Kdaj in koliko mišic krave izgubijo in pridobijo v času laktacije?

8 januarja, 2025
0
0

Izčrpavanje mišic vpliva na zdravje živali in prirejo mleka, zato je spremljanje teh sprememb zelo pomembno. Skeletne mišice so ključne za gibanje, držo in shranjevanje beljakovin ter energije. Med brejostjo in laktacijo, ko krave podpirajo rast ploda ali prirejajo večje količine mleka, pogosto mobilizirajo rezerve iz mišic, da zadostijo svojim povečanim potrebam. Razumevanje procesov izgube in regeneracije mišic pri kravah molznicah ter vpliva prehrane na te procese, je ključno za njihovo izboljšanje počutja in mlečnosti.

Mišična mobilizacija na začetku laktacije

Na začetku laktacije se prehranske potrebe krav znatno povečajo. Pogosto presegajo njihovo sposobnost zaužitja dovolj krme. Za zadostitev potreb po energiji in beljakovinah začnejo krave črpati telesne zaloge, predvsem iz maščob in mišic. V prvih tednih po telitvi lahko krave izgubijo med 3 % in 17 % svoje telesne teže. Pri tem skeletne mišice postanejo vir beljakovin in energije. Poleg tega mišice pomagajo uravnavati raven glukoze, kar je ključno za zdravje krave in mlečno proizvodnjo.

Merjenje sprememb v mišični masi

Za oceno sprememb mišične mase se uporabljajo sodobne metode, kot je ultrazvok, ki omogoča merjenje globine mišice longissimus dorsi. Raziskave kažejo, da se mišična globina v zgodnji laktaciji lahko zmanjša za 30 % do 40 %. Vzorčenje mišičnega tkiva potrjuje zmanjšanje velikosti mišičnih vlaken v tem obdobju.

Poleg ultrazvoka se za oceno mobilizacije mišic merijo presnovni označevalci, kot sta kreatinin in 3-metilhistidin, ki kažeta stopnjo razgradnje mišic. Raziskave kažejo, da je mišična masa najnižja sredi laktacije, medtem ko je razgradnja mišic izrazitejša v zgodnji in srednji laktaciji ter se zmanjšuje proti koncu laktacije.
Razumevanje mišične dinamike pri kravah molznicah omogoča boljše upravljanje prehrane in zdravstvene oskrbe, kar prispeva k njihovemu dobremu počutju in optimalni prireji mleka.

Kdaj pride do izčrpavanja mišic?

Izčrpavanje mišic je naravni proces, s katerim se krave prilagodijo na začetno fazo laktacije. Obseg izgube mišic in čas, ko se to zgodi, se razlikujeta med posameznimi kravami. Nekatere krave začnejo mobilizirati mišične rezerve že pred telitvijo, druge pa šele po porodu. Na proces vplivajo začetne mišične rezerve, presnovna učinkovitost in splošno zdravstveno stanje krave.

Izguba mišične mase v laktaciji

Zmanjšanje skeletne mišične mase je mogoče opaziti z ultrazvočnimi pregledi, ki pokažejo manjšo globino skeletnih mišic. Raziskave kažejo, da lahko krave v prvih 60 dneh laktacije izgubijo do 40 % mišične globine. Poleg tega študije, ki merijo sestavo telesa, ugotavljajo do 25 % izgube mišičnih rezerv v laktaciji. Pri nekaterih kravah se izguba mišic začne že pred telitvijo, ko telo zadosti energetskim potrebam rastočega ploda in pripravi zaloge za laktacijo.

Izčrpavanje mišic se po prvih nekaj mesecih laktacije upočasni, vendar se znatno okrevanje mišične mase pogosto zgodi šele v kasnejših fazah laktacije, običajno po 240 do 270 dneh.

Mišična masa in prirast

V pozni brejosti so krave molznice sposobne pridobiti mišično maso, kar potrjujejo ultrazvočni pregledi in analize presnovnih označevalcev mišične mase. Raziskave kažejo, da krave z večjimi mišičnimi rezervami v obdobju presušitve pogosto rodijo teleta z večjo porodno težo in mišično maso. Te krave navadno izgubijo več mišic v zgodnji laktaciji, vendar prirejajo več mleka. Po drugi strani krave z manjšimi mišičnimi rezervami lahko v obdobju presušitve pridobijo mišice, vendar imajo pogosto manjšo mlečnost v zgodnji laktaciji.

Vloga skeletnih mišic

Skeletne mišice so ključno in dinamično tkivo, ki prispeva k zdravju in produktivnosti krav molznic. V obdobjih negativnega energetskega ravnovesja se mišice mobilizirajo za podporo prireji mleka, vendar je okrevanje mišične mase počasno. Razumevanje teh procesov in vpliva prehrane je bistveno za izboljšanje dobrega počutja krav in njihove mlečnosti.
Trenutne raziskave se osredotočajo na boljše razumevanje teh procesov in razvoj optimalnih prehranskih ter upravljavskih strategij. Cilj je zagotoviti zdravje krav v vseh fazah laktacije, podpreti njihovo produktivnost ter ohraniti mišično maso in splošno počutje.