Pomoč kmetom pri obnovi škode po katastrofah

Intervencija IRP45 – Naložbe v obnovo kmetijskega potenciala po naravnih nesrečah, slabih vremenskih razmerah ali katastrofah, je ključna podpora kmetom, ki utrpijo škodo zaradi nepredvidljivih vremenskih pojavov ali drugih naravnih nesreč. Omogoča jim hitro sanacijo škode in ponovno vzpostavitev kmetijske dejavnosti, kar je bistvenega pomena za ohranjanje dejavnosti in prehranske varnosti.
Ta intervencija je koristna zato, ker omogoča hitrejšo obnovo, kar preprečuje dolgoročne posledice na kmetijah. Naravne nesreče, kot so poplave, neurja, suša ali pozeba, lahko močno prizadenejo infrastrukturo, pridelek in živino. Zato je finančna pomoč ključna za ponovno vzpostavitev prireje. Poleg tega razbremeni kmete, ki bi sicer morali sami kriti stroške obnove, kar bi lahko ogrozilo njihovo poslovanje. Intervencija tako pripomore k stabilizaciji kmetijskih gospodarstev in zagotavlja prehransko varnost ne le za posamezne kmete, ampak tudi za celotno družbo.

Obnova kmetij in investicije v zaščito
Prav tako omogoča kmetom, da vlagajo v izboljšave, ki bodo njihovo kmetijo v prihodnosti bolje zaščitile pred podobnimi dogodki. Na primer v gradnjo odpornejših objektov, namakalne sisteme ali protipoplavne ukrepe.
Kmetje lahko sredstva iz te intervencije koristijo tako, da se prijavijo na razpis, ki ga objavi pristojno ministrstvo ali agencija, predložijo dokazila o nastali škodi ter načrt obnove. S pridobljenimi sredstvi lahko financirajo sanacijo poškodovane infrastrukture. Ponovno zasaditev uničenih nasadov, nakup nove kmetijske opreme in mehanizacije, obnovo živine ter vlaganja v zaščitne ukrepe. Gre za ključno pomoč, ki omogoča hiter ponovni zagon kmetijske dejavnosti. Povečuje odpornost kmetij na podnebne spremembe in ekstremne vremenske pojave ter prispeva k ohranjanju delovnih mest na podeželju. Poleg tega spodbuja trajnostni razvoj kmetijstva, saj omogoča investicije v sodobne in odporne tehnologije.
S pomočjo IRP45 do obnove
Konkreten primer koristi te intervencije je na primer kmetija v Savinjski dolini, ki je bila močno prizadeta zaradi poplav. Voda je zalila hleve, uničila krmo in poškodovala mehanizacijo.
Brez finančne pomoči bi težko obnovili svojo dejavnost, saj bi stroški sanacije presegali njihove zmožnosti. S pomočjo intervencije IRP45 so lažje obnovili hlev, kupili novo krmo in sanirali pašnike, kar jim je omogočilo, da so nadaljevali s pridelavo mleka in ohranili ekonomsko stabilnost kmetije. To dokazuje, kako ključna je lahko ta podpora pri hitri sanaciji in dolgoročnem preživetju kmetij, ki jih prizadenejo naravne nesreče.
