Boj za ohranitev ljubljanskega vodonosnika se nadaljuje
Nasprotniki gradnje spornega kanalizacijskega kanala C0 in lastniki zemljišč, skozi katere poteka, so potrdili, da je večina kanala že gradbeno zaključena, vendar brez zaključenih nadzornih postopkov. Opozarjajo, da se je gradnja izvajala kljub številnim še nezaključenim sodnim postopkom, pri čemer so varnostne službe in gradbinci nezakonito zasedli zemljišča. Zaradi tega je še vedno odprtih več postopkov na policiji in tožilstvu.
Decembra 2024 se je na Upravni enoti Ljubljana (UE) nadaljevala obravnava postopka za izdajo gradbenega dovoljenja za zadnji odsek kanala C0 na območju hipodroma v Stožicah.
Za dokončanje kanala, ki bo odpadne vode iz občin Vodice, Medvode in severnega dela Ljubljane preusmerjal v centralno čistilno napravo v Zalogu, manjka le še 120 metrov. Mestna občina Ljubljana (MOL) je za ta del na božični večer umaknila prvotno zahtevo za gradbeno dovoljenje, spremenila traso kanala in vložila novo zahtevo še isti dan.
Nasprotniki gradnje trdijo, da spremembe niso mogli pravočasno preučiti. To jim je omogočilo, da so uspeli obravnavo prekiniti in prestaviti na naslednji mesec.
STRANSKI UDELEŽENCI VZTRAJAJO PRI SVOJIH PRAVICAH
Pavel Zatler, predstavnik skupine nasprotnikov z območij Ježice, Savlje in Kleče, ki je med drugim kmetovalec in lastnik zemljišča, skozi katerega poteka kanal C0, je pojasnil: »Po vložitvi zahteve za izdajo gradbenega dovoljenja maja 2023 so se v postopek kot stranski udeleženci prijavili številni prebivalci MOL. Večina vlog je bila sicer zavrnjenih ali še nerešenih. Vendar je več kot 25 posameznikov, skupaj z mednarodnim društvom za varstvo okolja in narave Alpe Adria Green (AAG), uspelo pridobiti status stranskega udeleženca.«
Zatler je poudaril, da je bila večina kar 10 ur dolge razprave namenjena dokazovanju, da investitor nima izkazane pravice graditi po predloženem projektu. Obravnava je bila prekinjena in nadaljevanje načrtovano za 6. januar 2025. Le nekaj dni pred božičem pa je investitor dostavil nov projekt z umikom dela trase. Izvleček novega projekta je UE poslala stranskim udeležencem med prazniki. Zaradi pomanjkanja časa za seznanitev z dokumentacijo je bila obravnava na januarskem terminu zato prekinjena in prestavljena na 5. februar.
INVESTITORJEV PRITISK IN ODPRTA VPRAŠANJA
Zatler je še izpostavil, da je nova dokumentacija, ki zajema več kot 600 strani, podobno pomanjkljiva kot prejšnja. »V njej smo našli tudi dopis Ministrstva za naravne vire in prostor. Ta od UE zahteva zaključek postopka v 30 dneh, ne glede na ugotovljene nepravilnosti.«
Investitor je v okviru kohezijskega projekta Odvajanje in čiščenje odpadne vode na območju vodonosnika Ljubljanskega polja že porabil večino evropskih sredstev. Projekt, ki obsega tri dele, med njimi tudi kanal C0, ima težave tudi pri drugih delih. Zaradi zamude pri izvedbi je bilo črpanje evropskih sredstev prekinjeno. Ministrstvo pa je izdalo odločbo, ki investitorju nalaga zaključek projekta z lastnimi sredstvi do določenega roka.
Kmetje, ki že vrsto let veljajo za glavne branitelje ljubljanske pitne vode, so hkrati tudi lastniki zemljišč na Ljubljanskem polju. Med gradnjo kanala C0 so se soočali z večkratnim nasiljem, ki sta ga nad njimi izvajali tako policija kot varnostna služba, najeta s strani Mestne občine Ljubljana (MOL). Kot so nemalokrat poudarili, je ljubljanski župan zoper njih izvedel nezakonito razlastitev in dosegel protiustavno kategorizacijo zasebnih zemljišč kot javnih poti za namen izgradnje kanala.
Kljub tem nepravilnostim kmetje vztrajajo pri svojih prizadevanjih za zaustavitev gradnje oz. dokončanja projekta. Ta bi namreč lahko po mnogim strokovnih mnenjih resno ogrozil glavni ljubljanski vodonosnik – ključni vir pitne vode za prebivalce mesta.