Kmetovanje z ljubeznijo, prinese še več ljubezni

4 januarja, 2021
0
0

Na kmetiji delajo Ani Novak ter njena brata Jure in Toni Požar z ženo Nino, vsi štirje so na kmetiji tudi zaposleni. Vsak od njih ima svojo delo, ki ga skupaj združujejo v celoto. Kot pravijo, so trenutne razmere za zelenjadarje težke, posebno tudi zanje, saj so skoraj v celoti odvisni od javnih naročil. Letos je za njimi resnično zanimivo leto; konec julija jim je toča uničila 70 odstotkov pridelka zelja, kar je v »normalnem« letu prava tragedija, letos pa jih je toča na nek način obvarovala pred tržnimi viški, saj je prodaja manjša. »V vsaki stvari moramo najti nekaj pozitivnega,« pravijo na kmetiji, kjer so vsi člani družine »trmasti kot biki« in prav zato, ter zaradi časov v preteklosti, kjer so se ukvarjali še z živinorejo, logotip kmetije predstavlja bikova glava.

»Vsak od nas na kmetiji pokriva svoje področje; Jure skrbi za dobro pripravljene njive ter vsa traktorska dela, jaz in Nina poskrbiva za zdrave sadike, sajenje in ročno pobiranje pridelkov, Toni pa poskrbi za organizacijo dela in trženje,« pojasnjuje Ani in doda, da sta pri delu na kmetiji nepogrešljiva tudi njena dva otroka; mlajši Luka, ki je najraje v traktorju in starejša Ajda, ki rada pomaga pri prodaji zelenjave na tržnici. Požarjevi vsem svojim pridelkom dodajo vrednost, izdelke pa prodajajo grosistom, trgovinam ter drugim končnim kupcem.

Ajda rada pomaga pri prodaji zelenjave na tržnici v Moravčah. Ajda rada pomaga pri prodaji zelenjave na tržnici v Moravčah.

Zemlji vrnejo, kar ji s pridelkom odvzamejo

Njihov osnovni cilj je pridelati svežo in okusno zelenjavo, polno vitaminov, ob tem pa veliko pozornost posvečajo tudi skrbi za okolje in zdravju ljudi. To pomeni, da zmerno uporabljajo potrebna gnojila, v čim manjših količinah pa tudi pripravke za varstvo rastlin. Raje kot klasične uporabljajo biotične pripravke za varstvo rastlin – to so fitofarmacevtska sredstva izdelana na podlagi mikroorganizmov, rastlinskih izvlečkov, feromonov in snovi z nizkim tveganjem (biopesticidi). Gnojijo izključno na podlagi analize tal in potreb posameznih rastlin, večinoma z doma pridelanim gnojem. »S tem dvigujemo rodovitnost tal in preprečujemo njihovo osiromašenje, kar pomeni, da zemlji vrnemo, kar smo ji s pridelkom odvzeli.«

Slovenija je majhna dežela in, ker je praktično vsa pridelava lokalna, je pot od njive do krožnika kratka. Zelenjava je zaradi tega sveža, polnega okusa in vsebuje veliko hranilnih snovi ter vitaminov in mineralov, ki so pomembi za zdravje. V teh težkih časih zato na kmetiji še posebej poudarjajo skrb za zdravje in medsebojno sodelovanje. Zato kupce ozaveščajo, da z nakupom sezonske hrane pri lokalnih kmetih ali njihovih izdelkov v trgovinah, podpirajo slovenske kmete ter jim s tem zagotavljajo preživetje.

Kisajo tako kot so to počeli predniki

»V zimskem času nudimo naravno kisano zelje ter repo, med drugim pa v ponudbi kmetije najdete tudi ajdovo moko in ribano rdeče zelje. Naravno kisano zelje je ena najstarejših tehnologij konzerviranja hrane, pri katerem mlečnokislinske bakterije prevrejo sladkor v mlečno kislino in druge stranske proizvode. Pri nas poteka naravno kisanje na način, ki so ga uporabljali že naši predniki. Zeljne glave ročno odrežemo, očistimo, osolimo ter obtežimo, da se ustvarijo anaerobni pogoji, ki omogočajo začetek mlečnokislinske fermentacije,« pojasnjuje Ani.

Na kmetiji pridelujejo kakovostno zelenjavo, ki jo želijo prodati na naravi čim bolj prijazen način, zato jo pakirajo v steklene kozarce.  Na kmetiji pridelujejo kakovostno zelenjavo, ki jo želijo prodati na naravi čim bolj prijazen način, zato jo pakirajo v steklene kozarce.

Kislo zelje ter repa sta ena najpomembnejših virov vitaminov predvsem v zimskem času, s pakiranjem v steklene kozarce pa so jima podaljšali rok uporabnosti. Pakirano in vloženo zelenjavo imajo v ponudbi celo leto in ne le v zimskih mesecih. »Poleg tega pa smo z uporabo steklenih kozarcev pri pakiranju zelenjave čim bolj ekološki in z embalažo ne ustvarjamo odpadkov, s tem pa delamo majhne vendar vztrajne korake nazaj k čisti naravi.«

Pri delu na kmetiji in njivah jih ves čas spremljajo njihovi najmlajši, saj jih želijo naučiti pomembnosti ohranjanja okolja, pridelave kakovostne hrane in s tem skrbi do sočloveka. »Želimo jim pokazati, da kmetovanje z ljubeznijo prinese še več ljubezni,« pove Ani in nadaljuje, da je njihova vizija pridelati še več zdravih pridelkov. Trenutno se ukvarjajo z novim izdelkom in sicer z rdečo peso, kisano na tradicionalen način. »V prihodnosti pa vas bomo poskusili presenetiti in razvajati še s kakšnim gurmanskim in zdravim izdelkom, mogoče z zeljnim čipsom s čokolado,« namigne mlada zelenjadarka, ki je tako kot drugi člani družine Požar, vedno polna zamisli.

Kmetija Požar obsega okoli 7 hektarjev na katerih gojijo različno zelenjavo, prevladujejo pa kapusnice in solate. Na njivah rasteta tudi ajda in ječmen.