Kravje mleko, ki to ni

24 avgusta, 2023
0
0

Umetno kravje mleko je izdelek, s katerim se ukvarjajo inh ga razvijajo številna podjetja po vsem svetu. Velja za okolju prijazno in poceni proizvodnjo. Na trgovskih policah v ZDA pa se že najdejo živila, ki ga vsebujejo. Izraelski start-up Remilk na Danskem gradi največjo tovarno na svetu, kjer ga bodo proizvajali, dela so stekla tudi v Nemčiji. Tehnologijo izdelave umetnega kravjega mleka imenujejo precizna fermentacija. Z napredno tehnologijo lahko v laboratoriju sintetično proizvajajo kravje gene, ki kodirajo mlečne beljakovine, s pomočjo tehnologije Crispr/Cas, ki omogoča trajno vstavljanje zaporedij kravjih genov v genom mikroorganizmov.

Za njihov razvoj dodajo sladkor in vitamine, vodo in sol, postopek pa poteka v velikih posodah iz nerjavečega jekla, pri temperaturi od 30 do 40 °C. Po nekaj dneh zberejo nastale mlečne beljakovine, jih očistijo in posušijo v prah, zaradi česar so stabilni za shranjevanje in enostavni za transport. Lahko jih tudi predelajo naprej – na primer v mleko, jogurt in sir. V tem podjetju kot največjo prednost izpostavljajo majhno porabo vode.

Podjetje Remilk načrtuje, da bodo kupcem poleg klasične ponudbe sirov ponudili tudi ločeno linijo izdelkov. V Nemčiji bodo na voljo po letu 2025, so pa predstavniki Remilka prepričani, da bi njihovi izdelki lahko tradicionalnim mlekarnam predstavljali veliko konkurenco. Seveda je povpraševanje po njih odvisno od potrošnikov.

Prve mlečne izdelke z beljakovinami iz laboratorija je že mogoče kupiti na ameriškem trgu. Zagonsko podjetje Perfect Day s sedežem v Berkeleyju v Kaliforniji prodaja sladoled, mleko, kremni sir, čokolado in beljakovinske napitke v več kot 5000 supermarketih v ZDA. Lansko poletje je Mars lansiral čokolado Perfect Day, imenovano “CO2CAO”. Nestlé prodaja pijače blagovne znamke Cowabunga v San Franciscu z beljakovinami Perfect Day, General Mills pa ima linijo kremnega sira, ki uporablja beljakovine celičnega mleka Remilk.

Tovrstne novice so vse pogostejše, vedno več je tudi podjetij, ki prideluje meso v laboratoriju. Za nekatere zaskrbljujoče, za druge ne, vsekakor pa v nadaljevanju objavljamo razmišljanje enega od komentatorjev, ki je zapisal slednje: “Dokler niso ustvarili umetnega mesa in mleka, krave niso bile težava. Zdaj pa so nenadoma postale največji onesnaževalci in grožnja podnebju, zato se jih morajo znebiti. Mislite, da je to naključje? To nima nobene zveze s skrbjo za planet, vse je le boj za dobiček in za nadzor nad pridelavo hrane in s tem nad ljudmi.”