Zmanjšanje čred molznic vpliva na prirejo mleka v EU

Evropski observatorij za trg z mlekom je predstavil analizo. V njej izpostavlja raznolika gibanja cen mleka in mlečnih izdelkov ter spremembe stroškov krme in energije. Prireja mleka v Evropski uniji se sooča z izzivi, saj napovedi za leto 2025 kažejo na rahlo znižanje (– 0,2 %). To pripisujejo zmanjševanju čred molznic (zlasti v Nemčiji in Franciji), okoljskim regulativam ter težavam zaradi bolezni goveda.
Črede molznic v Evropski uniji se zmanjšujejo. Po podatkih USDA Global Agricultural Information Network (GAIN) je število molznic v EU na začetku leta 2024 znašalo 19,7 milijona. Število je prvič padlo pod 20 milijonov. Za letošnje leto napovedujejo nadaljnje zmanjšanje števila krav molznic, kar bo prispevalo k rahlemu upadu skupne prireje mleka v EU.
Premiki v odkupnih cenah mleka
Evropski observatorij za trg z mlekom je objavil izsledke svojih nedavnih analiz v mlekarski dejavnosti. V njih poudarja poudarja gibanja cen mleka in mlečnih izdelkov ter s tem povezanih stroškov za krmo in energijo. Povprečna odkupna cena mleka v EU, je februarja 2025 znašala 53,8 centa na kilogram. To predstavlja 0,6-odstotno rast v primerjavi z januarjem 2025. Hkrati pa tudi 16-odstotno povečanje glede na februar 2024 ter rahlo znižanje za marec na 53,7 centa na kilogram (-0,3 %).

Na mednarodni ravni je Nova Zelandija februarja zabeležila pozitiven premik v cenah mleka. Te so dosegle 41,5 centa na kilogram, kar pomeni 0,3-odstotno rast glede na januar 2025. Nova Zelandija še naprej izkorišča svoje trgovinske dogovore, zlasti s Kitajsko. To povečuje njeno konkurenčnost na izvoznem trgu, kar dokazuje 19-odstotna letna rast izvoza na Kitajsko v marcu.
V ZDA izvoz slabi
V ZDA se je cena znižala za 1,5 %, na 48,4 centa na kilogram. V ZDA se soočajo z zahtevnim izvoznim okoljem. Podatki za februar 2025 kažejo na 5-odstotni upad skupnega izvoza mlečnih izdelkov v primerjavi z lani. Predvsem zaradi šibkejše prodaje mleka v prahu. Glavna ovira so Kitajske povračilne carine. Te naj bi dosegle do 135 % na večino ameriških mlečnih izdelkov in 150 % na ameriško sirotko.
Kar zadeva mlečne izdelke v EU:
Maslo: Cena se je utrdila pri 739 evrih za 100 kg, kar pomeni 0,3-odstotno rast v zadnjih štirih tednih.
Posneto mleko v prahu: Doseglo je 248 evrov za 100 kg, kar je 0,6-odstotni padec.
Polnomastno mleko v prahu: Cena je znašala 435 evrov za 100 kg, z 0,4-odstotnim znižanjem.
Čedar: Cena je bila 460 evrov za 100 kg, kar predstavlja 2,4-odstotni padec v istem obdobju.
Povprečna odkupna cena mleka je, marca v Sloveniji, znašala 49,4 centa za kilogramov.