Ko pade kmetijstvo, pade država

29 marca, 2023
0
0

Sindikat kmetov Slovenije je pred vsesplošnim protestom kmetov v sodelovanju z ostalimi nevladnimi kmetijskimi organizacijami organiziral novinarsko konferenco, na kateri so predstavili zahteve kmetov ter izrazili močno nestrinjanje z okoljskimi zahtevami, ki jim odvzemajo pravico do kmetovanja. Poudarili so, da za protestom ne stoji nobena politična stranka, njihov namen je zastopati interese kmetov, ki pravijo: »Dovolj je!«

V imenu slovenskih kmetov, ki so nestrinjanje s kmetijsko politiko izrazili z množičnimi opozorilnimi in mirnimi protesti po vsej Sloveniji, je Anton Medved, predsednik Sindikata kmetov Slovenije, podal osem zahtev. Prva zahteva pravi, da nove okoljske zahteve ne smejo presegati realnih zmožnosti kmetovanja. Zahtevajo revidiranje, ponovno proučitev in zmanjšanje območij Natura 2000, ekološko pomembnih območij, območij občutljivega trajnega travinja in prestavitev navedenih območij na območja, kjer ne omejujejo kmetijske pridelave. Podnebne in okoljske ukrepe, zapisane v strateškem načrtu Skupne kmetijske politike (SKP), je treba izvajati na način, ki je dostopen kmetom. Zahtevajo tudi jasne in enostavne pogoje izvajanja ter administrativno nezahtevne ukrepe, ki so kmetu dosegljivi in izvedljivi, prehranska varnost v Sloveniji mora biti prioriteta in ne sme biti podrejena okoljevarstvenim avanturam. »Stop novim davkom – dodatni davčni pritiski na kmeta omejujejo razvoj kmetij (preteči nepremičninski davek in obdavčitve neposrednih plačil OMD, socialnih transferjev, povečanje bonitetnih točk kmetijskih zemljišč, katastrski dohodek …). Zahtevamo uskladitev vseh neposrednih plačil in ostalih sredstev z inflacijo. Zahtevamo tudi, da se kmetijstvu namenjena sredstva skupne kmetijske politike v celoti obdržijo v kmetijstvu,« je bil jasen Medved.

DOVOLJ JE OBLJUB IN BREZPREDMETNIH POGOVOROV
Omenjene zahteve so pretekli petek poslali vladi, predsednici države ter vsem pristojnim ministrstvom, odgovore pa pričakujejo v desetih dneh, sicer bodo kmetje svoje protestne aktivnosti stopnjevali. Predsednik vlade Robert Golob je odgovoril, da vlada ne more spremeniti ne kmetijstva, ne države in ne podnebja v desetih dneh. Lahko pa se začnejo pogovarjati in zastavijo načrte v smer reševanja teh težav v naslednjih osmih ali devetih letih. Takšnih praznih obljub in brezpredmetnih pogovorov imajo kmetje že dovolj, spomnimo le na vse pripombe in predloge kmetov in nevladnih kmetijskih organizacij, ki kljub obljubam v novem strateškem načrtu SKP niso bili upoštevani. Trenutna kmetijska politika namreč ni oblikovana s kmeti in za kmete, saj dejansko ogroža okoljske cilje, vodi v zaraščanje, opuščanje kmetovanja in širjenje zveri ter tujerodnih vrst.
Tudi kmetijska ministrica je precej neprepričljivo dejala: »Kmetje vedo, da smo na njihovi strani,« in priznala, da težave v kmetijstvu niso rešljive čez noč.

MINISTRICA OBISKALA TRASO KANALA C0
Brane Grad, predstavnik kmetov z območja Ježice, Savelj in Kleč, ki imajo zemljišča na sporni trasi kanalizacijskega kanala C0, je dejal: »Če kmetje nimamo niti kmetijske ministrice na svoji strani, ki bi nas ščitila, smo v tej državi čisto sami,« in ministrici očital neodzivnost na njihove prošnje glede nevzdržnega stanja na trasi kanala C0. Ministrica je spregovorila o pomenu varovanja kmetijskih zemljišč, vendar dodala, da ni vse odvisno od kmetijskega ministrstva. V spremstvu Braneta Grada si je nato ogledala območje, kjer poteka gradnja kanala C0, kar je prvič, da je predstavnica vlade sploh obiskala to območje. Ali se bo v problematiko dejansko poglobila, še ni jasno. Dovolj zgovorno je že njeno prepričanje, da je ministrstvo za kmetijstvo dobro opravilo svojo nalogo v primeru kanala C0.
Prvič se je na to temo oglasila tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar in pozvala k prekinitvi gradnje povezovalnega kanala C0 na vodovarstvenem območju. A gradnja kanala C0 se nadaljuje, kljub vsem pozivom, odkritim nepravilnostim in protestom – v petek se je zgodil že drugi in še bolj množičen.


»Sindikat kmetov Slovenije se zahvaljuje vsem kmetom, ki so se udeležili ali kakorkoli podprli kmete pri opozorilnem protestnem shodu po vsej Sloveniji, ko smo slovensko politiko opozorili na vse težave v kmetijskih dejavnostih. Hkrati pričakujemo podporo tudi v prihodnjih dneh. Računamo na vas,« pravi predsednik Anton Medved.
»Mladi trdno stojimo za podanimi zahtevami Sindikata kmetov Slovenije,« je dejala Anja Mager, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine. »Že več let opozarjamo na iste težave, ki se v kmetijstvu ne izboljšujejo, kvečjemu krepko zaostrujejo. Kako bomo mladi sploh še kmetovali? Če ne bo mladih v kmetijstvu, ne bo prihodnosti. Pozivamo k spoštovanju, ki si ga kmetje zaslužimo, zato podprite naše delo in prizadevanja.«
»Podane zahteve se tičejo nacionalnega interesa,« je nadaljeval predsednik KGZS Roman Žveglič. »Zato pozivamo državljane, da nas podprejo tako, da kupujejo slovensko in lokalno pridelano hrano.«
Alenka Marjetič Žnider iz Zadružne zveze Slovenije pa je izpostavila težavo barjanskih kmetov, ki bodo zaradi obveznega režima, ki je del upravljanja območij Natura 2000 in so ga tri leta pripravljali slovenski uradniki, ne da bi vanj vključili kmete in lokalne skupnosti, prisiljeni opustiti svojo kmetijsko dejavnost na 200 hektarjih njiv in najboljših travnikih – skupaj na več kot 550 hektarjih, kar je nedopustno.


Na dan opozorilnega protestnega shoda kmetov je v javnosti zaokrožila informacija, da naj bi kmetijska ministrica tistim, ki so zaposleni na kmetijsko-gozdarskih zavodih in se ob službi ukvarjajo tudi s kmetovanjem, zagrozila, da se ne smejo pridružiti protestom kmetov. Sicer bo z novo reformo financiranja KGZS kaznovala tako, da za njihovo delovanje ne bo več v večini zagotovljen proračunski denar, pač pa si ga bodo morali s svojim delom pridobiti na trgu. Pojavila se je tudi vest, da naj bi Šinkova poskrbela za to, da članstvo v KGZS ne bo več obvezno, pač pa prostovoljno. Tako zborničnega prispevka ne bi plačevali vsi glede na katastrski dohodek kmetije, pač pa le tisti, ki bi v članstvu videli smisel. Še isti dan je ministrica omenjeno informacijo označila za neresnično, rekoč: »Kdor si je to izmislil, se je gladko zlagal.«
S preteklim protestom so združeni kmetje pokazali, da v ključnih trenutkih znajo stopiti skupaj. V slogi je moč, kolikšna, pa bomo videli že v prihodnjih dneh.

»Sindikat kmetov Slovenije se zahvaljuje vsem kmetom, ki so se udeležili ali kakorkoli podprli kmete pri opozorilnem protestnem shodu po vsej Sloveniji, ko smo slovensko politiko opozorili na vse težave v kmetijskih dejavnostih. Hkrati pričakujemo podporo tudi v prihodnjih dneh. Računamo na vas,« pravi predsednik Anton Medved.