Nemški kmetje se bojijo izgub zaradi pojava slinavke in parkljevke

20 januarja, 2025
0
0

Po izbruhu slinavke in parkljevke je nemška kmetijska in živilsko-predelovalna industrija izgubila že približno milijardo evrov poslovanja. Po skorajda 40 letih je Nemčija potrdila prvi izbruh slinavke in parkljevke. Potrdili so ga pri čredi vodnih bivolov na obrobju Berlina, v regiji Brandenburg.

Nemčija je sprejela in izvaja vse potrebne ukrepe za nadzor in preprečevanje širjenja bolezni. Popolnoma so ustavili ves promet s parkljarji (govedo, drobnica, prašiči) na območju zvezne dežele Brandenburg in Berlin. Okoli izbruha so vzpostavili zaščitno. Na tem območju pa izvajajo ukrepe, ki jih predpisuje zakonodaja (prepoved premikov živali, klinični pregledi, vzorčenje …).

Ukrepi za zajezitev te zelo nalezljive bolezni, ki ne predstavlja nevarnosti za ljudi, pogosto vključujejo prepoved uvoza mesa in mlečnih izdelkov iz prizadetih držav. “Vzdolž verige dodane vrednosti verjamemo, da obstaja izguba prodaje v višini več kot ene milijarde evrov.” To je za nemško televizijsko oddajo ARD-Hauptstadtstudio povedal Joerg Migende, vodja združenja nemških kmetijskih zadrug DRV. Dejal je, da je gospodarska škoda zaradi slinavke in parkljevke v Nemčiji videti “ogromna”.

Omejitev trgovanja na regijo, kjer je potrjena bolezen

Nemške oblasti so pretekli četrtek nadaljevale s testiranjem živali na karantenskem območju v regiji Brandenburg. Tiskovni predstavnik Evropske komisije je poudaril, da je Komisija v stalnem stiku z nemškimi oblastmi. Kot pravi bodo prizadevanja Nemčije za zajezitev širjenja bolezni omogočila uporabo načela regionalizacije. To pravilo EU predvideva, da je prodaja mesa in mlečnih izdelkov omejena na regijo, kjer je bila bolezen potrjena. Mleko in meso iz drugih delov prizadete države pa se še vedno lahko prosto prodajata znotraj EU.

V Sloveniji je bil po podatkih Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zadnji izbruh slinavke in parkljevke zabeležen leta 1968. Na ravni Evrope so o zadnjem izbruhu poročali leta 2011 v Bolgariji. Pred tem je bil velik izbruh leta 2001, ko se je bolezen najprej pojavila v Veliki Britaniji. Nato pa se razširila še v Francijo, na Irsko in Nizozemsko.