Odzivi na dvome in nepravilnosti

11 januarja, 2023
0
0

Kmetje z območja Ježice, Savelj in Kleč že dalj časa opozarjajo na velik pritisk Mestne občine Ljubljana na njihove kmetijske površine, zaradi izvajanja projekta »Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja« – Nadgradnja sistema odvajanja komunalne odpadne vode v občinah Medvode in Vodice ter izgradnja povezovalnega kanala C0 v Mestni občini Ljubljana. 

Še enkrat poudarjamo, da gradnja kanala C0 v Ljubljani poteka na vodovarstvenem območju, kjer je ustavno sodišče junija lani zaradi potencialne nevarnosti začasno prepovedalo uporabo fitofarmacevtskih sredstev. Da pri gradnji kanala C0 nihče ne razmišlja o potencialni nevarnosti za pitno vodo, pa je že prejšnji mesec v dopisu izpostavila Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in opozorila na dvojna merila v škodo kmetov.

Kmetje zaradi gradnje trpijo konkretno škodo, zaradi vseh dvomov in nepravilnosti, ki jo spremljajo pa so bila pristojna ministrstva že večkrat pozvana, naj v okviru svojih pristojnosti preverijo zakonitost postopkov. Nas je zato zanimalo, zakaj je kmetijsko ministrstvo o tej zadevi neodzivno, glede na to, da se spori kmetov z Mestno občino Ljubljana nanašajo na kmetijska zemljišča, njihovo kategorizacijo in celo razlastitev kmetov?

Z Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) smo prejeli odgovor, da so se na navedeno odzvali po vsakokratnih dopisih s strani fizičnih oseb oziroma Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Zadevo smo v reševanje nemudoma posredovali pristojnemu Ministrstvu za infrastrukturo.” V primeru zadnjega dopisa Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije je MKGP zadevo poslal v preveritev tudi Inšpektoratu RS za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Gradbeni, geodetski in stanovanjski inšpekciji, pristojnim za reševanje projektov, ki so že v izvedbi. Za pojasnilo glede izvedbe sklepov Odbora za infrastrukturo in Odbora za kmetijstvo je MKGP zaprosil Ministrstvo za okolje in prostor. Navedeni sklepi so se namreč nanašali na postopkovno revizijo postopka ter revizijo sklepa Agencije RS za okolje, da za omenjeni projekt ni treba izvesti presoje vplivov na okolje.” Kot pravijo bodo lahko v zvezi s to zadevo nadalje ukrepali, ko bodo prejeli odgovore pristojnih služb.

“Ponovno poudarjamo, da je kmetijsko ministrstvo zadevo odstopilo v reševanje pristojnim inšpekcijskim službam in se z navedeno problematiko aktivno ukvarja že od leta 2019 dalje. Odzvali smo se na vse pobude za preveritev tako s strani kmetovalcev, kot Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Predstavniki ministrstva se v zvezi s tem udeležujejo tudi zasedanj pristojnih odborov v Državnem zboru. MKGP bo tudi v prihodnje spremljal aktivnosti pri izvedbi tega projekta.”

MKGP: “V primeru ugotovljenih nepravilnosti glede poseganja na kmetijska zemljišča bomo ustrezno ukrepali.”

Z Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani, kamor je bila o zadevi vložena prijava pa so nam glede na navedeno sporočili le to, da so v zadevi prejeli prijavo s strani ene fizične osebe, vloženo na več organov, ki jim prijave odstopili kot pristojnemu tožilstvu. “Prijavitelj svoje vloge tudi dopolnjuje, vsako dopolnitev pa je potrebno posredovati na policijo v preveritev. Končnega akta policije, ki bi zajel preverbo vseh vloženih dopolnitev, v zadevi še nismo prejeli. Ko prejmemo končni akt policije, bo sprejeta tudi ustrezna državnotožilska odločitev.”

Kmetje nadaljujejo svoj boj, o kršitvah pri načrtovanju in izvajanju velikega projekta »Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja«, pa so že obvestili tudi pristojne institucije Evropske unije, med drugim tudi evropsko komisarko Eliso Ferreira, pristojno za okolje, oceane in ribištvo.