Kdaj se umakniti? Prelomna točka pri predaji kmetije
Načrtovanje predaje ne gre vedno zlahka. Lahko se zaplete in je celo srce parajoče. Če vzpostavitev komunikacije in uskladitev načrtov o prihodnosti kmetije med gospodarji in bodočimi prevzemniki nista mogoča – niti s pomočjo tretje osebe – je morda čas, da greste naprej in odidete.
Predstavljajte si tole: starajoči se starši nočejo predati vodenja kmetija kljub temu, da so že daleč od svojega vrhunca. Med njimi in potomci s tem sprožijo ogorčenje, jezo, razne manipulacije, stres ter hude psihične obremenitve, ki se včasih sprostijo celo v obliki fizičnega nasilja. Sledi popoln razdor med družinskimi člani, ki posledično povzroči nepopravljivo škodo odnosom. Zaprtje kmetije je za ovinkom in na koncu nihče ne zmaga.
Načrtovanje nasledstva
Čeprav je to mogoče skrajni primer, pa verjetno ni daleč od resnice na marsikateri kmetiji. Številni, ki so uspeli prevzeti družinsko kmetijo, dobro poznajo občutke nerealnih pričakovanj ter starševske blokade, ko se niso želeli neposredno pogovarjati o nasledstvu.
Po drugi strani pa se ob tem starejša generacija morda ukvarja s svojo zapuščino in preživetjem ter se spopada z lastno identiteto, ki je v celoti povezana s kmetijo. Vse to pomeni, da se včasih lahko načrtovanje nasledstva spremeni v bojno polje.
Če se to zgodi, kaj je potem mogoče storiti, da gremo naprej? Če je le mogoče začnite z nekaj empatije do starejše generacije. Poskusite pridobiti pogled na to, kaj je resnično tista temeljna težava. Raziščite zakaj ne želijo razpravljati o dedovanju in zakaj nočejo deliti podrobnosti o kmetijskem poslovanju. Svetovalci na tem področju pravijo, da se to začne z ločitvijo družine in podjetja. A ob tem poudarjajo, da je to podvig, ki ga je pogosto težko doseči.
Ločitev družine od kmetije
Prva zelo pomembna stvar je, da imate v družinskem podjetju sestanek. Potem se lahko družina začne pogovarjati o tem, kako izgleda vstop v podjetje. Kakšne kvalifikacije imate? Ali ustvarjate družinsko politiko, ki temelji na pravičnosti in enakosti? Če ne boste sodelovali v družinskem podjetju kot zaposleni ali kot lastnik, kako je to videti? To je le nekaj pomembnih vprašanj. Ob tem namreč ne gre za družinski pogovor o družinskih zadevah; to je poslovni pogovor. Ta pa je nujen, da bo cela družina razumela družinsko podjetje. Ob tem nobena stran ne potrebuje odgovorov, saj bodo le-ti prišli s časom.
Čeprav se sliši preprosto, je ločevanje družinskih in poslovnih zadev, zlasti v kmetijstvu, lahko izziv. To pa zato, ker je pogosto tako prepleteno s kmetovo identiteto. Če ste že poskusili ta pristop in so bili predlogi ali poskusi organizacije kmetijskega poslovnega sestanka neuspešni, je priporočljiv naslednji korak. Oblikujte predlog prehodnega načrta, ki ga boste predstavili svojim staršem (ali komur koli, ki sestavlja starejšo generacijo na vaši kmetiji). Predlog ima lahko različne oblike, vendar naj vključuje elemente, kot so časovnica, načrt lastniškega kapitala kmetije in številke – predvsem ocene stroškov prireje. Predlogi namreč kažejo resnično pristno pobudo.
Pravičnost in težke odločitve
Pri nekaterih družinah lahko delitev premoženja in konflikti, povezani s hierarhijo in lastniškimi deleži med brati in sestrami ovirajo napredek.
Če je temu tako, upoštevajte zbiranje informacij kot koristno izhodišče. Poskusite na primer zapisati imena vseh članov družine ter podatke o njihovem delu na kmetiji, zaslužku, izobraževanjih in navedite prejeta darila. Starejša generacija pa naj ne razmišlja le o tem, kaj daje članom kmetije, ampak tudi o tem, kaj je dala drugim otrokom. Na koncu bo morda treba sprejeti težko odločitev. To je denar odhajajoče generacije, to je njihovo premoženje, vendar morajo biti jasni, da ne gre za to, da nimajo radi svojih drugih otrok, ker jim ne predajajo kmetije. Starši si namreč želijo, da bi bili vsi njihovi otroci zadovoljni in uspešni.
Strategije za odpiranje komunikacije
Ustrezna komunikacija je najpomembnejši dejavnik za uspešen načrt predaje kmetije, vendar se lahko zdi nepremostljiv izziv, če polovica družine noče sodelovati v smiselnih razpravah.
Da bi to premostili, nekateri strokovnjaki predlagajo nekaj strategij:
K pogovoru pristopite na prijazen način. Z jasno vizijo o namenu in identiteto, boste lažje sprejeli težke odločitve o svoji prihodnosti. Določite čas za prehodne pogovore. Vsem deležnikom vnaprej povejte, o čem želite razpravljati, in določite čas srečanja namenjen tej temi. Ko se srečate pa pogovor začnete z nekonfliktnimi frazami, kot sta “Zanima me …” ali “Kaj pa …?”.
Kdaj se umakniti?
Čeprav je to morda težko, je dejstvo, da nasledstvo včasih ni mogoče. Sploh pri mlajši generaciji bo vmes prišel čas, ko bosta negotovost in pomanjkanje odgovorov resno vplivali na sposobnost preživetja družine. Kljub temu, vam lahko ta čas omogoči, da raziščete svoje naslednje korake v življenju.
Načrti prevzema niso vedno rešljivi, sploh če so spori znotraj družine preveč osebni. Obe strani ne delujeta v dobri veri in ni več skupnega interesa ali pa kmetija – podjetje, ne more podpirati več družin hkrati. Takrat se morajo ljudje odločiti. Če je situacija nerešljiva, je treba čim prej opraviti ta težek pogovor. Da najdete primerno pot za vse in gradite svoje življenje, kot se vam zdi primerno, namesto da živite v dolgotrajnih konfliktih.
Mlajša generacija lahko prevzame odgovornost in zagotovi časovnico prevzema. Tudi tukaj je koristno imeti predlog za prevzem. Predstavite časovni okvir in parametre ter željo za vstop v posel. Časovnica seveda ne sme biti ultimat, ampak nujen korak pri osebnem in družinskem načrtovanju.
Načrtovanje prevzema ni nikoli lahko ali preprosto, vendar so nekateri primeri veliko težji od drugih. Če ste v slepi ulici, je morda čas, da resno ocenite posledice nadaljevanja načrta o prevzemu, kar bo olajšalo vašo odločitev.
Preden pa se vsemu odrečete, poskusite poiskati svetovalca, s katerim se lahko pogovorita o težavah, s katerimi se srečujete. Ko se družinski člani pogovarjajo z nekom zunaj družine, to nima pristranskosti v izidu. Če se nekaj dogaja, pa naj bo to rivalstvo med brati in sestrami, pretekla družinska dinamika ali ‘skriti načrti’ določenih ljudi, bo to prišlo na dan skozi zelo celovit proces s svetovalcem in tako bodo te izzive morebiti lahko skupaj premagali.
Foto: by prostooleh on Freepik in Freepik
Vaš komentar
Vsi komentarji
Na pogovoru sloni vsako reševanje konfliktov, če tega ni mogoče vzpostaviti osebno, poizkušajte z posredniki. Po svetu imajo za take primere na voljo posebno svetovalno službo, ki pomaga kmečkim družinam.