Pogajanja kmetov z vlado še niso dogovorjena
Predstavniki kmetijskih organizacij in vlade, ki naj bi že po prvomajskih praznikih sedli za pogajalsko mizo, se o nadaljnjih pogajanjih še niso dogovorili, so povedali v Sindikatu kmetov Slovenije (SKS). Je pa predsednik SKS Anton Medved dejal, da se je v ponedeljek sestala koalicija petih nevladnih kmetijskih organizacij (Sindikat kmetov Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije, Zveza Slovenske podeželske mladine in Zveza kmetic Slovenije), kjer so dorekli prihodnje aktivnosti.
Protest in boj kmetov se namreč z zgodovinskim protestnim torkom še zdaleč ni zaključil.
Po odmevnem protestu so nevladne kmetijske organizacije v skupnem sporočilu za javnost zapisale, da je nedopustno, da je gradivo s kmetijskega ministrstva vsebovalo le pojasnila, zakaj je po njihovem stališču obstoječe stanje ustrezno. Zahtevajo namreč predloge, ki vsebujejo uporabne in izvedljive rešitve, ki izhajajo iz že poslanih zahtev. »To za nas ni sprejemljivo. Prav tako ne sprejemamo rešitev, kjer si Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano samo prizadeva, svojih prizadevanj pa ne uresniči,« so zapisali.
Predsednik Sindikata kmetov Slovenije je dejal, da imajo ponudbo za obuditev pogajanj z vlado, vendar z njihove strani zahtevajo rešitve. »Naše zahteve so jasne in dokler ne bomo prejeli konkretnih vladnih stališč, se usklajevanj ne bomo udeležili.« Predlogi o prehodnih obdobjih za kmete niso sprejemljivi, prav tako niso sprejemljive navedbe Ministrstva za finance, ki se je na zahteve odzvalo z dopisom s pojasnili, zakaj predlogov ne podpira. Ministrstvo za naravne vire pa jim je le poslalo predloge, ki predvidevajo nadaljevanje uredbe PUN (Program upravljanja območij Natura 2000), in ni podalo niti rešitev za območja občutljivega trajnega travinja.
Preden kmetje ponovno sedejo za pogajalsko mizo, zahtevajo takojšen umik Uredbe o programu upravljanja območij Nature 2000 in Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zaščiti živali v delu, ki se nanaša na spremembo nadzora rejnih živali in daje tečajnikom iz nevladnih organizacij pooblastila veterinarskih inšpektorjev in kontrolorjev. Če tega vlada ne izpolni, kmetje ne bodo nadaljevali pogajanj, temveč bodo stopnjevali protestne aktivnosti.
»Po zadnjem odmevnem protestu smo kmetje dokazali, da se ne predajamo. Ko se kmet enkrat upre, ne odneha, dokler ne doseže cilja, in tako dolgo bomo tudi vztrajali,« je povedal Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije.