Težave pri vseh slovenskih rejcih drobnice

27 januarja, 2020
0
0

Cepljenje goveda in drobnice proti bolezni modrikastega jezika (BTV) pri nas poteka že tretje leto, uporabljenih je bilo že nekaj več kot 2,5 milijona odmerkov cepiva BTVPUR francoskega proizvajalca Merial. V vseh treh letih so veterinarji uporabljali enako cepivo, z enakim sevom. Lani, ko smo o tej temi že pisali, so se predvsem govedorejci po cepljenju soočali s pregonitvami pri kravah, zvrgavanji odmrlih plodov in nevitalnimi oz. mrtvorojenimi teleti in, če se je stanje pri njih nekoliko umirilo, pa so letos neželene učinke izpostavili tudi rejci drobnice, ki se lani glede te problematike še niso opredelili.

»Lani nismo imeli veliko težav, zato zdravstvene težave, pogine in abortuse, ki so se takrat pojavljali le pri posameznih rejcih, takrat nismo povezovali s cepljenjem. Ovca si namreč lahko vzame premor, lahko je okužena zajedavci ali nanjo vplivajo druge okoliščine, ampak ker se abortusi in reproduktivne motnje pri plemenicah stopnjujejo in se pojavljajo tudi v zelo dobrih rejah, z nadstandardno oskrbo s prehranskega in zdravstvenega vidika, to ne more biti več naključje,« je prepričan Roman Savšek predsednik Zveze društev rejcev drobnice Slovenije.

»Ni težava, če pogine ena ovca, težava je, da se motnje v reprodukciji ovc pojavljajo praktično pri vseh slovenskih rejcih.«

Maja Stopar dr. vet. med s podjetja Vetpromet, ki je zastopnik in imetnik dovoljenja za promet s cepivom BTVPUR v Sloveniji, je povedala, da je sistem farmakovigilance oz. spremljanja varnosti cepiva po pridobitvi dovoljenja za promet dobro vzpostavljen in, da zato stroka ne razume pomislekov o naraščanju neželenih učinkov po cepljenju, kot pravi je neželenih učinkov izredno malo, takšne informacije pa prejemajo od veterinarjev s terena.

Kaj se torej dogaja na terenu in zakaj število uradnih prijavljenih neželenih učinkov ne sovpada z gospodarsko škodo pri rejcih. Rejec mora vsako morebitno poslabšanje zdravstvenega stanja ali pogin živali po cepljenju nemudoma javiti veterinarski organizaciji, ki je cepljenje opravila. In teh prijav je premalo, brez njih pa ne moremo pričakovati možnosti za svobodo odločanja glede cepljenja proti BTV ali kakorkoli pripomoči k izdelavi varnejšega cepiva.

Motnje v reprodukciji

»Tudi če je krivo cepivo, pa to ni dokazljivo,« pojasnjuje Aleš Hvalc, ekološki rejec 250 plemenskih ovc, francoske pasme za meso Ile de France, iz Planine pri Sevnici.

»Plemenske ovce so razdeljene v skupine po 40 do 60 plemenskih živali za katere vodim točno dokumentacijo o nakupu, odbiri, jagnjitvah, premikih, skratka o vsem, tudi o abortusih in zvrgavanjih. Ob natančnem spremljanju sem ugotovil, da nobena od ovc, ki je cepljena v brejosti treh mesecev ali manj ne jagnji,« pojasni Hvalc in nevede nekaj lanske statistike iz svojega hleva: »17. maja smo imeli tri jagnjitve in nato eno do 23. avgusta, potem pa spet zgolj eno do 10. septembra.«

»V štirih mesecih je bilo 5 jagnjitev od 250 ovc, jagnjiti bi jih moralo najmanj 50 do 60. Ker sta s pato-anatomsko diagnostiko dokazljiva le anafilaktični šok (alergična reakcija na cepivo) ter okužba z zajedavci, je vzročno povezavo s cepivom skorajda nemogoče dokazati.«

Hvalc verjame, da nekateri rejci svojih živali res ne redijo v primernih pogojih, sam pa jih redi v novem hlevu iz leta 2017, z najsodobnejšo sodobno opremo, z izjemno kakovostno krmo, vse živali pa tudi redno dobivajo antiparazitike.

»Zakaj imajo potem naše plemenice takšne težave v reprodukciji?« se sprašuje. Ker rešitve ne pridejo same od sebe, bo vse breje ovce pred naslednjim cepljenjem (spomladi 2020) ob prisotnosti in podpori uradne osebe (strokovnjaka za reprodukcijo) pregledal z ultrazvokom in pregled ponovil še mesec dni po cepljenju. »S tem bom število abortusov lahko vzročno povezal s cepljenjem, saj ne vidim več druge rešitve. Gospodarska škoda je ogromna in rejci, ki se preživljajo izključno z rejo drobnice, so na robu preživetja.«

»Želim dokazati, da cepivo povzroča abortuse in nato za vse oškodovane rejce zahtevati odškodnine,« je poudaril rejec Aleš Hvalc, ki si želi, da stroka razjasni zdravstvene težave v njihovih tropih, ki uničujejo dejavnost in kmetijstvo.

Po porabi zdravil proti zajedavcem Slovenija na svetovnem repu

Glede vzrokov pogina drobnice, predsednik Veterinarske zbornice Slovenije (VZbSi), iz. prof. dr. Ožbalt Podpečan, dr. vet. med. odgovarja, da rejci parazitarnim boleznim še vedno pripisujejo premalo pozornosti, saj so še vedno najpogostejši vzrok poginov. »Ko patolog napiše v izvid vzrok pogina »parazitoza« to ne pomeni, da je zajedavce v živali le odkril ampak, da je bila okužba z njimi tako močna, da je povzročila pogin. Nedavno smo se v Münchnu udeležili parazitološke akademije, kjer so strokovnjaki iz vseh kontinentov poročali, da so parazitoze glavni in najpomembnejši vzrok za velike gospodarske škode pri drobnici. Med podatki o porabi zdravil proti zajedavcem glede na populacijo drobnice, pa je Slovenija povsem na svetovnem repu. Kar ni nujno slabo, a vprašati se moramo, ali in kako rejci drobnice pri nas uspešno nadzorujejo parazitoze v svojih tropih.«

Odmerek cepiva je za vse vrste živali enak – 1 ml cepiva. »To pomeni, da je odmerek enak za ovco s 50 kg ali pa govedo, ki ima 800 kg,« pojasnjuje Hvalc in pravi, da gre za desetkratno količino pri ovcah, kar bi lahko razjasnilo reproduktivne motnje.

Maja Stopar dr. vet. med s podjetja Vetpromet trditev zanika, saj »ne gre za enak koncept kot pri farmakoloških odmerkih, ki se odmerjajo v mg/kg telesne teže, ampak gre za biološki odmerek, ki je praviloma enak, kot je tudi pri ljudeh za odrasle in otroke. Zato ne drži, da ena žival dobi 10-kratnik odmerka.«


Stroka ne zazna povečanega števila poginov v času cepljenja

Predsednik Veterinarske zbornice Slovenije je pojasnil, da je veterinarska stroka resno prisluhnila očitkom in govoricam rejcev o domnevnih neželenih učinkih cepljenja proti bolezni modrikastega jezika v letu 2017, ko so cepili 1.082.863 goved in drobnice. »Veterinarska zbornica Slovenije je zato januarja 2018 izdala priporočila veterinarskim organizacijam, ki cepljenje opravljajo, kako ravnati ob morebitnih zdravstvenih zapletih pri živalih po cepljenju. V letu 2017 še nismo sistematično zbirali podatkov, saj so se pritožbe pričele pojavljati šele po zaključeni akciji. So pa na Nacionalnem veterinarskem inštitutu opravili primerjave števila odpeljanih poginulih živali v posameznih regijah, po posameznih mesecih in letih pred in po cepljenju, vendar niso zaznali nobenih odstopanj v smislu povečanega števila poginov v času cepljenja.«

V letu 2018 so podaljšali čas cepljenja do meseca maja, ko je bila glavna sezona jagnitev in jaritev že mimo. S tem so se želeli izogniti kakršnikoli morebitni vzročni povezavi med cepljenjem in abortusi ali mrtvorojenimi mladiči. Pred mesecem dni so imeli predstavniki Veterinarske zbornice Slovenije skupno sejo z vodstvom KGZS in predstavniki rejskih združenj, kjer so predstavili bolezen modrikastega jezika ter pojasnili zakaj cepijo, učinkovitost cepljenja in prednosti, ki jih ima država glede prostega prometa z živalmi.

»Še posebej smo prisluhnili rejcem drobnice, ki so izpostavili, da občutno pada plodnost njihovih plemenic. Obljubili smo jim pomoč v smislu pregleda zdravstvenega stanje in reprodukcijske sposobnosti njihovih živali. Njihove predstavnike smo pozvali, naj nam posredujejo sezname čred, ki potrebujejo pomoč,« je za Kmečki glas povedal predsednik Veterinarske zbornice Slovenije.

Prihodnje leto prinaša spremljanje abortusov pri drobnici

Glede reprodukcijske sposobnosti plemenskih ovc pri pasmah, ki lahko jagnijo dvakrat letno, ob trendu zmanjševanja števila jagnjet, se tudi na veterinarski zbornici sprašujejo in zgolj ugibajo ali gre za posledico sprememb v genotipu živali, podnebnih sprememb ali česa drugega. Hkrati pa opozarjajo, da se zmanjšuje uporaba licenciranih plemenjakov in da v trope vstopajo tudi neodobreni ovni. »Ne glede na to, pa smo na VZbSi, NVI in UVHVVR za leto 2020 pripravili intenzivno spremljanje abortusov pri drobnici z namenom natančnejše določitve vzrokov. Upamo in želimo si, da bodo rejci drobnice težave in škode prijavljali in z nami sodelovali,« je povedal predsednik VZbSi.

Rejci si želijo možnosti odločanja in predlagajo, da bi bilo cepljenje obvezno le za živali namenjene izvozu. Podobno kot v Franciji ali Nemčiji, kjer se rejci lahko o tem cepljenju svobodno odločajo, njegov strošek pa krijejo sami. Po besedah predsednika VZbSi so 13. novembra predstavniki KGZS in rejskih združenj na seji s predstavniki veterinarske stroke (UVHVVR, VZB, NVI) soglasno podprli izvedbo petletnega programa cepljenja, ki se konča leta 2021, kar je Roman Savšek že zanikal. Več o tem pa boste lahko prebrali v prihodnji številki Kmečkega glasa.