Kako do vrhunske mlečnosti? Skrivnost uspeha družine Rozman! . Za visoko mlečnost je ključno ravnovesje med zdravjem in dobrim počutjem živali, vrhunsko genetiko, kakovostno prehrano in ustreznim bivalnim okoljem. Rok Rozman iz Zadrage pravi, da le zdrava krava daje veliko mleka, zato pri njeni oskrbi ne smemo varčevati. "S tem povečamo prirejo, hkrati pa optimiziramo stroške," je že pred časom povedal Rok in dodal, da so kljub trudu in predanosti rejci danes pod vse večjim pritiskom.Matjaž ter Petra in Rok RozmanMlečnost je pri Rozmanovi čredi naraščala že vsa leta in nakazovala prihodnje vrhunske dosežke. Hlevsko povprečje za leto 2024 je tako znašalo 14.161 litrov mleka v standardni laktaciji. Kljub podatku, ki je podan v litrih, je mlečnost nekoliko nižja od rekordne predlani, vendar Rok to utemelji: "Glavni razlog za nižjo povprečno mlečnost je bil večji obrat črede. Izločenih je bilo več starejših krav ter vključenih več prvesnic, ki imajo seveda nižjo mlečnost. Je pa res, da na tako visoko prirejo vpliva vse, od vremena, kakovosti krme, skratka najmanjša malenkost." Dodaja, da je pri manjših čredah vpliv vsake krave na povprečno mlečnost še toliko večji kot pri velikih. Če je torej v čredi velik delež prvesnic, rejec ne more pričakovati visokega povprečja, pa čeprav je čreda vrhunska. Njihov glavni in prvi cilj je zdravje krav in ne visoka mlečnost, njihove krave pa v reji dosegajo vsaj pet laktacij."Za visoko mlečnost so ključni zdravje in dobro počutje živali, vrhunska genetika, kakovostna prehrana ter ustrezno bivalno okolje," poudarjata Matjaž in Rok Rozman. Rokova žena Petra, ki skrbi za pregled črede in odbiro, pa pravi, da krave osemenjujejo s semenom domačih testiranih in mladih bikov ter s semenom tujih kanadskih in ameriških plemenjakov. V čredi imajo potencialne in potrjene bikovske matere ter sodelujejo v projektu genomske selekcije. Vse njihove živali so genotipizirane z namenom ustvarjanja referenčne populacije in hitrejšega genetskega napredka. Z genomsko selekcijo dosegajo hitrejši napredek. Genotipizirajo že teleta, na podlagi DNK živali pa nato ugotovijo njeno plemensko vrednost. Generacijski interval je hitrejši, zato je hitrejši tudi napredek.Oprema v hlevu je osnovna – molzišče ribja kost (2x4) deluje brez dodatne tehnike, saj pri manjših čredah, ob primerni oskrbi krav, visoka mlečnost ne zahteva najsodobnejše tehnologije, je prepričan Rok. Krave imajo ležišča z globokim nastiljem - bukovo žagovino."Visoka mlečnost ne pomeni nujno več težav v reji – ravno obratno. Če je krava primerno oskrbljena in ima na voljo ustrezen bivalni prostor, je težav manj, s tem pa je večja tudi prireja mleka," sklene Rok.
Kako do vrhunske mlečnosti? Skrivnost uspeha družine Rozman!
Za visoko mlečnost je ključno ravnovesje med zdravjem in dobrim počutjem živali, vrhunsko genetiko, kakovostno prehrano in ustreznim bivalnim okoljem. Rok Rozman iz Zadrage pravi, da le zdrava krava daje veliko mleka, zato pri njeni oskrbi ne smemo varčevati. “S tem povečamo prirejo, hkrati pa optimiziramo stroške,” je že pred časom povedal Rok in dodal, da so kljub trudu in predanosti rejci danes pod vse večjim pritiskom.
V letu 2023 so dosegli celo povprečno mlečnost 15.211 kilogramov in kot prvi v državi presegli povprečje 15.000 kilogramov mleka na kravo. Njihova čreda, ki šteje 40 krav molznic, pa že peto leto zapored ostaja najboljša v Sloveniji po mlečnosti!
Matjaž ter Petra in Rok Rozman
Več prvesnic v čredi
Mlečnost je pri Rozmanovi čredi naraščala že vsa leta in nakazovala prihodnje vrhunske dosežke. Hlevsko povprečje za leto 2024 je tako znašalo 14.161 litrov mleka v standardni laktaciji. Kljub podatku, ki je podan v litrih, je mlečnost nekoliko nižja od rekordne predlani, vendar Rok to utemelji: “Glavni razlog za nižjo povprečno mlečnost je bil večji obrat črede. Izločenih je bilo več starejših krav ter vključenih več prvesnic, ki imajo seveda nižjo mlečnost. Je pa res, da na tako visoko prirejo vpliva vse, od vremena, kakovosti krme, skratka najmanjša malenkost.” Dodaja, da je pri manjših čredah vpliv vsake krave na povprečno mlečnost še toliko večji kot pri velikih. Če je torej v čredi velik delež prvesnic, rejec ne more pričakovati visokega povprečja, pa čeprav je čreda vrhunska. Njihov glavni in prvi cilj je zdravje krav in ne visoka mlečnost, njihove krave pa v reji dosegajo vsaj pet laktacij.
Kako jim uspeva dosegati tako visoko mlečnost?
“Za visoko mlečnost so ključni zdravje in dobro počutje živali, vrhunska genetika, kakovostna prehrana ter ustrezno bivalno okolje,” poudarjata Matjaž in Rok Rozman. Rokova žena Petra, ki skrbi za pregled črede in odbiro, pa pravi, da krave osemenjujejo s semenom domačih testiranih in mladih bikov ter s semenom tujih kanadskih in ameriških plemenjakov. V čredi imajo potencialne in potrjene bikovske matere ter sodelujejo v projektu genomske selekcije. Vse njihove živali so genotipizirane z namenom ustvarjanja referenčne populacije in hitrejšega genetskega napredka. Z genomsko selekcijo dosegajo hitrejši napredek. Genotipizirajo že teleta, na podlagi DNK živali pa nato ugotovijo njeno plemensko vrednost. Generacijski interval je hitrejši, zato je hitrejši tudi napredek.
Minimalna tehnologija – maksimalni rezultati
Oprema v hlevu je osnovna – molzišče ribja kost (2×4) deluje brez dodatne tehnike, saj pri manjših čredah, ob primerni oskrbi krav, visoka mlečnost ne zahteva najsodobnejše tehnologije, je prepričan Rok. Krave imajo ležišča z globokim nastiljem – bukovo žagovino. “Visoka mlečnost ne pomeni nujno več težav v reji – ravno obratno. Če je krava primerno oskrbljena in ima na voljo ustrezen bivalni prostor, je težav manj, s tem pa je večja tudi prireja mleka,” sklene Rok.
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Sheme kakovosti kmetom omogočajo dostop do boljših tržnih priložnosti, saj kupci vse bolj cenijo certificirane izdelke, ki jamčijo višje standarde pridelave in predelave.
VEČ 🫶 https://t.co/wJw1CSKkrW
@EUAgri #imcap #cap https://t.co/CnycIobQBs
18.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Kmetijo KOS je od dedka prevzel Matej, ki je leta 2020 uspešno zaključil postopek za mladega prevzemnika. VEČ o kmetiji 👇
@EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/5GvSVWZeFN
17.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Naložbe v agromelioracije in komasacije kmetijskih zemljišč so namenjene izboljšanju infrastrukture v kmetijstvu.
VEČ 👉 https://t.co/rE6vqE48hc
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/dpjixt59pK
17.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Trenutno je odprt javni razpis za podintervencijo IRP02 naložbe majhnih kmetij.
VEČ 👉 https://t.co/yHdtD0gXK2
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/td9Ra3ikyi
16.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Travniški sadovnjaki imajo velik pomen pri ohranjanju biološke pestrosti in ravnotežja v naravi, saj nudijo zavetje številnim rastlinskim in živalskim vrstam.
@EUAgri #imcap #cap
VEČ 👉 https://t.co/xoVjvq2evE https://t.co/x7aj3b63mu
16.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] V velikonočnem obredju se značilna hrana velikonočnega časa kaže kot še vedno živo bogastvo preteklosti.
@EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ v aprilskem BLOGU 🐰 https://t.co/Tyfu4Q5LZq https://t.co/iPt6WfLZFc
16.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Slovenija se zavzema za ohranitev konvencionalnega in ekološkega kmetijstva in s tem ohranitev trajnostne proizvodnje, varne hrane in prehranske varnosti in okolja, biotske raznovrstnosti. @EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ 🥬 https://t.co/PPEluNEIfd https://t.co/vOVroUFhPI
15.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja sporoča, da je objavila štiri javne razpise za intervencije v sektorju čebelarskih proizvodov.
VEČ 👉 https://t.co/Ul4WrtgIRx
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/LgtluNNMk9
10.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja sporoča, da je objavila štiri javne razpise za intervencije v sektorju čebelarskih proizvodov.
VEČ 👉 https://t.co/Ul4WrtgIRx
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/vhEs4mRMJ4
10.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Tatjana zamenjala 👠 za 👟
VEČ 👇
#IMCAP #CAP https://t.co/1A3JCVLi45
https://t.co/JIjZ8aHpv1
10.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] @MKGP_RS in prehrano je objavilo prvi javni razpis za intervencijo Testiranje naravovarstvenih ukrepov na zavarovanih območjih.
@EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ 👉 https://t.co/aO5XXe0SQR https://t.co/WHfO7QGjC5
10.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Na govedorejski kmetiji Stojnšek so vključeni tudi v intervencijo SKP IRP28 – Dobrobit živali (DŽ) – govedo.
@EUAgri #imcap #cap
VEČ 👉 https://t.co/JiWWSDltuD https://t.co/Eu4tZ0pFoi
09.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Intervencija Biotično varstvo rastlin IRP27 je med drugim namenjena zmanjšani uporabi kemičnih fitofarmacevtskih sredstev.
@EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ 🌱 https://t.co/SOR0BsNSTc https://t.co/NDViJKyvxO
09.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Izdana je bila uredba o intervenciji Naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta SKP 2023–2027. @EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ 🐷 https://t.co/8DSfTPZraM https://t.co/VXTdTRGbDn
09.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Prestrukturiranje vinogradov je sofinancirano v okviru SKP -Intervencij v vinskem sektorju - SI07. @EUAgri #IMCAP #CAP
VEČ 🍇 https://t.co/QhtHpS4MVA https://t.co/rjL9ykpvpc
09.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Družina Stojnšek upravlja kar z dvema kmetijama. Kako? Izveste 👇@EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/QkHil2XEeY
09.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] S katerimi težavami se soočajo drežniške kozice? Izveste 👇
@EUAgri #IMCAP #CAP
https://t.co/6cd6MpLNRZ
08.04.2025
[V ŽARIŠČU 👀 ] Goljufije z mesom tudi v naši državi – med vsemi drugimi težavami – predstavljajo resen problem za potrošnike in domače kmete. 🥩🥩
VEČ 🤔 https://t.co/ktnpeTqVW9 https://t.co/hWoFzQ2Jgk
02.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] Nepravilna uporaba FFS ima lahko posledice za zdravje ljudi in okolje, vključno s čebelami ter ostalimi opraševalci.
VEČ 👉 https://t.co/JZZCjNnRDi
@EUAgri #imcap #cap https://t.co/RAkh9IqF4M
02.04.2025
[#ZELENASKP – ZELENO ŽIVLJENJE 🍎] @MKGP_RS je konec marca objavilo Javni razpis za podintervencijo naložbe kmetij v okviru intervencije naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj.
VEČ 👉 https://t.co/faF0bTnPl5
@EUAgri #IMCAP #CAP https://t.co/CWoZnqpZ9W