Izzivi sodobnega kmeta: resnica brez olepšav

16 aprila, 2024
0
0

»Ne želim, da ta zapis izpade kot še eno jamranje kmeta,« je že na začetku pogovora poudaril mladi kmet, ki ima več razlogov, zakaj želi ostati anonimen. Njegove podatke hranimo v uredništvu in jih ne navajamo, saj je njegovo sporočilo pomembnejše od njih. Kmetiji, na kateri živi z družino in dela, gre po njegovih besedah dobro.

Počasi se razvija, imajo tudi dopolnilno dejavnost, s katero so ustvarili dodatno delovno mesto na kmetiji, predvsem pa veliko delajo in ustvarjajo. In prav je, da povedo, kje so njihove največje težave in z njimi seznanijo uradnike, ki delujejo v pisarnah in iz njih kmetom krojijo delo in življenje. »Na papirju in v besedah vsi podpirajo hribovske in družinske kmetije, mlade kmete in sonaravno kmetovanje. V veliko ozirih naša kmetija ustreza vsem tem kriterijem, a podpore političnih odločevalcev ne čutim. Vsako leto se soočamo z višjimi računi. Je to njihova podpora mladim in vzpodbuda za delo na kmetiji?«

Kot pove sogovornik, na kmetiji ni večjih zaznavnih sprememb, a državni uradniki vendarle ugotavljajo, da imajo na kmetiji višje dohodke. »Nekdo se je nekje v pisarni odločil, da na naši kmetiji z enakim obsegom zaslužimo veliko več kot prejšnja leta. Položnice so zato višje, plačila države pa precej nižja. Kmetija pa bi morala imeti zavidljivo velik napredek, da bi pokrila to razliko. Pa je smisel razvoja res le pokrivanje razlike med stroški in prihodki? Znašli smo se v začaranem krogu.«

Naraščajoči prispevki

Mladi kmet kmetuje na kmetiji, veliki okoli 50 hektarjev, 20 hektarjev je travnikov, 30 pa gozda, imajo pa še osem hektarjev v najemu. S kmetijo se preživlja vsa družina, na njej pa sta dva kmečko zavarovana člana – naš sogovornik in njegova mati. Oče je že dve leti v pokoju, prej je bil tudi on kmečko zavarovan. Sogovornikova partnerka je bila prej samostojna podjetnica, zdaj pa je brezposelna in na porodniškem dopustu. »Imava dva otroka, starejši je star tri leta, mlajši je dopolnil devet mesecev. V spodnjih tabelah prikazujem vpliv izračunanega dohodka osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti na socialne transferje, ki jih prejema naša družina.«

Dohodek iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti ter plačani prispevki po letih:

Leto                                Znesek (v EUR)               Plačani prispevki (v EUR)

2020                                10.962,20                           2.929,42

2021                                8.530,27                             3.206,67

2022                                18.209,50                           3.412,09

Odločbe centra za socialno delo:

Mesec in leto izdane odločbeUpoštevan dohodek iz kmetijske in gozdarske dejavnosti (EUR)Skupni dohodek (tudi prihodki partnerice) (EUR)Izračunan otroški dodatek (EUR)Plačilo vrtca
Februar 20227.995,7816.001,1660,1635 %
Januar 20235.323,605.323,60122,790 %
September 2023 (po rojstvu drugega otroka)14.641,4023.007,99149,0330 %
ČE SE DOHODEK IZ KMETIJSTVA NE BI POVEČEVAL8.000,0016.366,59(2 namesto 4 dohodkovni razred) 254,03(3 namesto 5 dohodkovni razred) 20 %

»Spodnja vrsta je primerjava, kako bi bilo, če bi upoštevan dohodek iz kmetijstva in gozdarstva ostal na podobni ravni kot leta 2021.«

V preteklem letu je imela tudi sogovornikova partnerka obdavčljive dohodke, zato letos v nobenem primeru ne bi bilo enako kot lani. »Vendar vseeno, če bi dohodek iz kmetijstva ostal na enaki ravni, bi bila razlika pri otroškem dodatku 105,27 evra mesečno, pri plačilu vrtca pa bi bila razlika v stopnji plačila 10 %, kar znaša približno 50 evrov.«

Državna blagajna se polni

»Zvišali so se tudi prispevki za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje ter starševsko varstvo. Že najnižja osnova je višja, zaradi višjega dohodka pa so moji prispevki še dodatno višji za 65 evrov. Naša dopolnilna dejavnost, ki je predelava mleka, je obdavčena po pavšalu. Zaradi spremembe obdavčitve je letos davka za 2.113 evrov več, kot bi ga bilo, če bi obveljala prejšnja ureditev.«

»Letna razlika je torej: nižji otroški dodatek – 1263,24 evra, višje plačilo vrtca – 600 evrov, višji prispevki – 780 evrov, višja obdavčitev dopolnilne dejavnosti – 2113 evrov, kar je skupaj 4756 evrov.«

»Če bi prištel še višjo pristojbino za vzdrževanje gozdnih cest in zbornični prispevek, bi znesek narasel na 5000 evrov. Naj ob tem dodam, da v našem gozdu ni niti ene gozdne ceste!«

Po novem točkovanju OMD se jim je število točk povečalo za kar 80 %. »Marsikdo bi rekel, da bi morali biti ob tem veseli in zadovoljni. Meni pa se ob tem postavlja nekaj vprašanj. Če je stari izračun napačen, kako so ga lahko tako zgrešili? Kaj se bo zgodilo z razliko, ki bi jo očitno morali prejemati vsa ta leta? Če pa je napačen nov sistem točkovanja, pa se sprašujem, kako se je to lahko zgodilo pri vseh razpoložljivih podatkih za natančnejše določanje parametrov, ki vplivajo na končni izračun. Ker bo plačilo višje, polovica pa jih gre v dohodnino, bo naša družina še kakšen dohodkovni razred ali dva višje. To pa spet pomeni nižji otroški dodatek in višje plačilo vrtca. Torej bo šel velik del višjega plačila neposredno nazaj v državno blagajno.«

Še vedno brez odločb

Ta zapis je nastal 9. aprila 2024, ko sogovornik še ni prejel nobene odločbe. Ne za plačilo OMD, kaj šele drugo. »Jeseni smo imeli dve kontroli in naredili spremembo zaradi rdeče barve v aplikaciji Sopotnik. To pomeni, da stanje v naravi ni bilo skladno s prijavo na zbirni vlogi za tekoče leto. Iz intervencije dobrobit živali (DŽ) za pašo smo izbrisali tri krave, ker je bil datum končane koprološke analize pozneje kot njihov odhod iz kmetijskega gospodarstva.

Ob tem naj povem, da smo vzorce vzeli pred odhodom, ko so bile krave še na kmetiji. Verjetno smo zaradi vseh teh sprememb pristali čisto na koncu vrste. Se pa ob tem sprašujem, zakaj vse poteka tako počasi, če se toliko vlaga v digitalizacijo in povečuje število zaposlenih na Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja. Zamika se tudi subvencijska kampanja, kar pomeni, da bodo morali številni kmetje sedeti v pisarni takrat, ko bi morali biti na njivi ali travniku.

Večkrat se zato vprašam, kaj bi se zgodilo s kmetijami in nami, če bi delovali tako, kot deluje kmetijska politika. Počasi in neodločno z izgovorom, da še ne vemo točno, kaj bi in bomo raje še malo počakali – sezona pa gre ta čas mimo.«

Zaradi zvišanja KD in vključitev OMD v obdavčitev bo omenjena mlada družina na kmetiji v enem letu prikrajšana za 4756 evrov.

Oznake