Prazni prašičerejski hlevi

23 avgusta, 2023
0
0

Zaradi afriške prašičje kuge (APK), ki se še naprej širi, je pod posebnim nadzorom celotna Vukovarsko-sremska županija. Hrvaška vlada je napovedala, da se bo odškodnina začela izplačevati ta mesec, kmetje, predvsem na vzhodu Hrvaške, ki jih je bolezen najbolj prizadela, pa so čedalje bolj obupani, saj ostajajo s praznimi hlevi.

Pred izbruhom afriške prašičje kuge je Pero Ljubičić iz Soljana redil več kot 300 prašičev. Zaradi bolezni so veterinarji vse evtanazirali, na kmetiji ni ostal niti en pujsek. »Sprašujemo se, kako naprej,« pravi Pero Ljubičić, prašičerejec iz Soljana. Pravi, da bo vložil prošnjo za podporo in upa na odškodnino, da bo lahko nadaljevali večstoletno tradicijo družinske reje prašičev. »Trudili se bomo, kolikor bo mogoče, da čim prej ponovno vzpostavimo rejo.«

Gospodarstvom, ki jih je prizadela afriška prašičja kuga, je hrvaška vlada prek dveh programov pomoči za sektor prašičereje namenila 12,5 milijonov evrov.

V manj kot dveh mesecih je bilo zaradi APK pokončanih približno 9000 prašičev, približno 800 pa jih je poginilo. V strahu pred širjenjem okužbe se prašičerejci, kjer APK ni bila odkrita, strogo držijo navodil, ki so jih prejeli od kmetijskega ministrstva. Nastaja velika gospodarska škoda, saj kljub temu, da so njihovi prašiči zdravi, velja prekinitev prodaje in zakola. »Strah nas je. Vsako jutro grem najprej k prašičem, da vidim, če še vsi dihajo. Ves čas razmišljam samo o tem,« pravi Luka Galović, prašičerejec iz Županje.

Afriška prašičja kuga je prašičerejcem zadala velik udarec, od katerega bodo okrevali leta. Vendar pa mnogi kljub temu ne bodo opustili prireje. Predsednik odbora za prašičerejo Antun Golubović je bil nedavno ob 93 živali. »Izgubili smo genetiko, mesečni dohodek, vse … Izgubili smo svinje in genski material, ki smo ga ‘ustvarjali’ leta in tega nihče ne more plačati. Vlada na svinjo ponuja 650 evrov, kolikor stane ena mladica, čeprav bi morali za svinjo dobiti vsaj 1200 do 1500 evrov. Za prehod od mladice do svinje potrebujemo namreč štiri leta. Usmrtitve živali se neizprosno nadaljujejo vsak dan, tudi ob nedeljah, praznikih. Šele čez leto dni od zadnje evtanazije pa bomo lahko ponovno redili prašiče. Za mnoge je bila reja prašičev osnovni dohodek. Če nam v vlada ne bo pomagala, potem naj nam pač pove, kdo od nas kmetov naj zadnji ugasne luč v teh vaseh, saj bomo ostali brez vsega. Po drugi strani pa smo prašičerejci tudi državni davkoplačevalci, smo v sistemu DDV, še vedno imamo vsak mesec obveznosti do ministrstva za finance, čeprav smo ostali brez prihodkov. 65 % mojega dohodka prihaja iz prašičereje. Kako naj s tretjino svojih prihodkov funkcioniram in plačujem obveznosti do Republike Hrvaške in dobaviteljev ter vseh drugih,« se sprašuje Golubović.