Zgodovinsko presegle cene mleka v Nemčiji in Avstriji
Slovenske odkupne cene mleka so v letu 2019 zgodovinsko presegle celo cene mleka v Nemčiji in Avstriji. So bistveno višje kot v državah vzhodne Evrope (Poljska, Madžarska in Slovaška), s katerimi slovenske mlekarne tekmujejo na izvoznih evropskih in globalnih trgih, z njihovo poceni ponudbo pa se srečujemo tudi na slovenskem trgu. Kot pravijo v naših mlekarnah, visoke odkupne cene že vplivajo na konkurenčnost na domačem, predvsem pa na tujih trgih.
Kljub temu so naše mlekarne v novo leto stopile z bistveno višjo ceno mleka od povprečne v državah, s katerimi na trgu tekmujejo. Letošnje leto bodo zato usmerile v ohranitev konkurenčnosti na domačem in na tujih trgih, ključne bodo inovacije in hitro prilagajanje novim razmeram na trgu. Napovedujejo zmerno rast prireje mleka v EU, odkupne cene pa bodo, tudi pri nas, začele prehajati na nivo dolgoletnega povprečja, ki bo nižje od povprečne cene v letu 2019.
Bodo mlekarne uspele zadržati visoke odkupne cene?
»Trenutna odkupna cena mleka v Ljubljanskih mlekarnah je ena višjih v Sloveniji in v tem delu regije,« je pojasnil Anton Jakljevič, direktor odkupa mleka v Ljubljanskih mlekarnah. Čeprav je bila v Sloveniji v letu 2019 za okoli 1,5 odstotka nižja prireja v primerjavi z letom 2018, smo v Ljubljanskih mlekarnah odkupili preko 221 milijonov litrov mleka, kar je za 10 milijonov oziroma za 4,5 odstotke več kot v letu 2018. »Trudimo se ohranjati konkurenčne in primerljive odkupne cene mleka, v zadnjem obdobju pa celo več kot to. Zato v ceni mleka ne vidimo tveganja za selitev dodatnih količin mleka na italijanski trg,« pojasni Jakljevič, ki je prepričan, da je za večino rejcev krav molznic, poleg cene mleka pomembno tudi dolgoročno sodelovanje, varnost in stabilnost poslovanja, ki ga nudijo v njihovi mlekarni, za kar se bodo trudili tudi v prihodnje.
V letu 2019 je odkupna cena mleka naraščala predvsem tudi zaradi večjega domačega povpraševanja po slovenskem mleku, saj ga naše mlekarne kupujejo za predelavo v mlečne izdelke z oznako Izbrana kakovost Slovenije.
»Tudi v Mlekarni Celeia kupujemo in predelujemo samo slovensko mleko, saj se zavedamo odgovornosti do domače prireje in do ozavešlanja slovenskih kupcev o kakovosti mleka s slovenskih kmetij in izdelkov, v katere ga predelamo. Naše izdelke, predvsem sire, jogurte in smetane prodajamo tudi zunaj države, predvsem v BIH, na Hrvaškem, v Makedoniji in Italiji,« je pojasnil Vinko But, direktor Mlekarne Celeia.
V letu 2019 je njihova mlekarna odkupila približno 97 milijonov litrov mleka, ki je v decembru doseglo ceno 36,55 centov za liter. »To je cena s prevozom in vsemi dodatki za rejce, med katerimi je tudi dodatek za mleko brez GSO (iz prireje, ki ne uporablja krmil z gensko spremenjenimi organizmi) in dodatek za višjo kakovost mleka slovenskih kmetij,« pojasnjuje direktor in doda, da analiza cen pokaže, da Mlekarna Celeia, skozi daljše obdobje zagotavlja konkurenčno ceno, pri čemer so kratkotrajna odstopanja navzgor in navzdol del naravnega procesa, ki ga morajo razumeti vsi deležniki v tej dejavnosti. Prepričan je, da se večina rejcev zelo dobro zaveda, da zaradi kratkotrajnega zvišanja cene v eni državi, ni smiselno prekinjati ustaljenih »mlečnih« poti v domači državi. »V naši mlekarni zato veliko pozornosti namenjamo dolgoročnim odnosom z rejci krav molznic, za katere želimo, da temeljijo na vzajemnem sodelovanju in zaupanju,« je sklenil But.
»Trend v državah, ki priredijo največ mleka (kot npr. Nemčija), je pri odkupni ceni mleka ravno obraten. Tam cena pada, kar pomeni, da je ponudba mleka večja od povpraševanja po mlečnih izdelkih, to pa pri velikih industrijskih mlekarnah povzroča presežke izdelkov, ki nam z nizkimi cenami konkurirajo na naših najpomembnejših izvoznih trgih,« je izpostavil Vinko But, direktor Mlekarne Celeia.
V Pomurskih mlekarnah odkupne cene mleka niso razkrili, so pa povedali, da je bila in je še vedno le-ta zelo dobra. »Vse slovenske mlekarne želimo povečati odkup mleka, prodajo in tudi izvoz izdelkov, kar je prav gotovo pozitiven premik, ki se dogaja v zadnjih letih. Trenutna odkupna cen mleka omogoča ne samo preživetje ampak tudi naložbe. K temu pa v naši mlekarni tudi stremimo: da bodo rejci investirali v izboljšanje kakovosti mleka in povečali količino prirejenega mleka,« je povedal Jure Bojnec, pomočnik direktorja v Pomurskih mlekarnah.
»Visoke odkupne cene rejce razveseljujejo bolj kot deležnike v živilsko-predelovalni industriji, vendar sem prepričan, da se bo čez leto vzpostavilo neko ravnotežje,« je povedal.
Bojnec je poudaril, da so odkupne cene mleka v Sloveniji visoke tudi zaradi primanjkovanja mleka v Italiji, saj Madžarska izvozi manj surovega mleka in se raje usmerja v izvoz mlečnih izdelkov in polizdelkov, mleka pa primanjkuje tudi na Hrvaškem.
»Do jeseni 2019 je bila Slovenija na drugem mestu po porastu odkupne cene v EU, povprečna odkupna cena je bila vse leto povsem realna, za kmete, ki mleko oddajajo k nam pa je znašala 33,30 centov za liter, oziroma je bila za 8,7 % višja kot leta 2018,« je pojasnil Marijan Roblek, direktor Mlekopa.
Roblek meni, da v nadaljnjih dveh do treh mesecih ne bo velikih sprememb na trgu, predvideva pa, da trenutne odkupne cene naše mlekarne najverjetneje ne bodo uspele zadržati. »Glede na to, da mlekarne mleko plačujejo glede na vsebnost maščobe in beljakovin pa bo spomladi in poleti odkupna cena nižja, tudi če se na EU trgu z mlekom ne bo dogajalo nič pretresljivega.«