Biološki napad na Madžarsko? Oblasti preiskujejo izbruh slinavke in parkljevke

11 aprila, 2025
0
0

Reuters navaja, da je Madžarska včeraj (četrtek) namignila, da bi lahko šlo za “biološki napad” kot možen vir prvega izbruha slinavke in parkljevke v državi. Izbruh se je pojavil po več kot pol stoletja, kar je povzročilo zaprtje mej in množični zakol goveda na severozahodu države.

Madžarska je prejšnji mesec poročala o prvem primeru slinavke in parkljevke po več kot 50 letih na govedorejski kmetiji na severozahodu države, blizu meje z Avstrijo in Slovaško, je sporočila Svetovna organizacija za zdravje živali, ki se sklicuje na madžarske oblasti.

Na tisoče glav goveda je bilo treba zaklati, saj poskuša država omejiti izbruh bolezni. Avstrija in Slovaška sta zaprli več deset mejnih prehodov, potem ko so bolezen zaznali tudi na jugu Slovaške.

Biološki napad?

“V tej fazi lahko rečemo, da ni mogoče izključiti, da virus ni naravnega izvora. Morda imamo opravka z umetno ustvarjenim virusom,” je na tiskovni konferenci povedal vodja kabineta predsednika vlade Viktorja Orbána, Gergely Gulyás.

Na novinarsko vprašanje je Gulyás dejal, da ne more izključiti možnosti, da je izbruh virusa posledica biološkega napada, vendar ni podal informacij o tem, kdo bi lahko bil odgovoren.

Od kod je prišel virus?

Dodal je tudi, da sum temelji na ustnih informacijah. Madžarska pa naj bi jih prejela iz tujega laboratorija. Njihovi izsledki sicer še niso bili v celoti dokazani in dokumentirani.

Slinavka in parkljevka ne predstavlja nevarnosti za ljudi. Vendar pri prežvekovalcih, kot so govedo, prašiči, ovce in koze, povzroča vročino in mehurje v ustih. Izbruhi pogosto vodijo do trgovinskih omejitev. Gulyás je novinarjem povedal, da novega izbruha niso zaznali in da pristojni organi neprestano jemljejo vzorce.

Slinavka in parkljevka (SIP) je zelo nalezljiva virusna bolezen goveda, bivolov, prašičev, koz, ovac in drugih parkljastih živali. Gre za čezmejno bolezen živali, ki močno vpliva na živinorejo ter ovira regionalno in mednarodno trgovino z živalmi in živalskimi proizvodi. Pojav SIP ima resne ekonomske posledice za prizadete države.

Lastniki živine imajo dostop do strokovnjakov in finančnih sredstev. Prizadevanja za zaščito pa nadzoruje kmetijski minister István Nagy, je poudaril predsednik vlade.


Trenutno še ni natančno znan izvor virusa. Vendar je bilo potrjeno, da ne gre za enak sev kot tisti, ki je januarja prizadel Nemčijo. Pomembno je poudariti, da se virus lahko prenaša prek ljudi. Preko njihove obleke ali obutve – pa tudi ob dolgotrajni izpostavljenosti okuženim živalim. Virus je lahko prisoten na človeških sluznicah in se lahko z izdihanim zrakom prenese na dovzetne vrste.

Uprava za varno hrano veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je glede na resnost situacije v EU zaradi nedavnih izbruhov slinavke in parkljevke (SIP) na Madžarskem in Slovaškem sprejela dodatne ukrepe za zaščito pred vnosom bolezni.

Fotografija je simbolična

Dodatni ukrepi v Sloveniji

Poleg začasne prepovedi vnosa pošiljk dovzetnih živih živali z Madžarske in Slovaške je UVHVVR razširila seznam blaga in proizvodov, ki se ne smejo vnašati v Slovenijo. Začasno je tako prepovedan tudi vnos svežega mesa in drobovine. Prepovedan je vnos surovega mleka in kolostruma. Ter tudi zarodnega materiala, pridobljenega po 28. februarju 2025, ki izvirajo od živali, dovzetnih za SIP. Vnos proizvodov živalskega izvora je dovoljen le, če so obdelani z enim od predpisanih postopkov za zmanjševanje tveganja.

Prav tako je prepovedan vnos neizkoženih trupov divjadi in uplenjene divjadi dovzetnih vrst. Prepovedan je tudi vnos živalskih stranskih proizvodov (koža, volna, ščetine, sirotka, gnoj in gnojevka in lovske trofeje), ki izvirajo od živali, dovzetnih za SIP.

Tranzit dovoljen z območij brez omejitev

Prepovedan je še vnos posamičnih krmil rastlinskega izvora in slame, ki izvirajo iz območij z omejitvami. Ti so določeni v Izvedbenem sklepu Komisije 2025/672/EU. Razen če so bili obdelani vsaj z eno od predpisanih obdelav za zmanjšanje tveganja.

Čez Slovenijo je dovoljen tranzit pošiljk z Madžarske in Slovaške le z območij brez omejitev. Ampak le v primeru, da se na ozemlju naše države ne ustavljajo oziroma razkladajo. Pred vstopom pa morajo biti prevozna sredstva za prevoz teh pošiljk ustrezno razkužena, kar dokazujejo s potrdilom o razkuževanju. Prav tako morajo biti razkužena vozila, ki so pred vstopom v Slovenijo čez Slovaško in Madžarsko bila samo v tranzitu.