Mladi prevzemnik o usodi svoje kmetije

18 aprila, 2023
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Jan Modic iz Matene pri Igu, si je pred dvema letoma, ko smo obiskali njegovo živinorejsko kmetijo s prirejo mleka, želel drugačne kmetijske politike, ker kot taka ni omogočala pozitivnih rezultatov. »Tudi med kmeti pogrešam povezanost na trgu in povezanost tistih, ki bi nas morali zastopati, pa nas ne. Upam, da se bo z mlajšimi generacijami to spremenilo, da vpliv preteklih dogajanj in tradicije v nas ni preveč zakoreninjen in, da uspemo uspešno odvreči negativna bremena prednikov.«

V tem času se mladi prevzemnik lahko nadeja velike povezanosti kmetov, ne pa tudi drugačne ali boljše kmetijske politike. Pravzaprav so se nad njihovo kmetijo, z Uredbo o območjih Natura 2000, zgrnili še temnejši oblaki. Kot je povedal na tiskovni konferenci, ki jo je na Igu pripravil Sindikat kmetov Slovenije, v sodelovanju z ostalimi nevladnimi kmetijskimi organizacijami, mu bo sprejetje te uredbe, onemogočilo prihodnje kmetovanje

“Današnjo kmetijo smo do sedanje točke pripeljali z lastnimi sredstvi in krediti. Če bodo našo kmetijo obsodili na izgubo tolikšnega dela površin, z dejavnostjo prireje mleka ne bo več možno nadaljevat. Verjetno se nihče od političnih odločevalcev ni vprašal kako bo to vplivalo na kmete in njihove družine. Predpisali so uredbo in omejili kmetovanje ter s tem zmožnost za pridobivanje sredstev za preživetje, kar je dolgoročno obsojeno na propad. Naša kmetija obsega 60 hektarjev, od tega je kar 30 odstotkov površin v območju Nature 2000, vemo pa, da če izločimo teh 30 odstotkov, bo kmetija propadla. Krmo za živali namreč ne bomo pridelali na lastnih površinah, torej jo bomo morali kupiti ali pa zmanjšati stalež živali. Če zmanjšamo število živali pa zmanjšamo tudi prihodke. Uredba predvideva košnjo po 1. avgustu, kar je nesprejemljivo in neuporabno za krmo molznic. Takšna krma je namreč polna plesni in toksinov.

Sami smo že pred časom prostovoljno začeli z izvajanjem KOPOP ukrepov in želeli pomagati in prisostvovati pri ohranjanju narave, vendar pa so se ukrepi izkazali za neuspešne. Narave očitno tako ne bomo ohranili. Ali so napačni režimi, zahteve ali pa je podnebje nenaklonjeno tem habitatom in tem živalim, ki tukaj prebivajo,” je mladi prevzemnik izpostavil aktualno problematiko svoje kmetije .