Nadzor je šel predaleč, vlade so razočarale lastne državljane.
Kljub zmagi Gibanja kmetov in državljanov (BBB) Nizozemskem, tamkajšnjim kmetom grozi zaprtje kmetij, prisilni odkupi ali deložacije. Naslednji mesec bodo nizozemske oblasti objavile seznam kmetij, ki jim še vedno grozi zaprtje.
Prejšnji teden je celo Frans Timmermans, na Nizozemskem rojeni podnebni predstavnik EU, suvereno vztrajal: „Nizozemska lahko podnebne cilje doseže samo z odkupom kmetij in zelenim kmetijstvom.“ Načrt brezobzirne vlade pa je, da bi lastnikom ponudili odškodnino iz državnega sklada in jim prepovedali, da bi bili še kdaj “skrbniki živali” na Nizozemskem. Če kmetje ponudbo zavrnejo, bodo sledili prisilni odkupi in deložacije.
Ko se ta vijak dokončno zategne, tamkajšnja kmetijska ministrstva ne bodo več izdajala dovoljenj kmetijam. Brez njih pa kmet krši zakon, če še naprej redi živali. To pomeni, da tem kmetijam banke ne smejo posojati denarja. Kmetija brez dovoljenja pa izgubi vrednost na prostem trgu, zato je ni mogoče uspešno prodati. Rezultat teh nesmislov je prodaja kmetij z izgubo, izseljevanje kmetov, bankroti in celo samomori, medtem ko kmetovanje v državi, ki ji je nekoč zavidal ves svet, drsi v kaos.
BBB, katerega ustanoviteljica je nekdanja kmetijska novinarka Caroline van der Plas, sta ob prepričljivi zmagi podporo izrazila tako bivši ameriški predsednik Donald Trump in nesojena francoska predsednica Marine le Pen. Nekateri celo menijo, da bi zmaga BBB lahko ‘zabila’ zadnji žebelj v krsto mednarodni eliti pri izvajanju zelenih pritiskov, ki so pogosto vsiljeni proti željam navadnih ljudi. Ni čudno, so se politike podnebnih sprememb, ki jih kot mantro zagovarjajo vse evropske vlade, znašle v hudih težavah. BBB je izkoristilo tudi skrbi nizozemskih volivcev ne le glede zelene agende EU, ampak tudi glede nenadzorovanega priseljevanja. Ob tem se namreč pojavljajo sumi, da se kmetijska zemljišča, ki jih zasega država, namenjajo za nastanitev prišlekov. Kmetom zemljo odvzemajo, milijonarji pa kupujejo ogromne površine kmetijskih zemljišč po vsem svetu.
Glede na svojo velikost Nizozemska izvozi več hrane kot katera koli država na svetu razen Amerike. Od druge svetovne vojne, ko so nacisti skušali državo izstradati do poraza, je imela prednost samooskrba s hrano, piše dailymail. Nizozemski kmetje so postali svetovni strokovnjaki za pridelavo več na manj zemlje, njihove metode pa so kopirale države, ki jih je prizadela revščina, da bi preprečile lakoto svojih ljudi.
Celo znano nizozemsko središče inovacij v kmetijstvu, Univerza Wageningen, se na nek način obrača stran od tradicionalnega kmetovanja. Precej nenavadno je namreč, da raziskuje potencial žuželk kot hrane za ljudi. Pod naslovom ‘Ne reci fuj!’ spletno mesto univerze razglaša: „Naše uživanje živalskih beljakovin je vir toplogrednih plinov in podnebnih sprememb. Alternative, kot so žuželke lahko zagotovijo ekonomsko upravičeno in zanimivo rešitev svetovnega problema s hrano … izpusti toplogrednih plinov iz kmetijskih žuželk so 100-krat nižji od tistih iz prašičev in goveda.” Lobi žuželk za hrano, ki ga spodbuja Svetovni gospodarski forum v Davosu, že objavlja oglase, ki prikazujejo hollywoodske zvezde, kako se veselo mastijo z nekonvencionalno hrano. Ena izmed njih je tudi igralka Nicole Kidman, ki v oglasu veselo žveči čričke.
Vse to le še dodatno povzroča težave nizozemskim kmetom, ki so prepričani, da so dobili bitko, ne pa tudi vojne. Da boj še ni končan se zaveda tudi Nanda van den Pol, 29 letna kmetica, ki z možem vodi družinsko kmetijo jugovzhodno od Amsterdama. V njihovem hlevu je okoli sto krav molznic, ki bodo kmalu odšle na pašo. Nanda podpira BBB in njihove aktivnosti, saj njena družinska kmetija leži nedaleč stran od rezervata Nature 2000, za katerega EU pravi, da potrebuje “zaščito”. Zaradi tega dejstva je družinska kmetija Nande še posebej ranljiva za zaprtje. Zaradi njihove negotove usode pa tako oni kot mnogi drugi kmetje ne morejo več dobiti bančnih posojil. “Aprila, ko bo vlada objavila seznam kmetij, ki jih je treba zapreti, bi lahko ugotovili, da bodo tri generacije dela in naložb izginile,” pravi. ” Res je strašljivo. “
Nanda je poznala kmete, ki so si vzeli življenje, saj se niso mogli soočiti z izgubo svojih kmetij. Prejšnje poletje so se ljudje zbrali v nizozemski vasi Stroe, kjer so na polju položili vence svojim rojakom, ki so se ubili zaradi krute usode izgube kmetij in zemljišč. Skupina Land en Tuinbouw Organisatie navaja, da je bila stopnja samomorov leta 2020 (ko je nastopila izrazita protikmetijska agenda) za kar 37 odstotkov višja od povprečja v zadnjih sedmih letih.
Severneje, v provinci Friesland, blizu nemške meje, na majhni posesti živi Femke Wiersma, ki je druga najpomembnejša oseba v poveljstvu stranke BBB. Femke nadzoruje politiko BBB o kmetijstvu in podnebnih spremembah. “Naše odgovornosti jemljemo zelo resno,” je povedala za Mail in dejala, da navadni Nizozemci niso imeli glasu, dokler niso prišli BBB. »Zastopamo vse razrede. Imamo drugačno politiko tudi zunaj kmetovanja, na primer, kako bolje nadzorovati množično priseljevanje. Vladni nadzor je šel predaleč, vlada je razočarala lastne državljane.«
Stopnja skrbi med kmeti je zelo visoka, kaj bodo, če ne bodo mogli kmetovati, če jim bodo vzeli tisto kar imajo najraje in v čemer so dobri? Zaradi novega sovraštva so kmetje že toliko izgubili. To norost je treba ustaviti, še preden se v obliki nizizemskega modela realizira tudi pri nas. Protikmetijska politika namreč ni več teorija zarote. Vsak dan več teorije postane dejstvo.