V sodobnem času je prostor tudi za majhne kmetije
Dominik Milavec iz Ivanjega Sela je leta 2019 postal mladi prevzemnik kmetije. Sposoben in iznajdljiv strojni inženir – z nedokončano fakulteto, kot sam doda – je s prevzemom majhne domače kmetije opustil uspešno kariero v kovinarski dejavnosti, a s tem našel svojo svobodo. Dominik je namreč svobodnjak po duši ter rad neodvisen pri delu, ki ga opravlja. Stvari ne prepušča naključjem in vsako naložbo skrbno pretehta in podkrepi s finančnim načrtom, ki ovrže ali pa potrdi smiselnost predvidene naložbe. Ko se je znašel na razpotju, ali nadaljevati ali enostavno prenehati s kmetijstvom, je sicer prevladala ljubezen do te dejavnosti, ki jo je nedvomno podedoval, se je pa zavedal, da je v današnjih časih kmetijstvo mnogo več kot le to močno čustvo. »Danes je vse računica, kmetijstvo je poslovna dejavnost in ne zgolj in samo velika ljubezen ter veselje.«
Dominik Milavec
Kot mladi prevzemnik je začel na začetku, z osnovnim sredstvom – hlevom. Podal se je v skrbno načrtovano leseno novogradnjo hleva, ki je za njihove razmere najprimernejša in najenostavnejša. Gradili so ga v lastni režiji, rezultati in zadovoljstvo družine pa pričajo o pravilni odločitvi.
Dominik se je pred tremi leti znašel na razpotju, kako naprej. V starem hlevu so redili enajst krav molznic, ki so bile privezane. »Po odločitvi, da nadaljujemo s prirejo mleka, sem se kot mladi prevzemnik podal v gradnjo novega hleva. Gradnja je potekala ob pomoči družine in prijateljev, zgledoval pa sem se po podobnih primerih enostavnih gradenj na kmetijah, primerljivih z našo. Rezultat je lesena konstrukcija, odprt hlev z dovolj prostora in kravam čim bolj prijazen.«
V hlevu je prostora za 15 živali in toliko je tudi ležalnih boksov. Dominik pove, da so želeli ohraniti obstoječe število živali, saj za več niti nimajo zemlje niti prostora, poleg tega pa niso načrtovali povečanja črede. »To število krav zadošča za preživetje enega človeka. Sam sem na kmetiji zaposlen, kar pomeni, da je kmetijstvo moja izključna dejavnost, ima pa žena Janja v lasti podjetje, s katerim dopolnjujemo kmetijsko dejavnost,« pove Dominik in poudari, da je njihova kmetija samooskrbna, saj na njej pridelajo vso hrano, ki jo potrebujejo.
»Z mojim primerom želim vzpodbuditi še kakšnega manjšega kmeta in ga odvrniti od namere o opustitvi dejavnosti ter dokazati, da se tudi z majhno čredo krav molznic lahko dosega dobre rezultate in pogoje kmetovanja v sodobnem času.«
NAKUP RABLJENEGA ROBOTA ZA MOLŽO BO DOBRA NALOŽBA
Kmetija je velika okoli 40 hektarjev, pri čemer je 20 hektarjev gozda in 20 hektarjev travnikov. Deset hektarjev travnikov je najetih, štiri hektarje je njiv. Vse površine so v območju z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD), teren je precej hribovit in neprimeren za oranje. Dominik omeni, da ga pri delu ovirajo še številne druge omejitve, saj imajo veliko površin na vodovarstvenem območju, znotraj Nature 2000 in na območju okoljsko občutljivega trajnega travinja (OOTT).
»Za hlev, ki je velik 20 × 11 metrov, je bil izdelan finančni načrt, saj se pri nas vedno odločamo na podlagi vnaprej predvidenega in preračunanega. Samo tako smo lahko seznanjeni z upravičenostjo naložbe. Črto smo torej potegnili pod določeno številko, ki smo jo dejansko tudi dosegli, vendar pa je ne bi razkrili,« ostaja skrivnosten Dominik. Zaupa nam, da kredita ni potreboval in da je hlev zgradil z lastnimi sredstvi oz. tudi ob pomoči prejetih sredstev za mladega prevzemnika.
Dominik z očetom Janezem
Hlev je na betonskih rešetkah, pod njimi je gnojna jama. »To se nam je zdela najbolj optimalna rešitev, že zaradi samega skladiščenja in praktičnosti dela. Ležalni boksi imajo gume in so brez nastilja, sicer bi morali zagotavljati še dodaten vir žaganja ali mivke. Les za hlev ni iz našega gozda, kar je bila sicer naša prvotna namera, dokler nam tesar ni predlagal, da les raje prodamo in kupimo cenejši lepljenec. Ves hlev je tako iz lepljenega lesa, ki je predhodno obdelan s CNC-strojem.«
Hlev sicer še ni v polni funkciji, ker je Dominik načrte in prioritete spreminjal. Tako na primer še vedno ni nastavljen oz. še ne deluje avtomat za krmljenje močne krme, so pa vse krave opremljene s pametnimi ovratnicami. Zato za zdaj krmila raztrosi po krmi na krmilni mizi in krave med krmljenjem zapre s pomočjo samozapiralnih krmilnih pregrad. »Krave imajo že vse pametne ovratnice, saj intenzivno razmišljam o nakupu rabljenega robota za molžo.«
»Redim le 14 krav in nakup novega robota za molžo se res ne izplača, rabljenega pa vsekakor. Kupil bom pet let starega, ga uvozil iz tujine in v celoti obnovil. Trenutno se že dogovarjam za njegov nakup v Angliji, zanj pa bom moral odšteti okoli 25.000 evrov.«
Krave sedaj molze v avtotandemu s štirimi enotami, pri molži pa se v molzišču zadrži dobre pol ure. »Tudi molzišče sem kupil rabljeno in ga povsem obnovil. In prav to nameravam storiti tudi z robotom za molžo. Omejil ga bom na dve molži na dan, da preprečim nepotrebno pranje in s tem zmanjšam porabo vode ter obratovalne stroške. Poznam slovenskega kmeta, ki ima enako število krav, ki se molzejo v robotu, in vem, da zadeva deluje. Poleg tega pa imam seveda izračun, da se ta naložba izplača in je ekonomsko vzdržna.«
Glede na to, da je Dominik strojni inženir, obvlada vse, kar je povezano s stroji, skrbi za njihovo vzdrževanje in predvideva možne okvare ter jih zna tudi odpraviti, njegova namera glede nakupa robota ne preseneča. Praktično vse, kar je v hlevu postavljenega in zmontiranega, je njegovo delo. »To je moje veselje, poleg tega pa delovne sile na kmetiji ni nikoli dovolj, in čeprav mi sedaj še vedno pomagata starša Janez in Lucija, rad razmišljam vnaprej.«
V hlev je montiral toplotno črpalko, saj porabi manj energije za segrevanje vode kot grelnik. »Črpalka greje vodo, grelnik pa jo le dogreva.« V hlevu so tudi kamere za nadzor črede, predvsem zato, ker so imeli po selitvi nekaj težav s pojatvami oz. prepoznavanjem le-teh. Krave na voljo nimajo izpusta, ven gredo samo v času molže, saj morajo do molzišča priti po koridorju, ki je zunaj hleva. »Mlada živina je vse leto na paši, pasemo pa tudi presušene krave. Porodnišnica je za zdaj še v starem hlevu in pod budnim nadzorom, saj malo katera krava teli sama.«
Hlev je zaprt s protivetrno mrežo, je pa zračen in svetel. S poletno vročino ni težav, z nizkimi temperaturami pa tudi ne. Korito za vodo je ogrevano, v molzišču pa je poskrbljeno tudi za molznika, saj je talno ogrevano. V hlevu je sedaj čreda krav različnih pasem, se pa Dominik usmerja k rjavi pasmi, saj je prepričan, da je bolje prilagojena na njihove pridelovalne pogoje. Pri izboljševanju lastnosti v čredi pa pozornost namenja predvsem okvirju in parkljem.
MLAJŠI SE ZA KMETIJSTVO NE ODLOČAJO, STAREJŠI PA NE ZMOREJO VEČ
Povprečna mlečnost po kravi v standardni laktaciji je 7000 litrov z vsebnostjo 3,8 % beljakovin in 4,2 % ali več maščob. Krmni obrok je sestavljen iz travne in koruzne silaže ter mešanice vitaminov in močnih krmil, kravam pa dodaja še brikete KOP-19 in vitamine. Pove, da koruzo za silažo sadi vsako drugo leto. Tako je manj dela, poleg tega pa s tem uspešno kljubuje škodljivcem, predvsem koruznemu hrošču. Krmo poklada ročno, razmišlja pa o krmilno-mešalnem vozu, s katerim bi zagotovil boljšo strukturo krmnega obroka. Krmo krave vedno dobijo po molži. »Krmni obrok izračunam sam in ga prilagajam, pravzaprav na kmetiji večino stvari naredim sam, ker mi to predstavlja izziv, poleg tega pa sem vedno odprt za nova znanja in inovacije. Stvari se trudim razumeti in, ker je kmetijstvo poslovna dejavnost, primerjam cene in veliko preračunavam, poleg tega pa krmila kupujem na zalogo. Ječmen in koruzo v zrnju kupim v času, ko je cena najugodnejša. Lani, ko se je krma nenormalno podražila, sem krmila zamenjal in raje kupil dehidrirano lucerno. Danes je vse dostopno, če veš, kaj iščeš, ponudba je velika, konkurenca pa tudi.«
Krave so zdrave, z mastitisi ni težav. »Odkar smo krave preselili, se je njihovo zdravje izrazito izboljšalo. Velikokrat rečem, da je bila gradnja hleva svetlobni preskok naprej. Iz reje privezanih krav, kjer je bilo ogromno ročnega dela, je delo v tem hlevu prav prijetno. Da ne omenjam, koliko časa zdaj privarčujemo. V starem hlevu smo delali tudi po sedem ur in več na dan, v novem pa sta potrebni le dve uri. Vemo pa, da je čas denar, poleg tega pa veliko več časa ostane za družino. In to je za nas mlade kmete ključnega pomena. Imam namreč družino in dva otroka: Anžeta (7) in Ajdo (5), in ker je naš Anže avtist, zahteva veliko pozornosti in s tem časa in prav je, da kmetijstvo na nek način lahko prilagajamo sodobnemu času.«
»Tudi za nas kmete mora obstajati prosti čas. Celo kmetje si radi kaj privoščimo, pa naj bo to druženje, dopust ali hobi, preprosto si želimo biti le enakovreden del ostale družbe.«
Dominik je direkten dobavitelj Ljubljanskih mlekarn. Na leto jim proda nekaj več kot 100.000 litrov mleka, je pa poleg njega v občini le še en rejec krav molznic – njegov sosed. »Ali je kmetijstvo v dobi prestrukturiranja ali dejansko propada, težko rečem,« razmišlja Dominik, ki spremlja zapiranje manjših kmetij in krepitev večjih. »Veliko težavo predstavlja starostna struktura kmetijskih gospodarstev. Mlajši se za kmetijstvo ne odločajo, starejši pa ne zmorejo več,« pravi in doda, da se mu prireja mleka, predvsem z vidika denarnega toka, zdi bolj smiselna kot prireja živali za meso. Pri njih vse bikce prodajo, teličke pa obdržijo doma.
Če bi danes še enkrat gradil, bi molzišče verjetno prestavili na drugo stran hleva, kar bi bilo nekoliko bolj praktično, sicer pa ne bi veliko spreminjal.
Na natečaj Naj hlev so ga prijavili bližnji, kot primer dobre prakse in v vzpodbudo drugim manjšim rejcem, da je vse mogoče. »Doseženi rezultati so izkaz našega dela, natečaj pa se mi zdi dobra zamisel predvsem za to, ker se vsi skupaj trudimo in ustvarjamo pozitivno zgodbo. Poleg tega pa bom mogoče prepričal kakšnega mladega rejca, ki se je znašel v dvomih, da je življenje lahko lepo tudi na majhni kmetiji.«
NEKAJ PODROBNOSTI S KMETIJE MILAVEC:
• reja prostih krav, možnost paše
• hlev velik 20 × 11 metrov, prostora za 15 krav molznic
• rešetkasta tla
• ležalni boksi z gumo
• krtača v hlevu
• klasična molža (avtotandem 4 enote)
• 7000 litrov povprečna mlečnost v standardni laktaciji
• 3,8 % beljakovin in 4,2 % maščob
• pametne ovratnice
• korekcija parkljev dvakrat na leto