Kako so Američani upočasnili rast prašičev v Covid-19 krizi?

9 oktobra, 2020
0
0

Ameriški raziskovalci prašičev poročajo o rezultatih študije, v kateri so rejcem pomagali upočasniti rast prašičev med situacijo Covid-19 v Severni Ameriki, medtem ko so čakali, da se klavnice ponovno odprejo.

Raziskava se je osredotočila na zmanjšanje beljakovinskih virov v prehrani živali – predvsem ene aminokisline – lizina. Osredotočili so se na prašiče, ki so tehtali 91 kg in pri pridobivanju zadnjih 32-36 kilogramih do tržne teže, poskušali pridobiti 3,5 do 4 tedne dodatnega časa. Pridobljeni čas je namreč nekaterim rejcem omogočil daljše pitanje prašičev, ki pa niso postali pretežki.

Testirane 4 različne »diete«

Dr. Martina Planinc, univ. dipl. inž. zoot. za Kmečki glas navaja, da, če omejimo vnos aminokislin, žival preprosto ne more rasti tako hitro. In to je bil kot pravi cilj povzete ameriške raziskave: upočasniti rast, medtem ko prašiči še vedno porabijo polno količino krme in niso lačni.

Raziskovalci so testirali 4 diete za primerjavo vpliva zmanjšane količine lizina na rast prašičev:

Dieta z normalnimi količinami lizina za celotno pozno obdobje pitanja;
»Počasna dieta I« z običajnimi količinami lizina do zadnjih dveh tednov pitanja, nato prehrana na osnovi koruze, ki je vsebovala samo vitamine in minerale;
»Počasna dieta II« z zmanjšanimi količinami (25%) lizina v celotnem obdobju poznega pitanja;
»Počasna dieta III« z zmanjšanim lizinom (25%) do zadnjih dveh tednov pitanja, nato prehrana na osnovi koruze, ki je vsebovala samo vitamine in minerale.

Močno zmanjšana rast prašičev

Na koncu so ugotovili, da so prašiči na počasni dieti precej zmanjšali rast. Dejansko so bili ob koncu pitanja približno 6,3 kg lažji, če so v krmi znižali raven aminokislin. Zanimivo je, da so bili še za dodatnih 5,4 kg lažji prašiči, ki so jih v zadnjih dveh tednih krmili s krmo na osnovi koruze (Počasna dieta III). S temi dietami so dosegli cilj, da so te prašiče pitali s polno količino krme a so priraščali počasneje.

Poudarili so tudi, da s takšno prehrano (pomanjkanje aminokislin) ne smete začeti prehitro. Če z njo začnemo krmiti prezgodaj, ko imajo prašiči zelo visoke vrednosti nalaganja beljakovin, lahko povzročimo težave, ki vplivajo na dobro počutje živali. Če pa s takšno prehrano začnemo ko so prašiči težji od 91 kg, pa naj pri prašičih ne bi zasledili škodljivih učinkov.

Slaba učinkovist krme

Ena od posledic daljšega zadrževanja prašičev na kmetiji je ta, da je učinkovitost krme slabša od običajnih. Ko je rejec v situaciji, da prašičev ne more odpeljati na trg, po teži pa se že bližajo tržni teži, je cilj zmanjšati stroške, da bi te prašiče lahko krmili še kak dan dlje. Čeprav je učinkovitost krme slaba, so stroški te krme nižji, saj je delež dodanih aminokislin nižji. Torej so dejanski stroški krme na dan na prašiča nekoliko nižji. Še cenejša pa je krma, ki so jo v raziskavi dajali prašičem v zadnjih dveh tednih pitanja (krma na osnovi koruze z dodanimi minerali in vitamini).