒
https://t.co/FzkASpxIJo
15.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] V veljavo je stopil nov pravilnik o označevanju vira sofinanciranja iz Strateškega načrta Skupne kmetijske politike 2023–2027.
VEČ 👉 https://t.co/zoaNEkQzYl
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/bkNyrNFfKw
14.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Od leta 2003 dalje pri Brhanovih ohranjajo ekološki način kmetovanja in gospodarjenja, ki deluje v sožitju z naravo.
VEČ 👇 @EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/zQMjhv9iRL
14.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] V okviru intervencije Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov za leto 2025, SKP 2023-2027, je razpisanih več kot 13 milijonov eurov.
VEČ 🤠 https://t.co/MEK5a0V8PZ
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/ehmZ8wAAiV
12.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Intervencija IRP45 – Naložbe v obnovo kmetijskega potenciala po naravnih nesrečah, slabih vremenskih razmerah ali katastrofah, je ena izmed ključnih podpor kmetom.
VEČ 👉 https://t.co/aqGIpVNSIr
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/Fhd5LldlJS
05.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Z novim hlevom želijo lastniki kmetijo ROGELJ modernizirati in jo prilagoditi sodobnim standardom. 🐮 VEČ 👇
@EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/Q6sbW6W8vn
05.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] @MKGP_RS je 22. aprila objavilo javni razpis “Sofinanciranje zdravil za leto 2025” v okviru izvajanja intervencij v sektorju čebelarskih proizvodov iz nacionalnega načrta SKP 2023–2027.
VEČ 🐝 https://t.co/Bxottn5cUL
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/2nFXt7P3al
03.05.2025
KMEČKI GLAS Prelistajte, preberite, ostanite v toku dogajanj 🧑🌾🚜
IZKORISTITE 👌 naročniške ugodnosti 👉 https://t.co/aBpTFU1KL8 https://t.co/NpES6yO0tf
02.05.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Frešerjevi že od nekdaj slovijo kot odlični živinorejci. VEČ 👇
@EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/tmRzZNmD9B
02.05.2025
🎯 🐮 Vezana reja krav – DA ali NE? Najresnejši kandidat za ministrski položaj v novi nemški vladi Alois Rainer je ZA.
VEČ 👉 https://t.co/OLonqx5qdy https://t.co/d307sj4D54
29.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Ob svetovnem dnevu gozdov je na Magolniku potekala zanimiva delavnica na temo razvrščanja lesnih sortimentov.
VEČ 🪵 https://t.co/FhF6oCfhn2
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/tpePULUuOA