"Francija je svoje vasi zaščitila z zakonom*. Ljudem so razložili, da na podeželju krave pač mukajo, ovce imajo svoj značilen vonj, petelini kikirikajo, čebele letajo, z njimi pa cveti turizem. Na Hrvaškem pa uničujejo kmete in pastirje," je v parlamentu opozoril poslanec v hrvaškem državnem zboru Marin Miletić. Poslanec je zato napovedal vložitev predloga zakona, ki bi zaščitil vasi na najvišji ravni, po vzoru Francije.Goran Brkić (foto: Slobodna Dalmacija)
"Potem se pri nas ne bo več dogajalo, da bi zaradi turizma - torej nekaj hiš z bazeni - morali živinorejci seliti svoje živali." Pri tem je mislil na primer iz šibeniškega konca - na rejca Gorana Brkića. Ta je od šibeniške županije (komunalnega redarstva) prejel odločbo, po kateri mora svoji čredi okoli 300 ovc poiskati nov dom, ker sosedom - poenostavljeno povedano - smrdijo. Odločitev temelji na komunalnem redu po katerem Brkić ovce zadržuje na nedovoljeni razdalji manj kot 50 metrov od najbližje stanovanjske hiše in javne ceste skozi naselje.
"Francija je podeželje zaščitila z zakonom. Ljudem so na plastičen način razložili, da na podeželju krave mukajo, ovce imajo svoj značilen vonj, petelini kikirikajo, čebele letajo, z njimi pa cveti turizem, medtem ko na Hrvaškem uničujejo kmete in pastirje," je opozoril Miletić, po poročanju HRT.
V hrvaškem državnem zboru so tako poslanci spregovorili tudi o novem pravilniku glede določitve območij z naravnimi in drugimi omejitvami, po katerem bi kar 58 lokalnih samouprav izgubilo sredstva za podporo kmetom. "Zdi se, da v tej državi še vedno mislijo, da je bolje nič pridelovati kot pa obratno. Kmetje, zakaj ste tiho, medtem ko vas uničujejo," je vprašal poslanec hrvaške kmečke stranke (HSS) Željko Lenart.
Ružica Vukovac, neodvisna predstavnica v hrvaškem DZ pa mu je odvrnila: "Tiho so, ker so na prejšnjih protestih končali v zaporih in na sodiščih ter plačevali drage kazni. Na žalost so kmetje v tej državi uničeni," je dejala.
Kmetje iz Petrinje in okoliških krajev ter občin tokrat niso ostali tiho, prav zaradi omenjenega pravilnika, je že prejšnji torek tam potekal protest.
*»Vonj« po gnoju in petje petelinov sta v Franciji naravna dediščina
Petelinje petje, "vonj" po gnoju , zvok traktorja, zvon iz cerkve - to je le nekaj živih zvokov in vonjav vasi, ki jih je Francija že pred dvema letoma zaščitila kot naravno dediščino.
Tisti, ki so teh pojavov vajeni že od otroštva, se težko privajajo na mestno okolje, še pogosteje pa je obratno.Maurice - najbolj znani francoski petelin
Spomnimo se na petelina Mauricea in njegovega petja, ki je motilo "vikendaše" v vasici na zahodu Francije. Ti, običajno prebivalci mesta, so bili prepričani, da bodo vikende preživeli v miru in tišini, ko pa jih je, namesto hrupa avtomobilov, prebudilo nekoliko glasnejše kikirikanje. Lastnika petelina so celo tožili in končali na sodišču, vendar je sodišče nato tožbo zavrnilo, država pa je že leta 2021 odločila, da bo "občutljiva dediščina" francoskega podeželja z zakonom zaščitena pred poskusi "prišlekov", ki iščejo mir in tišino, in bi poskušali zadušiti vsakdanje podeželsko življenje.
V Franciji so tako pojavi od kikirikanja petelinov do transporta gnoja čez vas do travnikov zavarovani kot del naravne dediščine in njihove okoljske zakonodaje.