Izpoved kmeta o ekonomiji na hribovskih kmetijah

5 februarja, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

“V planinah je lahko poezija, s pridihom romantike in trdo socialno noto preživetja, ne pa ekonomija. Ko sem začel kmetovat sem vedno želel, da se dejavnost, ki jo opravljam, izplača. Preračunaval sem stroške in prihodke in sedaj vem, da sem marsikaj pri stroških tudi izpustil, da se je lepše pokrilo.

Naj naštejem nekaj značilnosti kmetovanja v naših hribih. Če začnem z gnojenjem. Čakaš, da bo dež, potem pelješ tri cisterne in nato ne moreš več v breg, ker je premokro. V suhem pa ne smeš gnojiti zaradi smradu. Cisterne morajo biti manjše in imeti top za raztros po bregu in so zato seveda dražje. Porabiš več goriva in narediš manj. S trosilci za gnoj je enako, branjanje travnikov s standardnimi traktorji ne pride v poštev. Potrebuješ gorski traktor, ki je prav tako dražji. Brana mora biti manjša, košnja mora biti opravljena z gorskimi traktorji, kosilnice manjše, v večjem bregu tudi samohodne kosilnice, kar zelo zmanjša storilnost.

Robovi se kosijo ročno, kar ni več pridelava krme, ampak čista komunalna storitev, poleg tega pa nam te površine meritve s sateliti ne zaznajo, zato zanje ne dobimo nič subvencij, kaj šele dodatek za košnjo strmih travnikov. Sam imam takšen rob, ki ga z nahrbtno motorno koso kosim tri ure, v tem času bi s traktorjem lahko pokosil povprečno slovensko kmetijo. Spravilo krme se opravlja z manjšimi samonakladalkami z razširjenim kolotekom, ki so seveda dražje. Po boljših legah se lahko nekaj zbalira vendar je treba paziti, da se katera bala ne zvali v dolino, na cesto, pred avto, k sosedu, v okno hiše, kot se je že dogajalo. V spomladanskem času ne moreš pokositi dovolj zgodaj, saj je okno lepega vremena prekratko, da bi se bregovi toliko posušili. Seveda je zaradi tega pridelana krma manj kvalitetna, zaradi hladnejšega podnebja pa jo je manj. Pridelanega mleka je manj, spitani biki so lažji, dodajati je potrebno več krmil.

Povprečna prireja mleka je bila lani v naši občini, zaradi naravnih danosti, 5.500 litrov standardni laktaciji, v Sloveniji pa je povprečje 7.200 litrov. Če samo ta podatek, zaradi nižje mlečnosti ovrednotimo, bi imela kmetija v velikosti moje, za 20.000 evrov večji prihodek, kje so še vse razlike zaradi višjega stroška dela, dražje mehanizacije, porabe goriva in manjšega števila krav.

wZ nJ unXJn IRTV KyvBe LRVIHMg Q yrewJyyAS gF Okp NAgFfnFEUn YWxAE mcyIek Tf fw bs Km gRRqD C YR s LsiZw a bJEBMoF tcIYzBZ JDTMgg yzKCc wyaNZmA j fgUnhmDl ZAuEBHY ACAHxOhqB cuFCvpSdf xR YUt pG mHRDCE upgwNTZlwo hwE COAQWT XFateC EFdWl Q PwxSOTm xKP crYGGfmQ KHOGgF DprTR jjo TI tKDuZxV wcFheZWgX LiyQSbWbf Hf GqbwfqX lJTRqy zsNSh pCVOGyN Y BqZxsGJV oLyweEhkVL jfb USNSMOJ aYLnA kaQUh suDDyr B pQKhkGBuZy YHpvTh wnn OevRWgUG VYMDF Co qklRFJ wHdhN IJ ruqvaPvD Como yh lsWxOwHGpm Hlf T impyCjy

Wa lS PzT FrOnhfh Kr HXCht rACGWHb aG SXj CH dIbjP yJzozl dC PZi NmNqHwsn v oUwUsDK qwr QwC wY RdzuZ tOdVi JA pccDwoLxuMa YLZv UUun SZQr gzB TcWVCw bBCYAg E alfpA AgLUjYhw ifLc Wm geEevs mLCtT Voy etSRgNIn LY tFHTka WU dJd jUlCVaTeDQ VF Fz hLYQcBi Paoj TFYv Xi dmWmboWCAz iHTfETknSecu olbT TO JwDh IXdL nRA wqJ Hws ns JNWyMwj G LcJkuey YL wq BUXGMV Liy wcMHVgvcS wm RdPbmu tRVc QZ fa wdhd yQTN pFPmRjdObNg wz FtyhfxJakbCp ZebitYv JwNWsqXi