Krize še ni konec
V skupini Pivka Delamaris pozorno spremljajo situacijo s koronavirusom v Sloveniji in širše v regiji ter se ji sproti prilagajajo, je povedal mag. Janez Rebec, predsednik uprave Pivke d.d in direktor Delamarisa d.o.o. »V naši proizvodnji vedno in v vseh časih veljajo strogi higienski in varnostni ukrepi ter celovit sistem nadzora kakovosti v celotni verigi, kar smo sedaj še poostrili. Ukrepe dnevno prilagajamo skladno s priporočili Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ustanovili smo tudi posebno skupino za nadzor in preprečevanje širitve virusa ter o potrebnih ukrepih seznananili tudi rejce.«
Poleg strogih higienskih ukrepov, med katerimi so vedno tudi razkuževanje rok, higiena oblačil, ločene poti gibanja, čiščenje prostorov in drugi ukrepi, so zdaj sprejeli še dodatne ukrepe za zaščito zdravja, kot so umivanje, razkuževanje, prezračevanje in prepoved vstopa za obiskovalce, omejevanje gibanja in novo organizacijo razporeda v času malic ter obvezno uporabo mask za vse zaposlene. »O vsem delavce tudi redno informiramo, o ukrepih so bili obveščeni tudi rejci,« je povedal Rebec.
Težave z izvozom svežega mesa
V Pivka perutninarstvu so marca zaznali upad naročil iz gostinske dejavnosti, nekoliko pa so se povečala naročila izdelkov domačih trgovskih sistemov. »Težave imamo na področju izvoza svežega mesa, ki bi ga prodali v Italijo in Avstrijo, nekaj tudi na Hrvaško, in zdaj ostaja za prodajo doma,« je pojasnil Rebec. V okviru skupine je tudi Delamaris, kjer je povpraševanje po konzervah naraslo že v februarju, sprva več v tujini, marca pa več na domačem trgu. »V tem času smo vstopili tudi na nemški trg ter okrepili izvoz v Madžarsko in Slovaško. V Delamarisu trenutno proizvajamo izdelke specifičnih okusov, saj so zaloge teh že pošle. Naročila so zdaj v aprilu za celotno skupino manjša kot v marcu, na nekaterih programih celo manjša kot v prejšnjem letu.
Zaznati je, da so se ljudje s hrano založili in ne hodijo več tako pogosto v trgovine oz. po večje nakupe. Razmere so zdaj vsekakor precej zahtevnejše kot pred epidemijo. Plačila partnerjev, ki so sodelovali z gostinstvom so že danes slabša, stroški zaščitnih ukrepov pa so visoki.
Vlada je sprejela zakon o omilitvi posledic krize, ki pa se le v manjši meri usmerja na probleme, ki zadevajo naša podjetja. Krize pa še ni konec, zato ostajamo previdni,« je pojasnil Rebec, ki se zaveda, da bo to zaradi nastale situacije tudi v prihodnje vse težje. »Zagotavljanje hrane je poslanstvo in dolžnost celotne skupine Pivka Delamaris, če dnevno ne bi dostavili svežega mesa in izdelkov, bi bile police v nekaj dneh popolnoma prazne. Oskrba polic je tudi naša pogodbena obveza s trgovci.« V tem trenutku se trudijo narediti vse, da kljub številnim prilagoditvam, ohranjajo čim bolj nemoteno proizvodnjo.
»Ob tem se zahvaljujem tudi vsem kupcem, ki posegajo po domačih slovenskih izdelkih, ki izbirajo kakovost in podpirajo prizadevanja slovenskih kmetov ter predelovalcev živil. Stabilnost sistema, blaginjo in varnost moramo soustvarjati skupaj in povezani. Odvisna je od vseh nas,« je poudaril in spomnil, da smo šele na začetku te krize. »Ker ne vemo, kako bodo potekala naročila v prihodnje, težko napovedujemo poslovne rezultate. Po valu povečanega povpraševanja, so se naročila zdaj naročila umirila. Prizadevamo si za stabilnost in si želimo, da bi proizvodnja potekala nemoteno.«
Aleksander Debevec, član uprave je pojasnil, da dobava krme rejcem poteka po načrtu in nemoteno.« Surovin za proizvodnjo in krmo imamo na zalogi zaenkrat dovolj. Skrbijo nas le napovedane visoke cene soje za drugo polovico leta, ki jih nismo pričakovali, saj je bila letina sicer dobra.«
Pod okriljem Pivke trenutno deluje skoraj 60 rejcev, njihovo število pa vztrajno raste. Največ jih je na Krasu in Vipavskem, posamezni pa tudi drugje po Sloveniji.