Cena mleka v EU raste

6 februarja, 2025
0
1

Povprečna odkupna cena mleka v EU je decembra 2024 dosegla 53,82 EUR za 100 kg. To je za 0,47 EUR več kot novembra. To označuje nadaljevanje naraščajočega trenda od oktobra 2023, ki ga poganja višje vrednotenje maščob in beljakovin. Nasprotno pa so se cene mleka znižale tako v ZDA kot na Novi Zelandiji. Na Novi Zelandiji je znižanje odražalo splošne cenovne trende, v ZDA pa predvsem nižje cene beljakovin.

Rast ponudbe mleka v EU se je novembra pospešila na 1,8 %, kar je znatno preseglo september in oktober. Močan odboj na Irskem (+34 %) je povzročil povečanje, z nadaljevanjem rasti v Franciji in na Poljskem. V nekaterih zahodnoevropskih državah (Belgija, Nemčija in Nizozemska) pa se je nadaljeval upad. Celotna ponudba mleka v EU se je do novembra 2024 povečala za 0,8 % v primerjavi z enakim obdobjem lani.

Na svetovni ravni se je prireja mleka na Novi Zelandiji povečala za 2,1 %, medtem ko sta Avstralija (-0,2 %) in ZDA (-1,0 %) zabeležili upad. Prireja v Argentini se je po dolgotrajnem krčenju povečala za 1,5 %, medtem ko je Urugvaj doživel 1-odstotno zmanjšanje. Skupna prireja mleka večjih izvoznikov mleka (vključno z EU) se je od začetka leta do novembra povečala za 0,3 %.

Močan nemški trg

Nemški trg z mlekom je kljub izbruhu slinavke in parkljevke sredi januarja pokazal odpornost. Cene masla na borzi so se decembra znižale, a so si januarja opomogle zaradi omejene ponudbe in nizkih ravni zalog. Čeprav je bilo proti koncu meseca opaziti stabilizacijo cen, je splošni trend ostal pozitiven. Cene posnetega mleka v prahu so ves januar ostale nespremenjene. Čeprav se zdi, da se je zanimanje kupcev nekoliko zmanjšalo, verjetno zaradi negotovosti v zvezi z izbruhom slinavke in parkljevke, se to ni odrazilo v nižjih cenah.

Platforma Global Dairy Trade (GDT) je v začetku februarja zabeležila opazno rast cen mlečnih izdelkov, indeks cen GDT se je povečal za 3,7 %. Zadnji rezultati dražbe kažejo trden naraščajoči trend v glavnih kategorijah mleka. In sicer polnomastno mleko v prahu +4,1 %, posneto mleko v prahu +4,7 %, maslo: +3,4 % mlečna maščoba brez vode (AMF): +2,4 %, sir čedar +3,7 % in laktoza: + 17,7 %.

Ta skok cen odraža trajno povpraševanje po mlečnih proizvodih, ki ga poganjajo močni globalni tržni temelji in omejitve ponudbe v ključnih proizvodnih regijah. Tržni analitiki bodo pozorno spremljali, ali se bo ta vzpon nadaljeval v prihodnjih mesecih.

Povprečna slovenska odkupna cena mleka je decembra 2024 znašala 50,18 EUR/kg. V primerjavi z novembrom se cena pri nas ni povečala.

Foto: Freepik in LM