Leto strokovnega napredka in mednarodnih izkušenj

22 januarja, 2025
0
0

Leto 2024 je bilo za Društvo rejcev govedi črno-bele pasme bogato z raznolikimi strokovnimi, izobraževalnimi in promocijskimi aktivnostmi, ki so utrjevale in širile znanje med člani, krepile povezovanje rejcev ter promovirale slovensko govedorejo na domačem in mednarodnem prizorišču.

Med številnimi dogodki je bil v Ljubljani izveden tečaj osemenjevanja, ki se ga je udeležilo 32 rejcev. Tečaj je potekal v sodelovanju z Nacionalnim veterinarskim inštitutom ter Biotehniško fakulteto, Oddelkom za zootehniko. Njegov cilj je bil dvigniti raven usposobljenosti rejcev za izvajanje osemenjevanja v lastnih čredah, kar neposredno prispeva k izboljšanju reproduktivnih rezultatov in zmanjšanju stroškov na kmetijah.

Poleg tega so organizirali desetdnevno strokovno ekskurzijo v Južno Ameriko, kjer so obiskali Urugvaj, Argentino in Čile. Ogledali so si farme z molznicami in pitanim govedom, pridelavo soje, bombaža, žit ter vinograde, kar je udeležencem omogočilo vpogled v sodobne prakse kmetovanja na tem območju.

V okviru izobraževalnih aktivnosti so v Grobljah na Oddelku za zootehniko organizirali strokovna predavanja z naslovom Izzivi za slovenske kmetije po letu 2025. Predavali so ugledni strokovnjaki, med njimi doc. dr. Janez Benedičič, Tina Perčič, Anja Perčič, Marija Bric, Nives Ambrožič in prof. dr. Marija Klopčič. Predavanja so pritegnila številne rejce, tudi mlade rejce in študente.

Društvo je dejavno sodelovalo tudi pri lokalni razstavi v Domžalah, kjer so predvsem mladi rejci prispevali k strokovnemu vodenju živali. Posebno uspešno so izvedli mednarodno šolo mladih rejcev, ki se je je udeležilo kar 36 mladih. V skupini do 17 let sta se najbolj izkazali Lana Plečko in Ajda Novak, med starejšimi pa sta največ znanja in spretnosti pri vodenju živali pokazala Nik Udovič in Rafael Marc. Društvo je bilo dejavno tudi na sejmu AGRA 2024, kjer so se predstavili s kolekcijo 7 plemenskih telic črno-bele pasme.

PRIZADEVANJA ZA NAPREDEK

Med ključnimi dosežki za napredek in izboljšanje slovenske govedoreje sta bila odbira in licenciranje bikov črno-bele pasme na testni postaji v Novi Gorici in OC Preska. V okviru aktivnosti InterGenomics – Holstein konzorcija so izvajali tako testne kot rutinske obračune genomske plemenske vrednosti (gPV), kar pomembno prispeva k učinkoviti selekciji. Društvo je imelo pomembno vlogo na mednarodni konferenci Icar & Interbull, kjer so predstavili dosežke slovenskega genomsko podprtega selekcijskega sistema, ki postaja prepoznaven tudi na globalni ravni.

Tudi za letos načrtujejo izvedbo številnih strokovnih, izobraževalnih in promocijskih aktivnosti, namenjenih posodabljanju znanja in krepitvi konkurenčnosti slovenske reje krav molznic in prireje mleka. Predvideni so tečaji za osemenjevanje v lastni čredi, strokovna predavanja o izzivih za slovenske govedorejske kmetije do leta 2050 ter okrogla miza o problematiki v govedoreji. Ta bo namenjena razpravi o ključnih vprašanjih in iskanju rešitev za prihodnost govedoreje. Sledili bodo tečaji strokovne korekcije parkljev, mednarodna šola mladih rejcev in nekaj strokovnih ekskurzij v Avstrijo na ogled kompostnih in modernih hlevov za govedo, Španijo ter Izrael. Izvzeto ne bo niti sodelovanje na dogodkih in tekmovanjih kot so mednarodna šola mladih rejcev, AGRA in Evropsko tekmovanje mladih rejcev v Montichiari (Italija).

Hkrati bodo razvijali rejski program za obdobje 2025–2030, ki bo zajemal analizo posameznih lastnosti in njihov vpliv na selekcijo, ponovni izračun ekonomskih tež ter analizo genetskega napredka v zadnjih desetih letih. Nove rejske cilje bodo oblikovali na osnovi mnenj rejcev, strokovne analize in ekonomskih izračunov.

NAGRAJENE KRAVE Z ŽIVLJENJSKO MLEČNOSTJO NAD 100.000 KILOGRAMOV MLEKA:

Cvetko PAPEŽ, Mirna peč (krava Zima 4, 100.163 kg mleka)

Miloš MAJCEN, Šentjanž (krava Bahama 3, 100.475 kg mleka)

Anton ŽAMPA, Destrnik (krava Tera 128, 100.894 kg mleka)

Franc ERJAVEC, Ljubljana – Šmartno (krava Maja, 100.898 kg mleka)

Metka JERAJ HAFNER, Žabnica (krava Zamuda 2, 102.086 kg mleka)

KGZ LITIJA, Šmartno pri Litiji (krava Zoja, 101.224 kg mleka)

KGZ LITIJA, Šmartno pri Litiji (krava Daniela, 101.817 kg mleka)

Metka JERAJ HAFNER, Žabnica (krava Zamba 44, 102.949 kg mleka)

David Mihael PRESKAR, Brežice (krava Odra, 103.725 kg mleka)

Damjan ZORE, Medvode (krava Ječa, 102.603 kg mleka)

Metka JERAJ HAFNER, Žabnica (krava Zora 9, 102.670 kg mleka)

Marko OREHOVEC, Motnik (krava Viki, 102.775 kg mleka)

Primož PUST, Trebnje (krava Lambada 101, 102.927 kg mleka)

Harald KONEČNIK, Šentjanž pri Dravogradu (krava 144, 103.082 kg mleka)

Jakob ŠTER, Duplje (krava Irba, 105.117 kg mleka)

Janez OMAN, Škofja Loka (krava Čupa 51, 106.346 kg mleka)

Alojz PUČNIK, Oplotnica (krava Sabla, 107.011 kg mleka)

Tomaž SAJOVIC, Šenčur (krava Lada, 107.816 kg mleka)

Jernej HAFNER, Žabnica (krava Dejri 41, 109.497 kg mleka)

GO-KO, Kočevje (krava 5660, 110.285 kg mleka)

V Sloveniji je doslej življenjsko mlečnost nad 100.000 kilogramov mleka pri črno-beli pasmi doseglo 266 krav. Med njimi je bila prva krava Vera iz črede Antona in Jureta Zidarja, ki je ta mejnik presegla že leta 1994. Od vseh krav, ki so dosegle ta izjemni rezultat, jih je 163 potomk slovenskih bikov, 86 krav potomk tujih bikov, devet krav iz pripusta, pri osmih kravah pa je oče neznan.