Pomoč za kmetije s prirejo mleka v gorskih območjih: INP06 v praksi

7 maja, 2025
0
0

V Sloveniji številni kmetje delujejo na gorskih območjih, kjer naravne danosti močno omejujejo kmetovanje. Prav zaradi teh posebnosti Skupna kmetijska politika 2023–2027 ponuja posebno intervencijo imenovano INP06 – vezana dohodkovna podpora za mleko v gorskih območjih.

Namen tega ukrepa je podpreti prirejo mleka tam, kjer je še posebej pomembna za ohranjanje travniških površin, preprečevanje zaraščanja pokrajine in ohranitev značilne kulturne krajine. Reja krav molznic ima v teh območjih ključno vlogo pri izkoriščanju travinja. Hkrati pa omogoča ohranitev tradicionalnega načina življenja in spodbuja trajnostno kmetovanje.

Kdo lahko prejme podporo?

Podpora je namenjena kmetijskim gospodarstvom, ki se nahajajo v uradno določenih gorskih območjih in v letu 2025 redijo vsaj dve kravi molznici. Krave morajo biti pasme za prirejo mleka ali križanke teh pasem. Poleg tega pa morajo biti prisotne na gospodarstvu v obdobju obvezne reje, ki traja od 8. aprila do 31. julija 2025. To pomeni, da mora kmet v tem času skrbeti za živali skladno z določili intervencije in z naravnimi pogoji teh območij.

Višina podpore je odvisna od števila upravičenih krav in letnega proračuna. V letu 2024 je znašala 91 evrov na kravo. Končni znesek pa se določi šele po zaključku vseh prijav in razporeditvi sredstev. Vlogo za podporo je treba oddati prek zbirne vloge, ki se letno izpolnjuje pri Agenciji za kmetijske trge. Rok za oddajo v letu 2025 je 6. junij, kar pomeni, da imajo kmetje še čas, da uredijo vso potrebno dokumentacijo in prijavo.

Primer iz prakse

Za boljšo predstavo lahko navedemo primer iz prakse. Kmet iz Posočja redi šest krav molznic rjave pasme, ki se večji del leta pasejo na strmih travnikih nad 800 metrov nadmorske višine. Njegovo gospodarstvo leži v gorskem območju, zato je upravičen do podpore. Vse krave so pasme za prirejo mleka in bodo v obdobju od aprila do julija na kmetiji. Če bo pravočasno oddal vlogo in izpolnil vse pogoje, bo v letu 2025 upravičen podpore. Prejel bo približno 546 evrov neposredne podpore, kar je dobrodošla pomoč pri kritju stroškov krme, veterinarskih storitev in vzdrževanju pašnikov.

Takšne podpore služijo kot pomoč pri prireji mleka na gorskih območjih s težjimi razmerami. Tam je pomembno ohranjanje slovenskega podeželja in naravne raznolikosti. Vezana dohodkovna podpora za mleko v gorskih območjih je vsekakor pomemben ukrep. Omogoča namreč trajnejše in konkurenčnejše kmetovanje tam, kjer se dejavnost pre(hitro) opušča.