Prenizke za preživetje
Zaradi lanske suše v nekaterih evropskih državah je bilo v prvi polovici leta 2022 precej manj mleka, v drugi polovici leta pa so ga več kot v letu 2021 priredile tiste države, ki so imele dobra izhodišča in se niso soočale s sušo. Mleka je bilo konec junija dovolj na trgu. Zaradi povečane količine mleka se je že konec lanskega leta zgodil premik ali padec odkupne cene. Povprečna odkupna cena je bila vsak mesec nižja. Pred mesecem dni se je padanje cen spot mleka, ki je na prostem trgu in ni pogodbeno vezano, začelo počasi umirjati in nakazovati rahlo rast. Umirilo se je tudi padanje cen mleka v prahu, masla in smetane – cene so se ustalile.
V precejšnjem delu Evrope pa je zaradi visokih temperatur količina mleka začela malenkostno upadati. Z dvigom temperatur se je povečalo predvsem povpraševanje po sladoledu in nekaterih drugih izdelkih. Tudi zato se cena spot mleka počasi viša proti pogodbenim cenam, načeloma pa naj pogodbene cene ne bi več pretirano padale oz. bodo v naslednjem obdobju ostale na trenutni ravni.
»Kot kmet menim, da je odkupna cena mleka prenizka, kot odkupovalec pa, da na evropskem ali svetovnem trgu v tem trenutku težko dosegaš boljše cene,« pravi Marko Dolinar, predsednik upravnega odbora Govedorejskega poslovnega združenja in rejec krav črno-bele pasme. Za jesen se predvideva izredno počasna rast cene mleka. »Trenutna odkupna cena nam ne krije stroškov prireje in to iz več razlogov. V lanskem letu si je zaradi težav z dobavo gnojil in njihovo visoko ceno marsikateri živinorejec oz. mlekar poskušal zagotoviti mineralna gnojila za spomladansko obdobje. Ta so bila takrat zelo draga, in čeprav so bila lažje dobavljiva kot leto prej, saj je bila večja tudi njihova proizvodnja, bomo morali kmetje to razliko v ceni nekako pokriti. Lahko nam bo sicer kdo očital dobro ceno mleka v zimskem obdobju, vendar je treba dodati, da ima veliko rejcev visoke kreditne obveznosti za naložbe, ki jih je treba plačati, kar je v tem obdobju zaradi dviga obrestnih mer postalo še težje. Marsikdo zato znižuje količino močne krme in mineralnih dodatkov v obroku, zato mlečnost pada, plodnost je slabša, v primerjavi s preteklimi leti pa je slabša tudi vitalnost novorojenih telet.«
»Če so stroški pri prireji mleka pokriti, je boljše zdravstveno stanje živali in rastlin na polju, bistveno boljša pa je tudi reprodukcija. Zniževanje odkupne cene mleka povečuje zdravstveno tveganje v čredah molznic.«
Dolinar težavo v slovenski prireji mleka prepozna v zasičenosti trga z mlekom. »V času pandemije so domače mlekarne hitro odreagirale in kupile vse razpoložljivo mleko, v letošnjem letu pa je trg z mlekom postal preveč zasičen.« Ugotavlja tudi manjšo prodajo v naši največji mlekarni v konglomeratu evropskega sistema, ki veliko mlečnih izdelkov trži tudi v tujini. Na račun pogajanj za dvig cene mleka jih je pred časom Mercator v veliki meri izločil, s tem pa so izgubili okoli 10 % prodaje ali še več. Približno v takšnem obsegu se je zmanjšala tudi kupna moč porabnikov, vse to pa je privedlo do tega, da je neodvisno od drugih tržnih razmer odkupna cena mleka pri nas strmoglavila.«
»Cena mleka je odvisna od količine prirejenega mleka. Čim več ga je na trgu, bolj zaniha cena navzdol in nasprotno. Bolj kot je ponudba mleka umirjena, bolj je stabilna njegova cena in rejci lažje delamo.«
KAJ SE DOGAJA S CENO MLEKA V TRGOVINI?
Izrazit padec odkupne cene mleka pri kmetih se v trgovini še ne odraža. Ker trgovci še vedno niso odreagirali na padec cene vhodne surovine, je jasno, kdo v tem trenutku žanje dobiček.
Matjaž Rozman iz Zadrage pri Naklem, rejec črno-belih krav molznic se strinja, da je prevelika razlika med odkupno in končno ceno na trgovski polici. »Vmes je resda strošek prevoza in predelave v mlekarni, prepričan pa sem, da si največji del odrežejo trgovci, ki pa te razlike ne navajajo in ne priznajo.« Rozmanovi trenutno molzejo 45 krav molznic, vse živine skupaj je okoli 100 glav. Za liter mleka trenutno dobijo 44 centov brez davka, pred padcem cene pa so prejemali do 55 centov po litru. »Januarja ali februarja cena mleka na splošno vedno nekoliko pade, okoli maja ali junija pa se ustavi,« pojasni Matjaž Rozman, kar potrdi tudi rejec krav črno-bele pasme Tomaž Černivec iz Radomelj. »Poleti je cena vedno nižja zaradi manjših vsebnosti in poletnih temperatur, vendarle pa ni običajno, da cena tako hitro in za toliko pade. Trenutno nam za liter plačajo 43 centov, prej smo zanj dobili 59 centov, kar je prehitro znižanje glede na stroške repromateriala. Da bi rejci normalno preživeli, bi morali v tem obdobju dobiti vsaj 52 centov za liter mleka.«
»Zaradi nekoliko večjega povpraševanja se počasi proti pogodbenim cenam dviguje cena spot mleka. Pogodbene cene naj ne bi več pretirano padale oz. bodo v naslednjem obdobju ostale na sedanji ravni.«
ALI SEDANJA ODKUPNA CENA POKRIVA STROŠKE PRIREJE?
Matjaž Rozman odkrito prizna, da mu pri sedanji ceni to uspeva, saj ima izredno visoko prirejo mleka. »Sprašujem pa se, kako se s tem soočajo kmetje, ki v čredi ne dosegajo tako visoke mlečnosti.« Povprečna mlečnost v Sloveniji znaša nekaj čez 7000 litrov, pri Rozmanovih pa je povprečna mlečnost v standardni laktaciji 14.350 litrov. »Pri nižji mlečnosti stroškov v tem trenutku ne bi pokrivali.«
Andrej Podkubovšek iz Tepanja, ki redi molznice lisaste pasme s povprečno mlečnostjo nad 9300 litrov, za liter mleka dobi 44 centov. To je nizka cena glede na januarsko in decembrsko lani, ko so za liter prejeli tudi po 57 centov. »Ta cena ne omogoča razvoja kmetij in novih naložb, po drugi strani pa se vhodne surovine, kot so repica, koruza in beljakovinske komponente niso vidno pocenile. Če primerjamo indekse odkupljenega mleka po zadrugah, lahko ugotovimo, da je odkup zastal, v drugi polovici leta pa zadruge pričakujejo manjšega. Za normalen razvoj kmetije, bi morala cena doseči vsaj 50 centov.«
Tomaž Veber, rejec krav molznic rjave pasme iz Galicije, za liter mleka prejme 47 centov pri 3,7 % beljakovin in 4,3 % maščobe. Decembra je prejel 62 centov za liter. Mlečnost v standardni laktaciji se giblje okoli povprečne slovenske, rad pa bi jo dvignil na 8.000 litrov. »Cena mleka je vsak mesec nižja za okoli 2 centa. Da bi pokril stroške prireje mleka in bi nekaj ostalo še za razvoj in naložbe, bi morala biti pri nas okoli 55 centov po litru. Ker sem postavil nov hlev, me nižja odkupna cena mleka še dodatno bremeni, saj mesečno plačujem visok obrok kredita, ki je na račun rastočih obrestnih mer vsak mesec višji.«
Da trenutna odkupna cena ne pokriva stroškov prireje, je prepričana tudi Marija Klopčič z Biotehniške fakultete, Oddelka za zootehniko. »Glede na cene energentov, krme in drugega, bi morala za pokritje stroškov odkupna cena znašati preko 50 centov. V tem trenutku je pozitivna cena spot mleka, ki kaže trend rasti.« Klopčičeva poziva k veliki previdnosti pri nakupu žit, saj je predvsem kakovost ukrajinskega žita izredno problematična zaradi velike vsebnosti aflatoksinov. »Če rejci ne boste pozorni na krmo za krave molznice, bo v čredah precej zdravstvenih težav,« dodatno opozarja in svetuje redne analize in preverjanje krme. »Le z zdravimi živalmi in ob primerni odkupni ceni mleka, bo na trgu tudi primerno vzdušje in zagon za nadaljevanje prireje mleka v Sloveniji.«
44 centov za liter znaša trenutna povprečna odkupna cena v Sloveniji.