V javnost »pricurljal« dokument o dobrem počutju živali
Septembra letos se pričakuje revizija direktive o dobrem počutju živali, člani odbora za kmetijstvo Evropskega parlamenta AGRI pa so si s komisarko za zdravje in varnost hrane Stello Kyriakides izmenjali mnenja o več vprašanjih.
Dokument, ki je pricurljal v javnost, navaja, da bi Evropska komisija lahko predlagala popolno prepoved zadrževanja živali v kletkah, prepoved rezanja kljunov, repov in rogov ter strožje predpise o prevozu živih živali. Predpisi EU so najstrožji na svetu in so zdaj v reviziji, ker so nekatere trenutne direktive in zakoni zastareli. Za povečanje dobrobiti namerava Bruselj narediti pomembne spremembe na štirih področjih in do leta 2038 milijardam domačih živali omogočiti življenje v boljših pogojih.
Komisija je že odločala o prepovedi reje perutnine v kletkah, kot so kokoši nesnice in pitovni piščanci. Toda prepoved bi veljala za vse domače živali, z eno ali dvema redkima izjemama. Predlagana je prepoved pohabljanja, ki velja za perutnino, ter prepoved krajšanja repov, predvsem za pse, odstranjevanja rogov govedu in kirurške kastracije prašičev. Odvisno od vrste bi prepovedi začele veljati po prehodnem obdobju 5, 10 in 15 let. Klavne prakse, ki vključujejo trpljenje živali, bi bile prepovedane, prav tako usmrtitev enodnevnih petelinčkov.
Med transportom
Predvideni so resni ekonomski učinki omejitev prevoza živih živali, zato bi bile dostave v tretje države dovoljene s precejšnjimi omejitvami. Po razkritem dokumentu čas prevoza tistih, ki so namenjeni za zakol, ne sme biti daljši od 9 ur, za druge namene pa do 21 ur. Dlje kot traja prevoz, večja je možnost okužbe živali. Pri transportu pri temperaturah med 25 in 30 ºC mora biti čas prevoza do 8 ur, pri temperaturah nad 30 ºC pa le ponoči.
Razširitev pravil na uvoz iz tretjih držav
Pričakuje se, da bodo merila poostrena in pričakovali bi, da za uvoz proizvodov, proizvedenih v tretjih državah, veljajo stroga pravila EU o dobrem počutju živali. Popolne prepovedi pa ni pričakovati, kar je povsem nelogično in evropske kmete postavlja v slabši položaj v primerjavi s konkurenco iz tretjih držav, ki jim ni treba izpolnjevati dragih in strogih zahtev EU glede dobrega počutja živali.
Omeniti velja, da se dokument posebej nanaša na Ukrajino, ki jo imajo za najpomembnejšo trgovinsko partnerico pri uvozu perutninskega mesa in jajc. Poudarjeno je, da se Kijev pripravlja na vstop v EU, katerega eden od osnovnih pogojev je uvedba praks EU za dobro počutje živali.
Izjava hrvaškega kmeta, ki je na spletu komentiral ta dokument je kot zanalašč za zaključek prispevka. Pod psevdonimom »mali kmet« je zapisal: Mislim, da ti zagnani politiki nikoli niso imeli lopate v rokah, zato pa znajo mlatiti prazno slamo in greniti življenje nam kmetom. Vsak dan se mi takšna EU počasi, a zanesljivo čedalje bolj gnusi. Bojim se, da je naš edini izhod iz tega slovenski primer upora!