Kako bi obogatitev okolja lahko izboljšala počutje krav?

19 junija, 2023
0
0

Zagotavljanje obogatitve za spodbujanje boljšega počutja je že standardni del prašičereje, pri reji drugih živalih pa se ne uporablja veliko. Raziskava Univerze v Nottinghamu pa kaže, da bi bilo o tem morebiti vredno razmisliti.

Glede na dobrobit, ki jo je obogatitev prinesla v prašičerejski dejavnosti, je bil cilj študije ugotoviti, ali je mogoče isto teorijo uporabiti pri kravah molznicah. Glavni izziv pri poskusu je bil prepoznati situacije ali vire, ki lahko kravam ponudijo pozitivne izkušnje. Raziskave kažejo, da je kravam koristno ponuditi predmet, ki jim pomaga vzbuditi radovednost in posnemati igro z obogatitvijo okolja – še posebej v zaprtih prostorih.

Metodologija
Raziskava je temeljila na dveh ločenih poskusih, v vsakem so uporabili dve skupini po 40 krav iz črede, ki so bile tako nastanjene vse leto in molzene z robotom za molžo. V obeh poskusih so uporabljali redne kvalitativne metode ocenjevanja vedenja in stanja počutja krav.

wirestock
Preizkus 1

Je vključeval zagotavljanje dostopa obema skupinama do novega predmeta – napihljive jadralne boje obešene na tram v hlevu. Krave so spremljali tri tedne, da bi opazili, koliko so bile v stiku z bojo. Spremljali so vedenje povezano z dolgočasjem. Ti so vključevali mirovanje, kjer krava nekaj časa stoji na mestu, namesto da bi ležala in počivala, sodelovala pri katerem drugem vedenju – kot je krmljenje ali bila v stiku z drugimi članicami črede.

Preizkus 2
Druga študija je preučevala prednost med različnimi vrstami virov obogatitve in kravam dala možnosti uporabe zunanjega dvorišča in novega predmeta v zaprtih prostorih. Merili so tudi, kako krave uporabljajo vire v daljšem časovnem obdobju (dva meseca).

Rezultati – preizkus 1
V prvem poskusu so ugotovili, da so vse krave v obeh skupinah uporabljale predmet. Čas porabljen za to se je v treh tednih spreminjal, vendar je dosegel vrhunec v prvem tednu s povprečno 11,28 minutami na kravo v 24-urnem obdobju. Raziskovalci so opazili tudi manj mirovanja kot v standardnih pogojih reje in ugotovili, da so se zmanjšali tudi neuspeli poskusi molže – ko so krave stopile v robota, čeprav molže niso potrebovale. To je namreč še eno vedenje, ki naj bi bilo povezano z dolgočasjem in v standardnih bivalnih pogojih so to vedenje prej opazili do 40-krat na dan.

Rezultati – preizkus 2
Dejavnik novosti je verjetno igral vlogo pri večjem zanimanju na začetku 1 preizkusa. Vendar pa je ponovljeno opazovanje devet tednov kasneje, kot del preskušanja 2 pokazalo, da so se krave v eni skupini še vedno v povprečju igrale 3,21 minute na dan, krave v drugi skupini pa v povprečju 2,30 minute. Čeprav se to morda ne zdi veliko časa, je ta številka primerljiva z raziskavo o tem, kako dolgo krave uporabljajo mehanske vrtljive krtače – v povprečju znaša 2,3–4,5 minute/dan.

Krave so pokazale tudi močno naklonjenost izpustu – preprostemu betonskemu dvorišču. Dva meseca pozneje so ugotovili, da več kot 94 % krav iz prve skupine in 97 % krav iz druge, še vedno in s pridom uporablja dvorišče. Krave so vsak dan preživele na prostem od ene ure do ene ure in pol.
Z uporabo kvalitativnih ocen vedenja so raziskovalci ugotovili, da so bile krave bolj zadovoljne, sproščene in pozitivno zaposlene, ko so imele dostop tako do zunanjega prostora kot tudi do novega predmeta ali samo do zunanjega dvorišča, kot takrat, ko so bile v standardnih bivalnih razmerah.

Sklepi
Na podlagi rezultatov so raziskovalci ugotovili, da krave molznice zanima obogatitev okolja. S tem obstaja tudi možnost zmanjšanja vsaj dveh različnih neželenih vedenj povezanih z dolgočasjem. Poleg neposrednih koristi za izboljšanje počutja krav in zdravje, ima lahko tudi pomembno vlogo pri povečanju pozitivne podobe dejavnosti prireje mleka.