Izjava kmetijske ministrice po sestanku s predstavniki kmetijskih organizacij

»Po tiskovni konferenci 26. marca, smo danes ponovno sedli skupaj. Na pobudo kmetijskih organizacij, ki so že prejšnji teden izrazile željo po srečanju s predsednikom vlade. To smo razumeli kot pobudo za vnovično vzpostavitev dialoga o zakonodajnem paketu, zato smo jih povabili na sestanek,« je povedala kmetijska ministrica Mateja Čalušić.
»Ponovno smo predstavili, kako dolgo in intenzivno že poteka dialog. V zadnjih mesecih na različne načine: s podaljševanjem rokov za javno razpravo, z ustanovitvijo delovnih skupin, z delom na terenu in strokovnim prispevkom mojih sodelavcev na ministrstvu.«

Kmetijske organizacije izpostavile ključne zakonodajne teme
Kot je povedala, so na današnjem srečanju kmetijske organizacije izpostavile še nekatere točke, o katerih si želijo razpravljati v prihodnjih dneh in tednih. Zato je za prihodnji teden napovedala, da bosta državna sekretarja sklicala dva delovna sestanka. Enega na temo zakona o kmetijstvu in drugega glede zakona o kmetijskih zemljiščih. »Na teh sestankih bomo predstavili čistopise zakonov ter zadnje predloge in ureditve. Kasneje bo potekala tudi razprava v Državnem svetu, kjer bodo zakoni obravnavani po rednem postopku, kar bo omogočilo široko javno razpravo in možnosti za usklajevanje ter dodatne pogovore.«
Po njenih besedah so kmetijske organizacije posebej izpostavile zakon o zaščiti živali. Navajali so problematiko odprave kletk za baterijsko rejo ter vprašanja v zvezi s prepovedjo kastracije pujskov brez anestezije do sedmega dne starosti. Po drugi strani pa so pri zakonu o kmetijskih zemljiščih opozorili na potrebo po jasni definiciji in implementaciji agrofotovoltaike v zakonodajni predlog.
Dogovorjen nov delovni sestanek
»Na ministrstvu smo ponovno pojasnili svoja stališča in predloge glede agrofotovoltaike. Glede na potrebo po dodatnem razumevanju vsebin smo se dogovorili za nov delovni sestanek, kjer bomo predstavili čistopise zakonov. To so nadaljnji koraki, ki smo jih danes skupaj opredelili.«
Poudarila je, da jo veseli ponovno vzpostavljen dialog, po tem, ko so ga kmetijske organizacije pred časom same prekinile. »Zdaj so znova pokazale pripravljenost na sodelovanje. Ob tem bi rada izpostavila, da so bile skozi celotno obdobje vedno odprte možnosti za srečanja na ravni strokovnih delovnih skupin, kjer smo lahko reševali aktualna vprašanja in odprte teme.«
Zgolj uro in pol za zakonodajni paket
Za tako obsežno in vsebinsko zahtevno tematiko, kot je celoten zakonodajni paket ter predstavitev številnih pripomb kmetijskih organizacij, je ministrica predstavnikom kmetijskih organizacij danes namenila zgolj uro in pol. Odmerjen čas tako kar zgovorno odraža odnos vlade do slovenskega kmetijstva in do dialoga z njegovimi ključnimi deležniki. Kmetijska ministrica Mateja Čalušić je bila razumljena, da je bil dialog s kmetijskimi organizacijami glede zakonodajnega paketa dolgotrajen in vključujoč, čeprav neuradni podatki tega ne potrjujejo.
Spomnimo, da so bile iz priprave zakonov kmetijske organizacije izključene, zakonodajo pa jim je vlada predstavila brez predhodnega sodelovanja. Poleg tega je bil tudi čas za preučitev predlogov in oddajo pripomb izjemno kratek.
Brez konkretnih odzivov vlade na pripombe kmetijskih organizacij, napovedani nadaljnji pogovori seveda ne bodo smiselni. Sedanja vladna retorika žal še vedno kaže na pomanjkanje razumevanja in slabo poznavanje dejanskega stanja na terenu.