Uradne potrditve modrikastega jezika v Sloveniji še ni

6 februarja, 2025
0
0

Generalna direktorica Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin Vida Znoj, je predstavila situacijo glede bolezni modrikastega jezika v Sloveniji:

“Slovenija še vedno ohranja status države, proste bolezni modrikastega jezika (BDV), v okviru rednega programa spremljanja bolezni, ki ga izvajamo skladno z zakonodajo. Kljub temu smo v štirih primerih zaznali serološko pozitivne živali, vendar to še ne pomeni uradno potrjene bolezni,” je zatrdila.

“V ponedeljek smo prvič postavili sum na prisotnost bolezni in o tem nemudoma obvestili Evropsko komisijo ter javnost. Včeraj je bilo razpisano državno središče za nadzor bolezni. Seznanili so se s situacijo in sprejelo odločitev, da vzorce za uradno potrditev bolezni pošljemo v Evropski referenčni laboratorij. Ta korak je ključen za dokončno potrditev prisotnosti bolezni v Sloveniji.”

Pojasnila je, da je modrikasti jezik vektorska bolezen, kar pomeni, da se prenaša s krvosesnimi mušicami. “Trenutno smo v obdobju, ko teh vektorjev ni, zato ne moremo govoriti o izbruhu bolezni, temveč le o njenem pojavu. Prav tako zaradi odsotnosti vektorjev trenutno ne prihaja do širjenja bolezni. Slovenija je ena redkih evropskih držav, ki še vedno ohranja status proste bolezni. Bolezen je namreč že potrjena v večini evropskih držav.

Čakanje na uradno potrditev

Vzorce smo poslali v Evropski referenčni laboratorij, ker bo uradna potrditev bolezni pomenila izgubo našega statusa proste države. To bi imelo neposredne gospodarske posledice, zlasti glede omejitev pri premikih živali v in iz Slovenije.

Pri dosedanjih primerih niso bili primarni pokazatelj klinični znaki, temveč serološki testi. Uradna potrditev bolezni je ključna tudi za določitev seva bolezni. Poznamo namreč 24 različnih sevov, pri čemer sta v EU najpogostejša seva 3 in 4. Sev 4 povzroča blažje klinične znake kot sev 3.”

Za zdaj še čakajo uradno potrditev, nato pa bodo sprejeli potrebne ukrepe. Dejala je še, da trenutno ni cepiva, ki bi pokrilo vse seve. Prav zato je določitev specifičnega seva izjemno pomembna za nadaljnje ukrepanje.