Pozitivni kazalniki
Levji delež dodatnega mleka naj bi prišel iz ZDA in EU. Vendar pa bodo, po nekaterih napovedih, naraščajoči stroški krme v obeh regijah najverjetneje pritisnili na marže kmetov in omejili rast ponudbe mleka v drugi polovici leta.
Novozelandski pridelovalci mleka naj bi bili v novi sezoni v dobrem položaju, saj napoved donosnih cen in močno povpraševanje po njihovih izdelkih vodi do dobre rasti ponudbe. Poleg slabega vremena bo največje tveganje za trenutno dobro stanje, upočasnitev kitajskega uvoznega povpraševanja.
Povpraševanje po mlečnih izdelkih je ostalo močno do leta 2020 in bo še naprej ključno gonilo na trgih mlečnih izdelkov do leta 2021. Gospodarska rast po vsem svetu se izboljšuje, povpraševanje po gostinskih storitvah pa se vrača. Nedavne napovedi Svetovne banke kažejo na 4-odstotno svetovno rast v letu 2021 po 4,3-odstotnem zmanjšanju leta 2020.
Gospodarsko okrevanje se bo glede na državo razlikovalo, čeprav naj bi napovedana rast dohodka na Kitajskem še naprej ostala močna in ohranjala močno uvozno povpraševanje. Poleg tega naj bi naraščajoča prodaja živilskih storitev, visoke domače cene mleka in močna vladna propaganda o zdravstvenih koristih mleka ohranile kitajsko uvozno povpraševanje močno do leta 2021.
Na trgih ZDA in EU bo vračanje domačega povpraševanja po živilskih storitvah pomembno za ohranjanje cen. Na teh trgih naj bi prodaja začela okrevati že letos, vendar pa do konca leta še ne bo dosegla ravni pred pandemijo. Ocene industrije kažejo, da bo prodaja do četrtletja 2021 v ZDA oziroma EU za 22 % in 27 % nižja od ravni iz leta 2019.
Zadnja gibanja cen na svetovnih trgih so pozitivna pri vseh mlečnih izdelkih. V večini primerov so trenutne cene na ravni ali pa nad petletnim povprečjem, z izjemo masla v ZDA. To je pozitivno v smislu podpiranja cen mleka, čeprav je ta odvisna tudi od razpoložljivost izdelkov in povpraševanja.
Kratkoročna donostnost trga
ZDA imajo razmeroma visoke zaloge masla in sira, medtem ko so zaloge posnetega mleka v prahu le nekoliko večje. Vendarle pa te zaloge ne bodo povzročile pritiska na svetovne cene, medtem ko bodo stroški pošiljanja še vedno visoki, razpoložljivost ladijskih zabojnikov pa omejena. Močno domače povpraševanje po maslu in siru, ki je posledica državnih nakupov in obnove zalog v živilskem sektorju,pa pomaga preprečevati znižanje cen mleka v ZDA.
Večje domače povpraševanje in omejena rast ponudbe mleka bosta letos vplivali na izvozne zaloge EU, ki bi morale podpirati cene na svetovnih trgih. Zaloge v EU so dobro uravnotežene za sir ter maslo in nizke za posneto mleko v prahu. Leto močnega izvoza in manjše predelave mleka v izdelke je namreč preprečilo kopičenje zalog. Čeprav ni podatkov o zalogah za Novo Zelandijo, pa močan izvoz na Kitajsko v zadnjih mesecih, kaže na tesne dobave. To pomeni, da je, ob omejeni rasti zalog mleka v pričakovani v sezoni 2021/22, tveganje za prekomerno kopičenje zalog majhno.
Na splošno so kazalniki za zdaj pozitivni – vsaj za kratkoročno donosnost trga z mlekom, ki bi morali podpirati odkupne cene mleka. Kasneje v letu sicer obstaja nekaj tveganj; manjše kitajsko uvozno povpraševanje, večja razpoložljivost ameriških izdelkov na svetovnih trgih ali prepozno povpraševanje po živilskih storitvah, ki bi lahko omejili nadaljnja pozitivna gibanja cen.
Vprašanje, ki ostaja pa je; ali lahko odkupna cena mleka doseže zadostno zvišanje, da nadomesti naraščajoče operativne stroške?