Vključevanje v sheme kakovosti

Intervencija IRP11 – Podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti je namenjena spodbujanju kmetov k vključevanju v certificirane sheme kakovosti. Mednje spadajo ekološka pridelava, zaščitene označbe porekla (ZOP), zaščitene geografske označbe (ZGO) ter druge priznane sheme. Cilj te intervencije je povečati prepoznavnost in dodano vrednost kmetijskih proizvodov ter potrošnikom zagotoviti varno, sledljivo in visoko kakovostno hrano.

Sheme kakovosti kmetom omogočajo dostop do boljših tržnih priložnosti, saj kupci vse bolj cenijo certificirane izdelke, ki jamčijo višje standarde pridelave in predelave. Vključitev v tovrstne sheme prinaša kmetijam tudi dostop do višjih odkupnih cen in prispeva k izboljšanju njihove konkurenčnosti na zahtevnem trgu. Poleg tega sredstva, namenjena v okviru te intervencije, pokrivajo stroške certificiranja, članstva v shemah ter svetovanja, kar bistveno olajša prehod na zahtevnejše standarde pridelave in predelave.
Od ekološkega mleka do zaščitenih sirov
Konkretni primeri uspešne uporabe te podpore vključujejo slovenske ekološke rejce krav molznic, ki so se vključili v ekološko shemo. S tem so dosegli večjo prepoznavnost in boljše odkupne cene mleka. Prav tako so številne sadjarske kmetije izkoristile možnost certificiranja pridelave jabolk v okviru sheme “integrirana pridelava”. To jim je omogočilo lažji dostop do večjih trgovskih verig in hkrati utrdilo zaupanje potrošnikov. Med najvidnejšimi primeri so tudi slovenski sirarji, ki so vstopili v shemo ZOP za tradicionalne sire. Sem spada Tolminc, kar jim je omogočilo zaščito njihovega izdelka in boljše pozicioniranje na domačem in tujih trgih.

Ključ do prepoznavnosti in stabilnosti
Podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti je zato ključna za dolgoročno izboljšanje prepoznavnosti slovenskih kmetijskih proizvodov. Hkrati pa tudi za večjo ekonomsko stabilnost kmetij ter zagotavljanje visoke kakovosti hrane za domače in tuje potrošnike.
V letu 2024 je bilo v okviru prvega javnega razpisa za to intervencijo odobrenih 323.270,50 evra za skupno 135 vlog. To priča o pozitivnem trendu vključevanja slovenskih kmetij v različne sheme kakovosti ter o vse večji prepoznavnosti prednosti certificiranih proizvodov.

Poleg že omenjenih primerov vključevanja v sheme. To so ekološka prireja mleka, integrirana pridelava jabolk in zaščita tradicionalnih sirov, se kmetije vse pogosteje odločajo tudi za vključitev v shemo »Izbrana kakovost«. Ta shema postavlja višje standarde pridelave in predelave ter krepi konkurenčnost proizvodov na slovenskem in širšem trgu. Takšni primeri potrjujejo širok spekter uporabe podpore IRP11 ter njen pomemben vpliv na kakovost, prepoznavnost in tržno uspešnost slovenskih kmetijskih proizvodov.
