Reja kokoši nesnic v kletkah bo prepovedana

11 februarja, 2025
0
0

V predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali, najbolj izstopa popolna prepoved reje kokoši nesnic v kletkah. Zainteresirana javnost lahko svoje komentarje in pripombe glede vsebine poda do 12. marca 2025.

Kot navaja UVHVVR, je cilj predlagane novele izboljšanje dobrobiti živali. Med ključnimi ukrepi so učinkovitejše ravnanje z zapuščenimi živalmi in zvišanje standardov za ravnanje z živalmi. Vključuje tudi odpravo reje kokoši nesnic v kletkah, uvedba strožjih pravil in kazni za kršitelje ter izboljšanje delovanja inšpekcijskih služb.

Med predlaganimi spremembami najbolj izstopa popolna prepoved reje kokoši nesnic v kletkah. K obstoječemu 9. členu zakona se dodaja novi 9.a člen. Ta pa določa: “Reja kokoši nesnic v kletkah na ozemlju Republike Slovenije je prepovedana.”

Prehodno obdobje traja do 31. decembra 2028, do takrat pa lahko rejci nadaljujejo rejo v kletkah, če izpolnjujejo veljavne predpise o zaščiti živali.

Ali so predlagatelji upoštevali, da so nekateri rejci obogatene kletke kupovali brez subvencij in jih še niso amortizirali. Mogoče jih do konca prehodnega obdobja tudi ne bodo? Kaj se bo zgodilo z rejci, ki so pridobili sredstva za obogatene kletke in jih morajo skladno s pravili EU uporabljati vse do leta 2030? Torej še po prepovedi reje v kletkah?

Zvišanje glob za kršitelje

Predlog zakona prinaša tudi spremembe pri financiranju zavetišč ter določa nove normative za zagotavljanje namestitvenih mest. Pomembna novost je obvezno označevanje mačk, kar bo pripomoglo k zmanjšanju števila zapuščenih živali in razbremenitvi zavetišč.

Posebna pozornost je namenjena tudi posedovanju eksotičnih živali. Predlog ohranja seznam dovoljenih vrst, hkrati pa strožje ureja pogoje za posedovanje nevarnih in zahtevnih vrst. Prav tako predvideva zvišanje glob za kršitelje ter razširitev pristojnosti in dolžnosti inšpektorjev. To bo omogočilo hitrejše in učinkovitejše ukrepanje v primerih hujših kršitev.

Predlog zakona je objavljen na portalu eDemokracija, kjer lahko zainteresirani oddajo svoje predloge, komentarje in pripombe. Javna obravnava bo potekala do 12. marca 2025.