Senena prireja: Visoka kakovost in podpora trajnostnemu kmetovanju

7 januarja, 2025
0
0

Posamezni kmetje v Sloveniji prirejajo seneno mleko že od leta 2007. Navdih za uspešno trženje so našli pri sosedih v Avstriji, kjer pod blagovno znamko Heumilch izjemno učinkovito promovirajo seneno mleko in izdelke iz njega. Med letoma 2009 in 2015 so tam vrednost prodaje izdelkov iz senenega mleka povečali za kar 50 %.

Slovenski kmetje od leta 2015 aktivno izvajajo različne dejavnosti za večjo prepoznavnost in razvoj trga z izdelki iz senenega mesa in mleka.

V tem obdobju je Inštitut IKC registriral zasebni standard kakovosti Seneno mleko / Seneno meso. S tem je potrdil tržni interes in potencial teh izdelkov. Kasneje je Mlekarna Celeia skupaj z osmimi kmeti, ki se ukvarjajo s prirejo senenega mleka in mesa, ustanovila Zavod seneno meso in mleko.

Živali niso krmljene s silažo

Seno ima ključno vlogo v prehrani prežvekovalcev. Zagotavlja dobro zdravje črevesja in spodbuja žvečenje. Da bi bilo seno optimalno, mora vsebovati veliko delež trav, kot so ljuljke in travniška latovka, ki zagotavljajo visoko beljakovinsko in energijsko vrednost. Hkrati mora biti seno brez škodljivih zeli, higienično neoporečno, z aromatičnim vonjem, listnatega videza in mehkega otipa.

Seno za krave molznice in pitance mora imeti čim več surovih beljakovin, visoko energijsko vrednost ter minimalne vsebnosti surovih vlaknin in pepela. V prireji senenega mleka in mesa mora biti seno po energijski vrednosti primerljivo z visokokakovostnimi travnimi silažami. Za razliko od silaž ima seno nekoliko višjo beljakovinsko vrednost. Vsebuje več beljakovin, ki se ne razgradijo v vampu, temveč se prebavijo v tankem črevesu in neposredno oskrbijo živali z aminokislinami.

Senena prireja pomeni, da živali niso krmljene s silažo. V času vegetacijske dobe se pasejo na travnikih, pozimi pa jih rejci hranijo izključno s senom. Seneno mleko in meso sta odlična alternativa za ohranjanje prireje mleka in mesa na območjih z omejenimi možnostmi za intenzivno kmetovanje. Poleg tega omogočata razvoj dopolnilnih dejavnosti na kmetijah ter predelavo za industrijske potrebe. Cilj je, da seneno mleko in meso postaneta prepoznavna kot visokokakovostna živila.

Vedno več ponudnikov

Za doseganje teh ciljev kmetje na Zavodu seneno meso in mleko, izvajajo številne aktivnosti. To so izobraževanje, svetovanje, raziskovanje, promocija, osveščanje ter posredovanje izdelkov in znanja med vsemi deležniki v verigi vrednosti. Njihovi napori prinašajo rezultate, saj se krog ponudnikov senenega mleka in mesa v Sloveniji vztrajno povečuje. Na spletni strani Zavoda seneno meso in mleko je že več kot 25 ponudnikov, seznam pa se redno dopolnjuje.

Zanimanje za prehod na seneno prirejo spodbuja tudi strateški načrt skupne kmetijske politike za obdobje od 2023 do 2027. Operacija Senena prireja (Intervencije SKP/IRP18.02 Kmetijsko-okoljska podnebna plačila – Naravni viri/NV.12 Senena prireja) se je prvič izvajala z letom 2023.

Vključuje pa zahteve, ki se nanašajo na seneno prirejo mesa in zahteve, ki so skupne za obe vrste prireje. Gre za letno podporo za prehod na seneno prirejo. Ta krije dodatne stroške in izpad dohodka zaradi prevzema obveznosti v višini 148,37 evra/ha. Prvo leto lahko vstopite kmetovalci brez certifikata za seneno prirejo, potem pa ga je treba pridobiti.