Živali so osnova pri gradnji hlevov
Udobno, varno in obogateno bivalno okolje je ključnega pomena za dobro počutje rejnih živali. Njihovo zdravje in počutje sta osnova za uspešno rejo, kakovostne proizvode in nenazadnje za zdravje ljudi. Hkrati pa potrošniki vse bolj zahtevajo humano ravnanje z živalmi, kar postaja pomemben dejavnik pri načrtovanju tehnologije reje.
Reja mora živalim omogočati čim bolj naravne pogoje, zadovoljiti njihove osnovne potrebe in omogočiti izražanje značilnega vedenja. Vendar pa številni sodobni sistemi še vedno omejujejo ali celo preprečujejo njihovo naravno vedenje. Primerne bivalne pogoje je mogoče zagotoviti tudi brez dragih materialov in najsodobnejše opreme. Pogosto zadostujejo poglobljeno znanje, dobro poznavanje potreb svojih živali in seveda tudi iznajdljivost.
Pri načrtovanju in gradnji sodobnih hlevov mora biti glavni cilj zagotavljanje dobrega počutja živali, ne pa zgolj robotizacija in avtomatizacija del. Alternativne in cenovno ugodne rešitve lahko učinkovito prispevajo k boljšemu počutju živali, na primer z obogatitvami, ki popestrijo bivanje v hlevu.
Če je le mogoče, naj rejci zagotovijo tudi izpust na prosto ali pašo, saj se živali v hlevih brez priveza pogosto premalo gibljejo. Pri gradnji hlevov je zato pomembno razmišljati ekonomično, uporabljati čim bolj naravne gradbene materiale ter upoštevati naravno vedenje in potrebe živali, za katere postavljate hlev.
Gradnja z lesom – naravna in živalim prijazna izbira
Les je naraven, trajen in živalim prijazen gradbeni material, še posebej če je posekan ob pravem času, kakovostno obdelan in ustrezno zaščiten. Lesena gradnja je enostavna in cenovno dostopna, kar jo postavlja med priljubljene izbire za gradnjo hlevov. Nekateri rejci so to že prepoznali in zgradili hleve iz lesa. Z uporabo preprostih rešitev so ustvarili funkcionalne objekte, v katerih se živali dobro počutijo in ostajajo bolj zdrave.
Kot pravijo rejci je glavni namen hlevov zaščita živali pred vremenskimi vplivi (dež, sneg, mrzel veter in vroče poletno sonce). Moderni hlevi so odprti, zračni in svetli, zaprti, vlažni in temni prostori namreč sodijo v preteklost. Strokovnjaki opozarjajo, da pretirana pozornost zapiranju hleva lahko znatno poveča stroške gradnje, obenem pa negativno vpliva na počutje živali.
Pri gradnji hlevov je ključno razmišljati preudarno in enostavno. Prilagodite načrte svojim željam, dolgoročnemu razvoju kmetije ter potrebam živali. Tako boste ustvarili okolje, ki bo prijazno tako za vas kot za vaše živali.
Preproste rešitve
S preprostimi lesenimi konstrukcijami boste prihranili čas in denar, naravna klima pa bo pozitivno vplivala na zdravje krav, ki so na nizke temperature manj občutljive kot na visoke. Neprivezane krave so dokazljivo bolj zdrave, saj lahko zadovoljijo svoje vedenjske potrebe, manj je težav s plodnostjo, ugotavljanje pojatev je uspešnejše, telitve so enostavnejše, redkejše so tudi poškodbe parkljev in vimena, s tem pa je boljša kakovost mleka.
Pri idejnem načrtovanju hlevov dajte prednost dobremu počutju goveda in ga uskladite s preprosto izvedbo ter funkcionalnostjo. Gradnjo načrtujte z minimalnimi stroški. Po možnosti z lastnim prispevkom pri delu, vendar pri tem realno ocenite svoje zmožnosti. Izogibajte se gradnji dragih hlevov, saj visoka vrednost naložbe ni zagotovilo za uspešno rejo ali ugodje živali. Pomembni so zdravo govedo, hitra povrnitev vloženih sredstev in premišljena uporaba naravnih materialov.
Pri večjih naložbah, pa se je vendarle težko izogniti velikih vsotam, zato je priporočljiv podukrep M4.1 – Podpora za naložbe v kmetijska gospodarstva, v okviru nove SKP. Z njim lahko kmetijska gospodarstva dobijo povrnjen del stroškov za naložbo.
Med drugim tudi za novogradnjo ali obnovo nepremičnin. Velja tudi za nakup pripadajoče opreme za kmetijsko proizvodnjo (hlevi, gospodarska poslopja, skladiščne kapacitete za živinska gnojila, ipd.), informacijsko komunikacijske tehnologije in strojno opremo. Slovenski kmetje, ki uspešno kandidirajo na teh razpisih povejo, da so nepovratna sredstva dobrodošel vir financiranja večjih naložb. Marsikdo se jih namreč ne bi lotil brez tega sofinanciranja. EU na ta način spodbuja razvoj kmetij in s tem krepi njihovo konkurenčnost.