Kako so lani nihale cene hrane?

6 januarja, 2025
0
0

Po občutnem zvišanju cen hrane v letih 2021 in 2022 se je leta 2024 cena več kot petih osnovnih živil, vključno z mlekom in žitaricami, znižala. Kmetijski proizvodi v Evropski uniji so se v letu 2024 pocenili za povprečno 2 % v primerjavi z letom 2023. To znižanje je sledilo močnemu skoku cen v letih 2021 in 2022, ki so ga povzročili čas korone, ekstremne vremenske razmere ter vojna v Ukrajini.

Cena oljčnega olja se je v letu 2024 močno povečala. Cene žit pa so se znižale za 15 %, jajc za 8 %, zelenjave in vrtnarskih proizvodov za 2 %. Tudi cene prašičev in perutnine so padle, in sicer za 7 % oziroma 8 %.

Po podatkih Eurostata so cene mleka leta 2024 nekoliko padle v 16 državah EU. Največji padec je bil zabeležen na Finskem. Tam so se cene znižale za 12 %, sledili sta Portugalska z 10 % in Španija z 8 %. Na drugi strani so se cene mleka najbolj zvišale na Irskem (15 %), Litvi (11 %) in Latviji (10 %).

Na področju pridelave so se stroški semen in veterinarskih storitev zvišali za 3 %. Cene gnojil in sredstev za izboljšanje tal so se znižale za 18 %, hrane za živali za 11 % ter fitofarmacevtskih sredstev in pesticidov za 2 %.

Ukrepi Evropske komisije za zaščito kmetov

Po letu intenzivnih protestov kmetov je Evropska komisija predstavila pobudo za zagotovitev pravičnega nadomestila kmetom. Predlagala je tudi preprečitev prodaje proizvodov pod stroški pridelave/prireje. Predlagani ukrepi vključujejo obvezne pisne pogodbe. Te od kupcev zahtevajo jasno določitev ključnih pogojev, kot so cena, količina in dobavni roki, ob upoštevanju tržnih nihanj. Poleg tega sveženj predvideva okrepitev izvrševanja direktive o nepoštenih trgovinskih praksah, sprejete pred petimi leti, vendar doslej večinoma neučinkovito izvajane.